Mibazonul, benefic sau nu?!

461 comentarii 1 2 34 ..... 15 16 Înainte ›
7
03-03-2011, ora 21:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara!

@Blaga F, cu multă şi deosebită plăcere. Să fiţi binecuvântat!
_
Numai bine,
Nicuşor
7
03-03-2011, ora 21:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Mikk88a, mă bucur că Mibazonul v-a ajutat atât de mult. Slavă Domnului. De asemenea, vă mulţumesc pentru faptul că aţi avut enorma bunătate de a scrie informaţiile de mai sus, cele din mesajul postat de dv. Astfel de informaţii sunt foarte preţioase pentru persoanele care au nevoie de speranţă :)
0
14-03-2011, ora 19:02
xxxxxxxxxx
Nu este medic/terapeut
xxxxxxxxxx
Buna.

Am 21 de ani si de prin clasa a 10a mi-au aparut cosuri pe fata, iar acum 3 ani mi-au iesit si pe spate. Problema este ca sunt zile cand nu am si zile cand apar in abundenta si i-mi raman pete (pe spate mai ales). Am citit pe un forum despre un tratament cu tinctura de propolis si mibazon. As dori sa stiu daca m-ar ajuta mibazonul sau acel tratament.

Va multumesc.
0
15-03-2011, ora 02:12
jeremy.damian
Nu este medic/terapeut
jeremy.damian
Salut Mr. Nick !
am 20 de ani si pe la 16-17 ani mi'au aparut niste cosuri... nu foarte accentuate.imi aparea un cos la 2-3 zile si eu faceam greseala de storceam imediat cum apareau si acum mi'au ramas niste urme de la acele cosuri. am folosit fel de fel de creme pentru regenerarea tenului dar nici una nu si'a facut efecturl. am folosit, zineryt, cicaderm si inca una de la vichy. daca iau Mibazon imi trece oare ? sau daca puteti sa imi recomandati dumneavoastra o solutie, o crema ceva.

Cu respect,
Va multumesc
0
17-03-2011, ora 19:19
Blaga F
Nu este medic/terapeut
Blaga F
@ jeremy.damian, pot sa'ti spun aceeasi chesti ce mi'a spus'o si Mr. Nick cu cateva posturi mai sus. acesta fiind : Mibazon nu vindeca urmele... pot sa'ti recomand o crema care o folosesc tot la recomandarea domnului Nick aceasta fiind Kerato-Liz ( dak ai NOROC sa o gasesti in farmacii e super.. dar eu nu am gasit'o ) crema regenereaza pielea... o folosesc de aproape 3 saptamani si pot spune ca a dat rezultate... dar ca orice tratament pentru aceste urme inestetice, dureaza... stiu cum e sa ai urme pentru ca sunt in aceeasi situatie.

Crema o poti comanda de aici... 35 lei cu tot cu transport :) http://www.magazin-naturist.ro/produse-noi-new-tone-/kerato-liz-crema-20-ml-pentru-keratoze-bataturi-cicatrici-7191
0
20-03-2011, ora 21:54
nicoletadumitrascu
Nu este medic/terapeut
nicoletadumitrascu
Si eu il folosesc tot pentru niste cosulete care apar tot timpul pe nas.. sunt puncte albe care se rup foarte usor cand ma sterg cu prosopul apoi ramane pielea rosie si senbila.. folosesc mibazon si observ ca incep sa se trateze si sa-mi apara din ce in ce mai putine..
0
21-03-2011, ora 17:43
matei21
Nu este medic/terapeut
matei21
bunaziua mibazonul este bun pentru acnee nodulara chistica am ten gras, sunt baiat 22 ani
7
22-03-2011, ora 00:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Xxxxxxxxxx, tinctura de propolis vă poate trata acneea, ca de altfel şi Mibazonul :)
Eu nu vă pot spune că în cazul dv. tinctura de propolis este sau poate fi mai eficientă decât Mibazon, sau invers, pentru că nu ştiu ce reacţie va avea organismul dv, dar vă pot spune că ambele vă pot ajuta.
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Nick
7
22-03-2011, ora 00:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!

