Mont la picior

04-07-2013
odile
Nu este medic/terapeut
odile
Buna ziua. Am mont la picorul stang in stadiu mediu.As dori sa-l operez deoarece am dureri la mers, in talpa si uneori pana la sold.Am osteoporoza si varice.In urma unui examen DOPPLER, am primit acceptul de-a ma opera.As dori un raspuns de la un medic care face astfel de operatii.Precizez ca am varsta de 60 ani.
Multumesc.
3 comentarii
0
04-07-2013, ora 20:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru mai multe informatii puteti accesa pagina mea web
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-Valgus.html
Nu exista un """"stadiu mediu"""".
Tulburarile de statica ale ante-piciorului (hallux valgus, metatarsalgii) nu determina dureri la nivelul soldului, fiind mai curand vorba despre o coxartroza, o problema vertebrala lombara (hernie de disc, stenoza canalului lombar) sau pur si simplu supra-solicitarea structurilor anatomice ale membrului inferior (obezitate, efort excesiv).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-07-2013, ora 11:06
odile
Nu este medic/terapeut
odile
Buna ziua.Cunosc saitul recomandat, L-am revazut.Nu am nici un diagnostic din cele mentionate.Datorita faptului ca cca.10 ore din 24 sunt in miscare, durerea din talpa cu montul imi afecteaza mersul si imi induce stari de nervozitate ca nu pot circula in conditii normale.In concluzie as vrea sa scap de acesta durere(jena).Va rog sa-mi spuneti unde pot gasi lista cu preturile pentru astfel de interventii.Multumesc.
0
05-07-2013, ora 11:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles un element important: ce greutate/inaltime aveti.
Durerea plantara se datoreaza montului (hallux valgus) si se numeste metatarsalgie
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
Este mai mult decat evident ca efortul de a sta 10 ore pe zi in picioare este fabulos de distructiv pentru orice picior, fie el normal sau avand tulburari de statica (hallux valgus). Acest efort total disproportionat agraveaza nu numai metatarsalgia, dar determina si distrugerea genunchiului (gonartroza), a soldului (coxartroza), a coloanei vertebrale (sindrom compresiv) etc.
Preturile interventiei se afla pe site-ul spitalului unde operez (nu pot dezvalui numele spitalului, fiind interpretabil ca o publicitate mascata, dar il puteti afla la prima cautare pe google).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar monturile?
  • Monturile la picioare - de ce apar și cum se tratează?
  •