Mibazonul, benefic sau nu?!

461 comentarii 1 23 ..... 15 16 Înainte ›
0
29-01-2011, ora 00:12
diana.00
Nu este medic/terapeut
diana.00
Eu am acnee comedoniana mixta...da rezultate si la acest tip?
0
29-01-2011, ora 19:21
Blaga F
Nu este medic/terapeut
Blaga F
Va salut !

Nu am multe cosuri... am in schimb, urme lasate de la cele care miau trecut... vreau sa stiu daca este bun si pentru aceste urme :D. Multumesc Frumos ;x
0
05-02-2011, ora 14:17
FlaviusBlg
Nu este medic/terapeut
FlaviusBlg
Buna, am citit mult despre Mibazon si vreau sa stiu daca rezolv ceva daca il cumpar, intr-un fel ma sperie faptul ca este pentru uz veterinar :))...nu ar putea avea ceva reactii la om ? Totusi sa ma astept la ceva rezultate...nu stiu ce fel de acnee am, am pe fata cateva cosuri in special frunte, barbie si tample.pe spate si pe umeri pana pe brat sunt plin :(, pot sa zic ca ma spal des...am folosit zineryt muuuuulltt timp, dar in afara ca imi usuca piele foarte tare...nu prea e bun de nimic...cosurile mele sunt niste bubite roz/rosii dureroase unele mai mari altele mai mici, si doar unele se "coc" sa le pot stoarce, mai ales daca umblu la ele inainte sa se formeze acel puroi sigur a 2 a zi e plin. Din pacate am si unele urme...adic niste pete pe piele de la cosuri...ma poate scapa mibazon de ele ?

sper ca am fost precis...multumesc anticipat
0
05-02-2011, ora 14:19
FlaviusBlg
Nu este medic/terapeut
FlaviusBlg
Am uitat sa mentionez ca sunt baiat si am 17 ani, mananc sanatos :)
0
05-02-2011, ora 21:38
raoul18
Nu este medic/terapeut
raoul18
FlaviusBlg, sunt in aceiasi situatie :)).
Adica, si peminema sperie faptul ca Mibazon ar putea sa-mi faca mai mult rau decat bine:(, nu stiu ce sa zic.
Am folosit si eu zineryt cam 1 an de zile, insa cum ai zis si tu doar imi usuca tenul.. nu prea e bun pentru mine.
Cosuri am doar pe obraji (multe x( ), frunte si barbie nu si pe alte parti ale corpului, f. rar cate 1-2 pe spate:d.
Si eu am pete rosii de la acnee si asta ma intrebam, oare unguentul asta te scapa si de alea?
In rest tot cum ai scris si tu, cosuri si mai mari si mai mici, unele dureroase..
Am fost si la dermatolog si mi-a zis ca am acnee polimorfa :-?.
P.S. : baiat, 18 ani :)
8
07-02-2011, ora 19:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Akasha1, acneea dv. poate fi tratată cu ajutorul sistemului profesional Clearogen, iar semnele lăsate de acnee pot fi atenuate sau tratate cu ajutorul unor produse precum Cicatrix sau Kerato-Liz.
----------*
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, în speranţa că v-am putut fi de folos, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick


Post Scriptum - Mibazonul poate fi benefic şi pentru tenurile grase!

(*modificat de administrator)
8
07-02-2011, ora 19:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hi!

Raduuu, puteţi folosi Mibazon, dar folosirea lui nu este o garanţie că vă veţi vindeca leziunile acneiforme.
" este sigur sa folosesc mibazom? "
- Siguranţa folosirii acestui produs este diferită de la organism la organism, ea fiind dependentă de multe particularităţi, mulţi parametrii şi mulţi factori! Generalmente vorbind produsul este sigur, dacă este folosit în concordanţă cu instrucţiunile precizate în prospectul însoţitor, însă acest fapt - faptul că este un produs farmaceutic sigur - NU scuteşte sau nu poate scuti pe nimeni de existenţa riscului apariţiei unor efecte adverse.
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, în speranţa că v-am putut fi de folos, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
8
07-02-2011, ora 20:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Mikk88a, mibazonul vă poate înrăutăţi acneea, în cel mai rău caz. Să nu-l folosiţi în cantitate mare, şi nu mai des decât în mod normal, iar el îşi va face efectul pozitiv scontat.
Dacă Mibazonul nu va reuşi să vă trateze acneea, folosiţi Clearogen. El va reuşi!
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, în speranţa că v-am putut fi de folos, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
8
07-02-2011, ora 20:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Danielle2, da, Mibazonul este bun pentru tratarea hidrosadenitei cronice, deşi există riscul firesc ca el să nu dea rezultate, în acest caz doar ablaţia chirurgicală fiind cea care va putea să ofere o rezolvare optimă.
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, în speranţa că v-am putut fi de folos, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
8
07-02-2011, ora 20:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Mădălina-Valeria, unguentul Mibazon nu interacţionează cu anticoncepţionalele atât de mult, încât să producă neplăceri interne, cu manifestări externe şi nu numai.
Consultaţi-vă cu medicul dv. curant, pentru a primi mai multe detalii.
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, în speranţa că v-am putut fi de folos, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
8
07-02-2011, ora 20:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