Jeremy.damian, după cum v-a informat şi Blaga F., Mibazonul nu vindecă niciun tip de urmă postacneică, nici urma de tip cicatrice şi nici urma de tip maculă (pată roşie postacneică, devenită ulterior hiperpigmentară).
Folosiţi Kerato-Liz; este o cremă deosebit de eficientă!
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Nick
7
22-03-2011, ora 00:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Nicoletadumitrascu, formaţiunile menţionate de către dv. par a fi comedoane albe. Mibazonul ajută activ şi la vindecarea unor astfel de probleme cutanate. Pe lângă Mibazon, şi Skinorenul este recunoscut pe plan internaţional ca fiind un produs excelent de eficient în tratarea comedoanelor albe şi în inhibarea dezvoltării altora noi.
Mă bucur că aţi început să observaţi ameliorări evidente şi apariţii mai rare!
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Nick
7
22-03-2011, ora 00:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!

Blaga F., folosiţi Kerato-Lizul timp de minim 3 luni, în regim zilnic, (şi) maxim 6 luni. Mă bucur că deja aţi observat îmbunătăţiri epidermice evidente! Mult succes în continuare :)
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Nick
7
22-03-2011, ora 01:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!

Matei21, Mibazonul poate vindeca atât acneea nodulară, cât şi acneea chistică, şi, bineînţeles, se dovedeşte a fi o cremă eficace şi în cazul acneei în care coexistă nodulii cu chisturile.
Faptul că aveţi un ten gras s-ar putea să vă determine să nu vă doriţi să folosiţi Mibazonul, pentru că el, datorită texturii grase, vă va amplifica într-o oarecare măsură luciul feţei. Acest fapt se poate dovedi un inconvenient, însă nu afectează eficacitatea terapeutică a cremei, a Mibazonului.
Consultaţi medicul!
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Nick
0
22-03-2011, ora 13:57
matei21
Nu este medic/terapeut
matei21
bunaziua multumes pentru raspuns Mr.nick din pacate am fost la foarte multi medici dar din pacate nu mau ajutat cu nimic pai eu o sa folosesc mabazonu numa sper sa nu patesc ceva la fata
0
22-03-2011, ora 15:34
dely85
Nu este medic/terapeut
dely85
Buna ziua,
Ma confrunt de ceva vreme cu o probl rezultata in urma epilarii necorespunzatoare - un cos in zona inghinala a carui evolutie a fost cam asa...la inceput,..un mic nodul sub piele,..sau ceva de genul(nu stiu daca e corect termenul).Am fost la medic,..mi/a zis ca e din cauza epilarii necoresp,..mi/a prescris diclofenac gel si baneocin.Apoi cosul (nodulul, zona intarita) s/a spart,..problema e ca nu se vindeca,..a ramas un fel de rana deschisa, se mai formeaza cate o cojita,...apoi iar puroiaza si tot asa. Pana sa merg din nou la medic,...credeti ca mi/ar dauna cu ceva daca as incerca mibazon? Din ce am citit mai sus,...nu e indicat pt rani deschise,...dar avand in vedere ca e vb mai mult de un cos...nu stiu..As dori o parere, daca se poate.
0
22-03-2011, ora 15:42
matei21
Nu este medic/terapeut
matei21
buna pentru pete rosi si cicatrici exista ceva tratament oare sau ii bun tinctura de propolis
0
22-03-2011, ora 19:51
Geox
Nu este medic/terapeut
Geox
Buna seara.
Anm si eu o intrebare: am acnee..e si sub piele si la suprafata pielii. De 40 de zile sunt pe un tratament cu Roaccutane. Acum, cred ca oi fi la faza cu explozia tuturor cosurilor..nu stiu..ca am uyrmarit uin punct negru care acum s-a transformat in cos..si s-au mai inmultit ale mele cosuri..o fi normal? oare dupa faza asta incepe ameliorarea?
Mentionez ca nu il iau de capul meu, ci mi l-a prescris dr dermatolog. Dar am tot urmarit pe aici vorbindu-se despre Mibazon..atat de bun si rapid sa fie?
Daca sunt pe Roaccutane..presupun ca ar fi exclus sa imi cumpar Mibazon..sa incerc..?!
Ce spuneti..? Oricum mi-e frica sa iau decizii de genul asta..poate ca voi intreba si medicul dermatolog..cu siguranta la urmatorul consult care va fi curand, insa as vrea si parerea dumneavoastra..
Va multumesc si astept raspuns cat mai curand.
0
24-03-2011, ora 15:47
LacramioaraV
Nu este medic/terapeut
LacramioaraV
Buna ziua. In legatura cu Mibazonul, eu am o forma de acnee usoara, am mai mult puncte negre si uneori cosuri mai accentuate, acestea din urma sunt in numar foarte mic, 3, 4, cosuri. imi ramane mai mult niste pete care ar trebuii corectate si de aceea sunt interesata dc as putea sa folosesc acest produs. Am fost si la dermatolog si mi-a prescris anticonceptionale. Deci intrebarea mea este dc. pot folosi Mibazonul? Si am mai auzit si de Zynerit, nu stiu care mi-ar folosii dar care sa nu produca dependenta? Multumes anticipat.
0
27-03-2011, ora 23:55
Mij87
Nu este medic/terapeut
Mij87
Buna seara!!am o problema grava... De aproximativ o Luna mi-a iesit niste cosulete pe sub piele... Am incercat tot fell de creme.. Numai stiu cu ce sa ma Mai dau pe fata... Sunt albe unu langa altul si cateodata ma mananca rau fata!!! Astept raspuns. Va multumesc!
7
28-03-2011, ora 08:03
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!

