menstruatia dupa anticonceptionale cerazette

29-02-2012
daria16
Nu este medic/terapeut
daria16
as dori va rog daca se poate parerea unui medic...am nescut de 5 luni jumate, de la 5 saptamani am inceput sa iau cerazette k o prima protectie, prescris de medic, mentionez ca nu mai alaptez dar totusi are efect pastila...de cand am nascut am avut menstruatie de 2 ori, si aia minimala si neregulata...problema e k nu le mai iau de vreo 3 saptamani, dar inainte de asta am avut contact cu sotul, mentionez ca inca luam pastilele, si am folosit si prezervativul...iar acum, de vreo 3-4 zile am niste dureri groaznice d san, ar trebui sami vina si mentruatia dar inca nimic...poate fi o dereglare de la pastile?sau as fi un caz special sa fiu insarcinata cu 2 metode de protectie?inainte de sarcina am avut menstruatia regulata si am luat marvelon timp de 2 ani jumate.
4 comentarii
0
01-03-2012, ora 07:59
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Pe scurt, intrebarea dv este daca sunteti sau nu insarcinata. Din cate relatati, varianta cea mai probabila este, de departe, aceea ca nu sunteti insarcinata: totusi, un test de sarcina ar exclude definitiv cealalta varianta.
0
01-03-2012, ora 19:19
daria16
Nu este medic/terapeut
daria16
mentionez ca in aceasta dimineatza am avut niste 'calduri'cum aveam de obicei inainte de menstruatie si mam bucurat ca in sfarsit a venit, , , dar am avut doar niste pete maronii...ce pot fi?ce inseamna asta?sanii tot ma dor...se poate s ramai insarcinata si cu cerazette si cu prezervativ?atunci cu ce altceva se mai poate proteja omul daca nu mai ajut aastea?
0
02-03-2012, ora 10:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In timpul administrarii cerazette, menstruatia este mult diminuata si uneori, de regula dupa mai multe luni, dispare cu totul.
0
14-12-2020, ora 15:54
Giorgiana ionica
Nu este medic/terapeut
Giorgiana ionica
Buna ziua am si eu o intrebare :iau cerazette de o lună sa terminat cele 28 pastile în prospect scrie sa continui cu următoarea folie am continuat dar CM tot nu mi-a venit trebuia sa vina acum 5 zile ce se întâmplă un sfat va rog multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  •