mancarimi in plamani

18-09-2008
duuh
Nu este medic/terapeut
duuh
buna!
de cateva zile am luat o pisicuta (e clar care e cauza problemei)
si dupa o vreme am inceput sa simt mancarimi in plamani, pe langa ochii iritati (daca ii atingeam dupa ce ma jucam cu ea) sau stranutam... e ca o mica forma de alergie, care o poate avea foarta multa lume, din cauza substantei iritante de pe blana.
in fine... as vrea sa stiu daca pot fi urmari grave daca nu incerc sa micsorez contactul cu ea, in sensul sa nu o mai las sa stea pe mine, pe haine, sa evit orice mijloc de a-i inhala parul.
mancarimile astea sunt un inceput de astm sau e ceva relativ normal cand e vorba de pisici?
ar trebui sa "scap" de pisica?
8 comentarii
0
18-09-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Nu prea inteleg ce inseamna "mancarimi in plamani", dar ar fi bine sa faci un consult alergologic, testari la alergeni( mai ales par de pisica), da, poti fi alergic la parul de pisica; mergi cu pisica la veterinar, poate este necesara o de parazitare;iti recomand igiena riguroasa a mainilor, cu sapun, inainte de a atinge fata si ochii; numai bine
0
18-09-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
scuze pentru graba, am vrut sa spun deparazitare...
0
19-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
toxoplasma este o boala luata de la pisici!!aveti mare grija ca este destul de periculos!!
0
19-09-2008, ora 00:00
duuh
Nu este medic/terapeut
duuh
prin "mancarimi in plamani" ma refer la ce se aude. sa simti cum te mananca ceva in piept, plamanii, mai ales simti in umeri
pe mine ma intereseaza in mod special daca este o forma de astm sau un incaput...
pe maini ma spal foarte des, mai ales de cand am pisica si de cand cu mancarimile, incerc tot mai mult sa o tin departe... acum sta in hol, nu la mine in camera.
0
19-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
mai bine incercati sa ii gasiti un alt stapan pisicii...
0
10-11-2008, ora 14:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Jaquelinne mai bine dispus foarte mult cu ultimul tau sfat...exact asta vroiam sa spun si eu pe langa teste alrgologice etc. Ai fost foarte tare ;)
0
10-11-2008, ora 20:37
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
;)) pai nu-i asa Nick ? chiar daca este iubitor de animale, atata timp cat ii dauneaza trebuie sa o scoata definitv din casa ;)) sau vb ta, sa faca niste teste alergologice, ca poate nu-i pisica de vina ;))
te pup
0
11-11-2008, ora 11:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
:)) Asa este, cu atat mai mult daca simptomele au debutat odata cu venirea patrupedului...in plus exista o incidenta foarte mare a toxoplasmozei (cum ai sp si tu) la persoanele care au pisici in casa, chiar si pe hol!

Kisses for you!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: