menstruatie de 2 ori pe luna uneori

08-02-2008
kara
Nu este medic/terapeut
kara
am 41 ani, de cativa ani buni am menstruatia cam la 21-23 zile dar de vreo 2 luni a inceput sa vina si mai devreme, chiar de 2 ori pe luna, la 15 zile. Va rog sa imi spuneti ce ar putea fi? e cumva legat de premenopauza ?multumesc mult
5 comentarii
0
10-02-2008, ora 00:00
briannaioana
Identitate neconfirmată
briannaioana
buna ziua, si aceasta poate fi o cauza insa mai poate fi o cauza stresul, rani pe col, afectiuni ale tiroidei, etc.cel mai bine este de recomandat sa faceti un papanicolau si atunci iese adevarul la iveala.dc e vb de problema medicala...afectiunile emotionale nu se includ multa sanatate!
0
11-02-2008, ora 00:00
kara
Nu este medic/terapeut
kara
multumesc pentru raspuns. voi face cat mai repede testul.
0
20-02-2008, ora 00:00
pedrosian
Nu este medic/terapeut
pedrosian
si ginecologul va poate spune, daca va face si o ecografie, aveti grija sa nu fie si un fibrom
0
26-02-2008, ora 00:00
valia
Nu este medic/terapeut
valia
Daca ca nu iese fibrom, este bine sa controlati nivelele de progesteron si prolactina. In functie de rezultate, puteti incerca un diagnostic integrativ care sa va spuna cauzele nivelelor scazute (daca exista) si sa va indrume spre o terapie naturala de restaurare selectiva a nivelurilor hormonale normale.
0
07-01-2010, ora 00:10
babydoll
Nu este medic/terapeut
babydoll
Buna.Am 23 de ani si in ultima vreme am mentruatie de 2 ori pe luna.Am incercat mai multe tipuri de anticonceptionale si degeaba.Am facut si testul papanicolau si a iesit 2.La ecograf nu a aparut nimic suspect.Cine imi poate spune ce pot sa fac?Medicii mi-au recomandat sa tot schimb anticonceptionalele.Dar degeaba.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • De ce întârzie menstruația?
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  •