Stimate drule/dle Matei21, sunteţi liber să folosiţi sau nu Mibazonul. Faceţi cum credeţi!
Tinctura de propolis este foarte bună pentru pete, chiar şi pentru cicatrici. Ea vindecă şi stimulează producţia de colagen proprie pielii, dacă este de calitate bună şi dacă este folosită conform prospectului ei.
_

Toate cele bune!
Cu tot respectul,
Nick
7
28-03-2011, ora 08:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Dely85, puteţi folosi Mibazonul pentru problema dv., dar doar în cantitate mică. Formaţiunea cutanată pe care o aveţi dv. nu este tocmai o rană deschisă!
Consultaţi medicul!
_

Toate cele bune!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu iubire şi respect,
Nick

Post Scriptum - Dacă nici Mibazonul nu vă va ajuta, vă sugerez să folosiţi ulei de oregano sălbatic, în conformitate cu instrucţiunile inscripţionate pe prospectul însoţitor.
7
28-03-2011, ora 08:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Geox, Roaccutaneul este recunoscut pe plan mondial, în practica dermatologică, pentru erupţiile acneice pe care le induce înainte de a produce potenţiala vindecare stabilă pe termen lung. Sunt normale acele erupţii, în condiţiile precizate de dv.
Puteţi folosi Mibazonul, în condiţiile în care vă administraţi Roaccutane, doar cu permisiunea medicului dv. curant. Administrarea Mibazonului poate grăbi vindecarea acneei dv., însă poate produce şi înrăutăţirea ei, în plus, în cazul dv., aplicarea unguentului poate duce la uscarea extremă a acneei.
Consultaţi medicul şi procedaţi în acord cu indicaţiile dânsului!
_


Toate cele bune!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu iubire şi respect,
Nick
7
28-03-2011, ora 08:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
*uscarea extremă a tenului.
7
28-03-2011, ora 08:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă LăcrămioaraV, Mibazonul nu tratează petele post-acneice, ca de altfel nici Zyneritul (aceste 2 produse tratează petele doar în cazuri excepţionale, în special atunci când petele respective sunt, de fapt, inflamaţii plate (aplatizate), nu pete hiperpigmentare tipice sau macule).
Pentru a vă trata petele folosiţi o cremă specifică, de pildă Kerato-Liz.
----------*
_

Toate cele bune!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu iubire şi respect,
Nick

(*modificat de administrator)
7
28-03-2011, ora 08:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Mij87, coşuleţele menţionate de dv. par a fi hiperplaziile unor glande sebacee. În cel mai bun caz sunt comedoane albe!
Ar fi indicat să consultaţi un medic dermatolog, pentru a beneficia de o examinare amănunţită. Nu vă mai aplicaţi creme / unguente fără a vă fi prescrise.
Mibazonul nu tratează astfel de formaţiuni, însă îl puteţi încerca dacă aveţi aviz medical.
Consultaţi medicul!
_


Toate cele bune!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu iubire şi respect,
Nick
0
28-03-2011, ora 12:00
dely85
Nu este medic/terapeut
dely85
Multumesc mult pentru sugestii!
Am inceput deja sa folosesc mibazonul si e mult mai bine. O sa incerc sa gasesc si uleiul de oregano salbatic (prin farmaciile naturiste cred).Opiniile medicului includ scenarii cam sumbre...arderea. Eu cred ca o sa treaca de tot asa.
Multumiri,
Delia
0
28-03-2011, ora 21:51
Madalina-Valeria
Nu este medic/terapeut
Madalina-Valeria
Buna seara,
As dori sa stiu daca este o perioada maxima de administrare a Mibazonului, sau pana la vindecarea totala?
Precizez ca pe mine ma ajutat foarte mult si tenul meu este acum de nerecunoscut, Au mai ramas ceva cicatrici si pete, dar la care sper ca am sa gasesc o solutie.
Va multumesc
0
30-03-2011, ora 08:16
nycolle_mn
Nu este medic/terapeut
nycolle_mn
Buna ziua, sufar de acnee de la 14 ani iar acum am 31 si tot nu am scapat de ea. Am folosit si mibazon.., dar dupa ce nu il mai folosesc apar iar... am facut toate analizele si endocrine si alergice... totul normal... dar intr-o zi dupa ce am fost la o cosmetica si am iesit de acolo de parca am luat foc... am facut o dermatita de contact... am fost la un medic dermatolog pensionat de 81 de ani si mi-a dat asa. medrol 2 zile tablete de 32 mg dimineata la ora 8..apoi 4 zile table de 16 mg... fara pic de sare si alcool si orice energizant sau excitant (cafea, apa minerala, ceai verde, ceai negru...), pe langa medrol in primele 2 zile dimineata si seara unguent sau crema Ultralan. apoi in urmatoarele 4 doar seara. in aceste 6 zile nu m-am spalat pe fata decat cu ceai de musetel... iar seara inainte de culcare un galbenus de ou cu apa( 150 ml ) si apoi cu ceai de musetel... dupa 2 zile deja era trecut pe jumatate. in 6 zile eram ca noua... cum nu mai fusesem de mult timp..Poate are nevoie cineva si de reteta aceasta. dar totusi consultati si un medic... mie personal mi-a schimbat viata
sanatate va doresc
0
02-04-2011, ora 15:02
dennissse
Nu este medic/terapeut
dennissse
Hey Mr Nick. Eu, mama si alte cateva prietene am folosit mibazonul si chiar are efect. Prietenului meu i-au aparut, la fel, niste cosuri, simple cosuri, nu altceva, si ma intreb daca poate avea un efect negativ. Ca imi pun problema ca barbatii au altfel de ten..Multumesc. :D
7
02-04-2011, ora 18:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Dely85, mă bucur că aţi început să observaţi ameliorări în urma folosirii Mibazonului. Vă veţi face bine!
Uleiul de oregano sălbatic, cel pe care vi l-am recomandat, nu se găseşte în nicio farmacie, în niciun plafar. Îl puteţi achiziţiona doar accesând link-ul pe care vi l-am oferit în mesajul anterior.
_
Toate cele bune,
Nick
7
02-04-2011, ora 18:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Mădălina-Valeria, există şi nu există o perioadă maximă de folosire a Mibazonului. În cele mai multe cazuri acest produs poate fi folosit până la vindecare şi încă o perioadă limitată după vindecare, însă în unele cazuri el poate fi folosit maxim 3-4 săptămâni!
Mibazonul NU poate fi folosit permanent, pe viaţă, să spun aşa.
Folosirea excesivă a Mibazonului, atât în sensul de folosire cantitativă şi frecventativă, cât şi în sensul folosirii pe o perioadă mult prea mare de timp, poate determina producerea unei insensibilităţi a agenţilor patogeni la antibioticele existente în produs, producerea unor reacţii alergice locale şi chiar sistemice şi, în cazuri rare, producerea chiar şi a telangiectaziei (a unei dilataţii a vaselor sanguine mici din piele, din cauza prednisolonei), printre altele.
Pe toată durata folosirii cantitatea de produs trebuie să fie cea minim eficientă!
_
Mă bucur că Mibazonul v-a ajutat atât de mult!
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Nick
Adaugă un comentariu / răspuns
461 comentarii 1 2 34 ..... 15 16 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Vergeturile
  • Coșurile (acneea)
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  •