Nas infundat

08-12-2018
Lucian1985
Nu este medic/terapeut
Lucian1985
Buna ziua!

Sunt marinar si am plecat de acasa in voiaj la sfarsitul lunii octombrie. Nu aveam niciun fel de simptom. Nava era la Singapore. Am stat 24 ore la hotel, dupa care am ajuns la nava. Dupa aproximativ 2 zile am racit. Nas infundat, frisoane si tuse. Nu am facut febra. M-am tratat cu paracetamol penta si nurofen raceala si gripa. Raceala a trecut si am ramas cu tusea si cu nasul infundat. Am ajuns in India si am mers la doctor unde mi s-a dat un sirop de tuse si Azitrox 3 pastile. In 3 zile mi-a trecut tusea, dar am ramas cu nasul infundat. De aproximativ 6-7 saptamani am nasul infundat, cateodata curge, cateodata nu. Cateodata stranut de cate 7-10 oro si simt ca sunt iritat inauntru...ies si firisoare de sange. Mereu am cel putin o nara infundata, daca nu ambele. Am folosit 2 feluri de spray pt nas pt decongestionare...au functionat o saptamana...10 zile, dupa care niciun efect. Nasul a devenit foarte uscat. Am luat antibiotic augmentin 5 zile-1 tab la 12 ore- niciun efect. Am incercat paracetamol aspirina si ibuprofen...niciun efect. Se intampla mai mereu ca atunci cand se desfunda o nara, imediat se infunda cealalta. Dupa ce suflu nasul parca simt si o presiune in zona fruntii si in spatele nasului...daca pot spune asa. Azi, 08.12.2018 am inceput sa inghit cetirizine 10mg la 24 ore...poate are efect. Ce credeti?
3 comentarii
0
08-12-2018, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, poate avea efect.. secretiile apoase cu stranut... e semn de rinita alergica
in rest... Obligatoriu trebuie schimbat stilul alimentar
de exlus alimentele alergene si celel cu acid care pot provoca reflux gastro-esofagian
se monitorizeaza tensiunea arteriala.. pe puseu..se poate infunda nasul
pentru nas uscat..exista spreiuri si ung. speciale pentru nas cu vit A sau E, uleiuri
0
27-01-2019, ora 05:18
Andra290
Nu este medic/terapeut
Andra290
Buna ziua! De ceva timp am devenit depententa de Bixtonim, însă acum când am răcit pur și simplul nu își mai face deloc efectul mai ales pe nara dreapta unde am și deviație de sept. Cum as putea sa îmi desfund nasul?
0
27-01-2019, ora 09:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa testezi.. vibrocilul, olynthul, biorinilul.. pentru 2-3 zile
dupa mergi la ORL si rezolva difinitiv problema
toate picaturile pentru desfundat nasul..se absorb in sinage duc la ingustarea vaselor si probleme de tensiune sau circulatie cerebrala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: