mereu racit si dureri in gat

26-07-2012
mariananelu2002@yahoo.it
Nu este medic/terapeut
mariananelu2002@yahoo.it
Am un baietel de 4 ani si de 1 an de zile raceste mereu si face rosu in gat, amigdalite inflamate.ultima data acum cateva zile a fost foarte grav, saracul nu putea nici sa vorbeasca bine, nici sa manance, doar sucuri si ceaiuri reci, avea si febra 40.pediatrul imi da mereu antibiotice.am fost la urgente si am cerut analize la sange.rezultatele sunt urmatoarele /leucocite-21, 39/proteina c cantitativa-109, 2/acestea 2 nu au iesit bine.pediatrul zice ca nu e nimic grav, ca e de la amigdalitele inflamate, ce le-a avut.copilul a luat o sticluta de amoxicilina, si acum i-a dat alta sa continue,.sunt ingrijorata si nu am incredere in medicul asta, ce-mi puteti recomanda? oare nu ar fi bine sa-i fac copilului din nou analize de sange sa vedem unde e infectia?caci am uitat pediatrul a zis ca nu stie unde poate fi infectia..
2 comentarii
0
27-07-2012, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. analizele NU rezolva nimic in decursul unei boli.. doar confirma sau infirma un diagnostic.. in care medicul nu este sigur dupa consult.. si are nevoie de anumite analize pentru a fi sigur de diagnostic
analizele facute asa.. fara indicatia unui medic.. sunt bani aruncati in vant
2. tratamentul instarea acuta.. a amigdalitei cu febra are o schema fixa
antibiotic, antiinflamator, spreiuri faringiene sau tab de supt.. panala 10 zile
vindecare totatla dureaza 3 saptamani.. cand se administreaza bauturi calde, aerosoli sau inhalatii..s.a tratamente locale
3. copii cu probleme la amigdale.. pentru a exclude alte acutizari..
NU trebuie sa consume NICOODATA
bauturi acidulate, fructe citrice acree, muraturi, otet, bors..s.a produse ce irita faringele
0
27-07-2012, ora 17:02
mariananelu2002@yahoo.it
Nu este medic/terapeut
mariananelu2002@yahoo.it
Multumesc mult pentru raspuns domnu doctor FLUERARU.aici in italia, venezia, sistemul sanitar lasa de dorit, m-am dus duminica trecuta la urgente si pentru a scrie o reteta de antibiotic respectiva asistenta a trebuit sa ia cartea in mana si sa vada precum in dictionar care antibiotic e bun pentru el.oare cum e posibil asa ceva sa aiba un loc de munca fara pregatirea necesara ? mai ales cand e vorba de sanatatea unor oameni..iar referitor la bauturi calde cei de aici mi-au spus contrariul deci sa-i dau rece, inghetata.cele acidulate am sa le evit, chiar nu stiam.inca o data va multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: