micoza in gat! ce sa fac?

29-07-2008
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
aveam urmatoarele simptome:bubite albe (ca niste afte) in gat pe partea stanga, langa omulet chiar si pe varful acestuia in total 2-3 astfel de ciuperci plus durere in gat usturime nas infundat mi se pune ca un nod pe partea stanga a gatului undeva submandibular.am fost la orl si mi-a dat un tratament pt faringita micotica.am inteles ca aceasta micoza se poate transmite si la alte persoane direct (sarut ) sau indirect prosoape vase de bucatarie, etc.eu si prietena mea ne-am sarutat de multe ori(chiar si cu limba) in primele zile cand mi-a aparut problema nestiind ce este.L-am intrebat si pe doc in caz ca ii apare si ei daca poate urma acelasi tratament si a spus ca DA. EA momentan nu are nici un simptom.e posibil sa nu se fi luat sau sa se fi luat si sa nu existe simptom.Este oare bine sa ia si ea acest tratament preventiv?????va rog sa ma lamurit caci nu vreau sa fi luat si ea si sa ne reinfectam apoi sau ceva de acest gen cum stiu ca este cazul la multe bacterii si microbi.Tratamentul ma costat in jur de 1 mil si era compus din:pastile(FLUCOVIN, AERIUS, BIOTICS si Ketonal pt inflamatie plus un spray HEXORAL) mi-a zis deasemenea sa fac gargara cu ceai de galbenele plus 1 lingurita bicarbonat de sodiu de 3 ori pe zi! ce parere aveti ?????va rog sa-mi dati un rasp.multumesc anticipat sanatate
2 comentarii
0
29-07-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Din cate inteleg, tratamentul pe care vi l-a prescris este foarte bun.
Presupun ca diagnosticul de Candidoza (micoza) faringiana a fost pus de laborator (s-a luat cu un bat de vata secretie din gat).
In general, infectia cu Candida se face daca ati luat antibiotice de curand, aveti imunitate mai slaba (diabet), sau de la alte medicamente.

Micoza din gat se poate transmite de la un om la altul, dar se pare ca nu este prea contagioasa. Mai curand, boala se face daca si "primitorul" are problemele de mai sus. Ca sa previna infectia, poate sa faca gargara cu bicarbonat. Nu cred ca merita sa ia Fluconazol doar ca sa previna micoza.

Sanatate!
0
29-07-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
mutumesc mult de raspuns.ce-i drept facusem inainte de a-mi aparea micoza in gat un tratament cu antibiotice pt o infectie urinara cronica(care sa rezolvat).Desi am mai avut probleme in gat gen usturime etc...trecea destul de repede dar de data aceasta sa declansat aceasta micoza.doctorul nu a spus exact ce bacterie ar fi.eu oricum am mers la un laborator si am facut un exudat faringian.astept rezultatele joi.multumiri pt raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Micoza bucala

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: