Miros urat in nas

41 comentarii 1 2
0
26-12-2017, ora 09:55
mihai39284
Nu este medic/terapeut
mihai39284
Buna ziua. Am o problema care persista de 5 saptamani:

Am o durere de gat doar pe partea dreapta care apare dimineata si uneori dispare in timpul zilei. Am fost la un consult orl, mi s-a spus ca am gatul rosu si mi s-au recomandat isla, ibuprofen si apa de mare pentru o faringoamigdalita.

Am urmat tratamentul. Intre timp am luat si Zinat pastile timp de 7 zile din cauza ca am contactat bacteria haemophilus influenzae. Simptomele bacteriei erau o mucoasa verde, durere de cap si de ureche.

Mucoasa a ramas normala, au disparut si celelalte simptome, insa durerea de gat si-a revenit dupa terminarea tratamentului cu antibiotic.

Ce as putea face mai departe?


Nu am probleme cu stomacul si nu am fost racit in toata aceasta perioada. Alte pastile pe care le consum sunt: depakine 500 si plavix pt subtierea sangelui.

Am facut in vara un CT la sinusuri si mi s-a spus ca nu am sinuzita.
0
26-12-2017, ora 10:12
mihai39284
Nu este medic/terapeut
mihai39284
De asemenea, mentionez ca am o deviate de sept de 30% pentru care am fost operat acum 2 ani, insa a recidivat. Tot in aceeasi perioada mi s-a spus ca am o rinita, insa nu s-a identificat daca e alergica sau nu.

M-am uitat in propria gura, amigdala dreapta este marita fata de stanga.
0
26-12-2017, ora 10:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 faptul ca nu doare stomacul..asta nu inseamna ca nu ai probleme cu digestia
poti face aciditate gastrica in somn si de la anumite alimente..si de la medicamente
2 faptul ca ai ajuns sa folosesti plavix si depakin.. deja vorbeste despre o alimentatie incorecta dea lungul anilor si probleme gatro-intestinale
3 faptul ca recdiveaza rinita..se datoreaza to problemelor gastro-intestinale
sau aciditatea in somn.. urca pana in rinofaringe si irita coada de cornet nazal
sau faci intoleranta la anumite produse producatoare de mucus
0
26-12-2017, ora 22:18
mihai39284
Nu este medic/terapeut
mihai39284
In regula. Ce este de facut?
0
27-12-2017, ora 08:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 faptul ca...( durere de gat doar pe partea dreapta care apare dimineata ).este o durere de reflux in somn
NU se conuma seara acru, acidulat, citric, fructe, dulciuri si se foloseste gaviscon inaite de culcare
NU se doarme pe partea dreapta
2 dupa sarbatori consult si investigatii la gastrologie
schimbarea regimului alimentar
0
08-03-2018, ora 18:28
mihai39284
Nu este medic/terapeut
mihai39284
buna ziua,

mi s-a recomandat sa fac un exsudat faringian, deoarece ma doare gatul de 3 saptamani. am fost diagnosticat cu klebsiella.

mi s-a recomandat ciprinol. am luat antibioticul, iar la o saptamana dupa tratament, am repetat analiza si a reiesit din nou.

din pacate doctorul orl la care am fost mi-a comunicat ca nu stie cum sa ma trateze. am fost la stefan cel mare, la boli infectioase si mi-au recomandat sa nu eradichez bacteria pentru ca sunt purtator sanatos.

totusi pe mine ma doare gatul si ma simt slabit - mai ales acum ca am racit si am mucoasa galbena. ce as putea face in acest caz?
0
09-03-2018, ora 08:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
care este rezultul investiagtiilor la gastrologie?
0
09-03-2018, ora 12:17
mihai39284
Nu este medic/terapeut
mihai39284
gastrita, fara reflux
0
09-03-2018, ora 13:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 regim corect alimentar
2tratament corect inflamatia gastrica
3 amigdala trebuie micosrata in volum cu radiofrecventa
0
03-12-2018, ora 00:27
mihai39284
Nu este medic/terapeut
mihai39284
Buna ziua, in ultimele 3 luni mi-au aparut de 5 ori cazeum pe amigdala stanga si de 2 ori in spatele celei drepte - de fiecare data in acelasi loc. Am facut gargara cu sare si am fost la ORL. Mi-a fost scoasa o piatra si mi s-a recomandat gargara cu bicarbonat. De principiu ies cand tusesc sau cand fac gargara, dar uneori a fost nevoie sa le scot cu un bat cu vata.

Ce as putea face ca sa nu mai reapara/sa scap de ele mai usor?

Am facut un exsudat si a iesit klebsiella pentru care am luat tratament anul acesta de doua ori si mi s-a recomandat sa raman asa. De asemenea ma doare/ustura amigdala dreapta din martie (n-am gasit un tratament potrivit) si in fiecare dimineata de 2 luni elimin putin mucus galben/verzui din nas sau gat...
0
03-12-2018, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 interventia clasica de scos amigdalele
2 criptolisis cu radiofrecventa.. duap care amigdalele se micsoreaza mult in volum, criptele se maresc si devin scurte..si nu mai cumuleaza nimic in acel buzunar
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Miros ciudat ce îl percepi doar tu - ce ar putea fi
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  •