Masele de lapte cariate

23-02-2021
Danyela86
Nu este medic/terapeut
Danyela86
Bună seara, am o fetita de 5 ani jumate, căreia i s au cariat 2 masele de lapte, de jos, ultimele. Nu prea mănâncă dulce, acadele sau altele care sa ii afecteze dantura, se spala regulat pe dinți, și totuși, are carii. Întrebarea mea este : sa aștept sa îi cada, sau sa merg la stomatolog? Afectează acest lucru dinții definitivi? Va mulțumesc
2 comentarii
1
23-02-2021, ora 23:37
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Cu siguranta trebuie tratate si maselele de lapte, acestea vor ramane in gura pana spre 10-12 ani. Pe langa functia lor in masticatie, ajuta la mentinerea spatiilor pentru dinti ce erup in locul lor. In spatele ultimei masele de lapte apare, in jurul varstei de 6 ani, primul molar definitiv. Sper ca cel despre care vorbiti este chiar maseluta de lapte si nu definitiva erupta precoce. Este de admirat ca fiica dumeavoastra periaza dintii bine, dar pana la varsta de 10-12 ani periajul trebuie urmarit si condus de parinte. O lasati si pe ea sa frece dintii, dar va lasa si dumeavoastra periuta si igienizati fiecare suprafata cum trebuie. Numai bine!
0
24-02-2021, ora 06:56
Danyela86
Nu este medic/terapeut
Danyela86
Am înțeles, vă mulțumesc pentru răspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea de fluor topic pentru prevenirea cariilor dinților de lapte
  • O simplă carie sau afectare pulpară la copii - cum ne dăm seama?
  • Un program școlar de igienă orală reduce cu 80% prevalența cariilor dentare în rândul copiilor
  • Sigilarea dentară și fluorizările sunt eficiente în reducerea riscului de apariție a cariilor la copii și adolescenți
  •