" Eu am acnee comedoniana mixta...da rezultate si la acest tip? "
- Diana.00, da, dă rezultate şi în cazul acestui tip de acnee, dar NU garantat (nu vă poate garanta nimeni că Mibazonul dă sau poate da rezultate pozitive şi în cazul dv., dar acest fapt nu înseamnă că dv. nu-l puteţi încerca!).
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, în speranţa că v-am putut fi de folos, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
8
07-02-2011, ora 20:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hi!

Blaga F, nu, Mibazonul NU tratează petele sau urmele/cicatricile post-acneice.
Pentru problema dv. puteţi folosi Cicatrix, Kerato-Liz, vitamina A, MicrodermX, Glycon, sau orice alt produs care are abilitatea să regenereze pielea, să o şlefuiască gentil şi să-i stimuleze sinteza de colagen propriu.
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, în speranţa că v-am putut fi de folos, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
8
07-02-2011, ora 20:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hi!

FlaviusBlg, acneea dv. juvenilă polimorfă poate fi tratată cu ajutorul Mibazonului. Încercaţi-l, dacă doriţi!
Ar fi indicat să consultaţi un medic dermatolog.
_
Raoul18, ce i-am scris drului Flavius este valabil şi pentru dv.
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, în speranţa că v-am putut fi de folos, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick

Post Scriptum - " ma sperie faptul ca Mibazon ar putea sa-mi faca mai mult rau decat bine " - Mibazon poate face mai mult rău decât bine, într-adevăr, dar doar în cazuri rare.
1
13-02-2011, ora 20:21
sergiu14
Nu este medic/terapeut
sergiu14
buna, mr nick.am si eu o problema, sufar de o acnee juvenila.am urmat un tratament cu retin A impreuna cu o crema bioderma sebium AKN.ceva e mai bine decat inainte, de specificat ca am tenul foarte foarte sensibil.as dori sa folosesc mibazon, crezi ca ar s-ar rezolva problema? ar putea aparea ceva efecte negative?multumesc
8
14-02-2011, ora 19:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara!

Stimate drule/dnule Sergiu14, puteţi folosi Mibazon, acest unguent având clar potenţialul de a vă ajuta, însă eu NU am de unde să ştiu dacă el vă va ajuta atât de mult, încât să vă rezolve total problema. Pot apărea unele efecte negative, ca urmare a folosirii unguentului, pe fondul prezenţei unei hipersensibilităţi şi/sau intoleranţe epidermice (cele mai frecvente efecte negative sunt: iritarea, uscarea şi descuamarea pielii, iar cel mai rar efect negativ este înrăutăţirea acneei).
Mibazonul, printre altele, conţine şi prednisolon. Acest ingredient, de cele mai multe ori, este incriminat în cazurile în care un tip de acnee se înrăutăţeşte după iniţierea unui tratament cu Mibazon.
NU folosiţi Mibazon în acelaşi timp cu Retin-A, pentru că vă expuneţi la riscul major de a dezvolta iritaţii însoţite de usturimi şi mâncărimi.
Consultaţi medicul!
...
Sugestie: Folosiţi Mibazon timp de 7 zile, de două ori pe zi, dimineaţa şi seara, în cantitate mică, administrându-l pe o porţiune mică de piele afectată de acnee, pentru a observa care este reacţia pielii. Dacă veţi observa că acneea se ameliorează sau se tratează, continuaţi tratamentul şi extindeţi aplicaţiile pe toată pielea afectată. Dacă veţi observa înrăutăţirea acneei, stopaţi tratamentul şi adresaţi-vă unui medic dermatolog.
Observaţie! Granex Kit I este un sistem profesional antiacneic, care vă poate ajuta foarte mult. Documentaţi-vă cu privire la el.
----------*

(*modificat de administrator)
0
15-02-2011, ora 14:04
diana.00
Nu este medic/terapeut
diana.00
Multumesc pentru raspuns.
0
15-02-2011, ora 19:42
roxysp
Nu este medic/terapeut
roxysp
buna ziua.am si eu o problema, m-am epilat pe picioare cu un epilator electric si mi-au aparut niste puncte negre foarte urate, unele se inrosesc si fac puroi.Am semne foarte urate, doar in partea de jos a piciorului.M-am mai confrunatat cu acesta probl acum 4 ani, si stiu ca am folosit o crema (nu mai stiu cum se numea ) si iod.Va rog mult imi puteti recomanda ceva.multumesc anticipat
0
17-02-2011, ora 22:27
Blaga F
Nu este medic/terapeut
Blaga F
Mr. Nick... revin cu o intrebare in urma raspunsului tau de mai sus cu privire la urme post-acneice... miai recomandat o crema Kerato-Liz... te rog sa imi spui unde anume o pot gasi ??

Vreau sa i spun ca am fost la cateva farmacii si miau zis ca nu au avut niciodata asa produs. altele chiar mau intrebat daca, chiar exista :))... ciudat :| astept un raspuns


Multumesc mult :D
0
19-02-2011, ora 22:32
lady_r11
Nu este medic/terapeut
lady_r11
Buna seara :)

De cateva luni ma confrunt cu problema furunculilor in zona inghinala/genitala. Acum 4 ani in urma unui exudat faringian mi-a fost descoperit stafilococul auriu in gat, dar in urma tratamentului antibiotic rezultatul a fost negativ. Nu am apelat inca la un medic, spre dezavantajul meu, dar sunt aproape sigura ca si de data aceasta e vorba tot de acest stafilococ. Cunoasteti vre-un remediu naturist impotriva acestei infectii sau imi recomandati mibazonul/alt remediu?

Multumesc anticipat!
0
21-02-2011, ora 11:12
Cosmin80
Nu este medic/terapeut
Cosmin80
Buna ziua! Pot folosi acest unguent la hidrosadenita supurativa? Am de aprox 10 ani aceasta boala am avut la ceafa acum am la ambele axile umflaturi care supureaza continuu in cap si inghinal.am incercat cu multe dar nici un rezultat.multumesc!
8
21-02-2011, ora 16:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Roxysp, puteţi folosi Mibazon pentru tratarea acelor formaţiuni cutanate care au la bază un proces infecţio-inflamator, însă ar fi indicat să consultaţi un medic dermatolog; aceasta este recomandarea mea!
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
7
21-02-2011, ora 16:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate drule/dnule Blaga F, sincer, m-aş fi mirat profund dacă aţi fi găsit produsul Kerato-Liz într-o farmacie din România.
Acest produs poate fi întâlnit extremamente rar. De ce? Pentru că are în compoziţia sa o enzimă extrasă din pupele unei specii de insectă (enzima respectivă are funcţia de formare a tegumentului aripilor unor lepidoptere; a unor fluturi!), el reprezentând o noutate în domeniul vast al dermatologiei, tocmai de aceea NU ştiu farmacistele de existenţa lui. Nici majoritatea medicilor nu-l cunosc :(
_

Kerato-Liz poate fi găsit în următoarele 2 locaţii:
----------*
(îl puteţi cumpăra doar on-line, urmând să vă fie expediat prin Poşta Română sau prin Fan Curier).
_


Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick

(*modificat de administrator)
7
21-02-2011, ora 17:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Lady_r11, pentru problema dv. puteţi folosi Mibazon de 2 ori pe zi, dimineaţa şi seara, sub formă de aplicaţii locale, după spălare, sau puteţi folosi ulei de oregano sălbatic. Accesaţi link-ul de mai jos; documentaţi-vă şi luaţi decizia dorită! :)
----------*
Consultaţi un medic dermatolog!
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick

(*modificat de administrator)
7
21-02-2011, ora 17:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate drule/dnule Cosmin80, unguentul Mibazon vă poate ajuta foarte mult, însă există riscul firesc ca el să nu dea rezultate, în acest caz doar ablaţia chirurgicală fiind cea care va putea să ofere o rezolvare optimă, printre altele.
Încercaţi Mibazonul. Hidrosadenita supurativă răspunde foarte greu la tratament, dar se pot întâmpla minuni! Dacă credinţa poate muta şi munţii din loc, credeţi-mă pe cuvânt că poate trata şi boli care se dovedesc greu tratabile sau total netratabile.
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
0
21-02-2011, ora 19:06
lady_r11
Nu este medic/terapeut
lady_r11
Multumesc mult pentru sfat !
0
21-02-2011, ora 19:24
roxysp
Nu este medic/terapeut
roxysp
multumesc pt sfat
0
21-02-2011, ora 20:17
FlaviusBlg
Nu este medic/terapeut
FlaviusBlg
Am cumparat mibazonul acum 2 saptamani cu 10 lei... pot spune din pacate ca sunt dezamagit de el...in sensul ca... nu prea vad cum se poate folosi de 2 ori pe zi...nici macar odata... este o crema galbena...foarte unsuroasa.asadar nu poti iesi din casa cu ea pe fata, nu poti dormi cu ea pe fata(doar daca vrei sa iti faci tot patul galben, si oricum la primul contact cu perna se sterge) deci am putut sa o "port" doar cateva ore pe zi...cand eram nevoit sa stau in casa, oricum...cateva zile am rezistat sa o port...si nu am vazut nici un rezultat...am aplicat-o pe zonele cu cosuri in speranta ca ele sa inceapa sa se usuce...nicigand...se uscau mai repede fara acea crema...

Ori eu nu o folosesc corect, ori nu este atat de miraculoasa.
va rog corectati-ma...unde procedez gresit...din pacate am ajuns sa apelez din nou la Zineryt...care imi usuca pielea de vai si amar...macar... usuca si cosurile.jur ca nu stiu ce sa fac mai ales ca am un ten gras...niciunul nu este bun de nimic!
0
27-02-2011, ora 21:40
Blaga F
Nu este medic/terapeut
Blaga F
Multumesc frumos Mr. Nick.

Dumnezeu sa te binecuvanteze :)
7
02-03-2011, ora 02:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!

Stimate drule/dnule FlaviusBlg, administrarea Mibazonului are şi unele dezavantaje majore, de vreme ce acest produs este de uz veterinar, nu de uz uman. El a fost conceput pentru specii ţintă precum vaci, oi, capre, câini, pisici etc., adică pentru animale din familia Bovidae şi familia Felidae, însă el poate fi şi este folosit şi de oameni, pentru că ingredintele sale active sunt compatibile şi cu organismul uman.
Proprietăţile organoleptice ale cremei (culoarea, mirosul, consistenţa etc.) NU sunt tocmai plăcute, ele fiind cele care produc dezavantajele folosirii. Mibazonul a fost conceput aşa pentru că pe vaci nu le deranjează să iasă la păscut cu crema pe faţă sau pe uger, nu le deranjează că ea - crema - poate să rămână pe paiele din grajd şi nici că locul lor de dormit devine sau poate deveni galben ş.a.m.d. Pe noi, oamenii, ne deranjează, pentru că noi ne raportăm la altă perspectivă.
Puteţi să vă administraţi în continuare Mibazon, făcând tot posibilul să nu vă deterioraţi lenjeria, să nu vă inhibaţi dorinţa de a ieşi în societate, din cauza feţei unsuroase ş.a.m.d., sau puteţi să nu-l mai folosiţi niciodată, după cum doriţi.
_
Dumnezeu să vă bineuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick

Post Scriptum - Eu NU am spus niciodată că Mibazonul este o cremă miraculoasă! Am spus doar că are abilitatea de a produce ameliorări evidente sau chiar vindecări.
Documentaţi-vă cu privire la sistemul profesional de îngrijire Clearogen. El vă poate scăpa de tenul gras şi de leziunile acneiforme, în minim 30-60 de zile de folosire.
0
02-03-2011, ora 22:09
mikk88a
Nu este medic/terapeut
mikk88a
Am fost diagnosticata cu acnee nodulara si am luat o caruta de tratamente aiurea :) La indicatia unei prietene am incercat mibazon...nu am cuvinte sa-i multumesc acelei fete !
Am scapat de ce a fost rau si doar in 2 luni.Medicul mi-a indicat si Melleva 35, am luat si alea.
Am folosit mibazon zilnic. O lotiune astringenta de la farmec de 5 lei "lara" si mibazonul m-au scapat de probleme! Sincer nu ma asteptam mai ales ca am incercat atatea produse de firma si extraordinar de scumpe. Eu zic sa-l incercati...rau nu cred ca va face! aa si mai e ceva...o crema de 15 lei de la gerovital...antiimperfectiuni...e si hidratanta:) Succes
Adaugă un comentariu / răspuns
461 comentarii 1 23 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Vergeturile
  • Coșurile (acneea)
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  •