metroanexita care a reaparut din nou

17-12-2008
claudet
Nu este medic/terapeut
claudet
am fost diagnosticata cu metroanexita, am luat 7 zile: augmentin macmiror ov, flamexin. aparent am fost vindecata, dar dupa 2 saptamani au inceput din nou problemele mentionez ca partenerul nu a vrut sa ia augmentin pe motiv ca nu are nimic. acum e dispus sa ia si el trat dar eu trebuie sa iau acelasi tratatament sau urmeaza alt consult ginecologic..
3 comentarii
0
09-09-2010, ora 16:19
andutzyk18
Nu este medic/terapeut
andutzyk18
daca esti dispusa sa incerci..eu iti dau 2 tratamente. unul pe baza de medicamente si altul pe baza de plante. ti le scriu pe amandoua si incerci pe care vrei.
tratamentul medicamentos :CECLOR 500mg.(intern, 1 cp.la 12 ore, timp de 5 zile);NIZORAL(intern, 1 capsula pe zi);POLYGYNAX ovule(intravaginal, 1 ovul mare pe zi) SI pt.prietenul tau MECLON este un unguent, aplicatii locale de 2 ori pe zi.

al 2-lea tratament e cel pe baza de ceaiuri timp de 3 saptamani trebuie urmat.
In prima zi faci 2 bai(dimineata si seara) cu infuzie de coada soricelului.amesteci o lingura mare de coada soricelului cu 300 ml apa clocotita, acoperi cu ceva timp de 15 minute, lasi sa se raceasca pana ajunge apa calduta, strecori apa de planta si ceaiul il pui in irigator si il folosesti.
In a 2-a zi faci infuzie cu ceai de galbenele(se amesteca 2-3 linguri de flori de galbenele cu 200 ml apa clocotita, se lasa vasul acoperit timp de 15 minute dupa care se strecoara si se adauga 750 ml apa fiarta si se lasa la racit, insa doar pana apa devine calduta.dupa care pui ceaiul in irigator si stii ce ai de facut. urmezi tratamentul timp de 3 saptamani...o zi cu irigare cu ceai de coada soricelului, o zi cu irigare cu ceai de galbenele.
poti diminua boala sau poate disparea.
astept mesajul tau sa imi spui daca a dat roade tratamentul. kiss si succes
0
23-09-2011, ora 18:16
lenuta-aurica
Nu este medic/terapeut
lenuta-aurica
buna!de doua zile am fost diagnosticata cu metroanexita, chist ovar, vaginita.Am avut dureri abdominale in partea dreapta, doctorul mi-a dat sa iau zanocin, indometacin, vreu sa precizez ca trebuia sa-mi vina menstruatia, mi-a intarziat 2 zile, am vrut sa raman insarcinata j in perioada fertila nu ne-am protejat si el a ejaculat.pot sa raman iinsarcinata?care sunt riscurile acestei boli, metroanexita, poate duce la infertilitate?ce pot sa fac?astept un raspuns, va rog
0
24-09-2011, ora 04:34
andutzyk18
Nu este medic/terapeut
andutzyk18
te sfatuiesc sa te duci la doctor sa tratezi metroanexita cat mai repede posibil..ca orice boala daca nu este tratata are riscurile ei si daca vrei sa faci si un bebe...eu zic sa nu iti asumi astfel de riscuri...prima data cand am fost la control am avut metroanexita si nu am luat tratamentul...dupa cateva luni cand am fost la control aveam metroanexita acuta...cu cat amani tratamentul, cu atat se agraveaza raceala...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Răceala la ovare
  •