Nas infundat-Adenoidita?

04-12-2015
brigai
Nu este medic/terapeut
brigai
Buna ziua, stimati medici. Am o fetita de 4 ani si de 1 an si jumatate are aproape in permanenta nas infundat, mai ale se manifesta in timpul somnului. Am fost la ORL si ne-au zis ca problema e in vegetaiile adenoide, unii zic ca sunt de operatie, altii nu...Zilele astea am dat toate analizele sa plecam la operatie, dar ceva ma tine...poate nu am incercat suficient pentru a scapa de ea, sau cel putin pina in primavara...ca acum ne este cam frica de antotimpul prea rece. Vreau sa precizez ca aprox jum de an in urma i-am admin Colargol, asa cum indicati dv, a avut efect, dar au revenit inapoi.Fetita raceste aproape in fiecare luna, dar fara complicatii( nas infundat fara secretii, tusa, rosu in git), otite nu am avut decit una partiala, pina a avea probleme de respiratie. Ne gindeam sa dam analize la alergie...Dv ce ne-ati sfatui?Multumesc anticipat.
6 comentarii
0
04-12-2015, ora 12:50
brigai
Nu este medic/terapeut
brigai
am si roenghenul la nas...dar din pacate nu pot sa-l incarc aici pentru a-l vedea
0
04-12-2015, ora 18:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum se putea gasi informatia ca :
1 tratamentul cu colargl se face cate 10 zile lunar..si daca dua 3 luni nu este rezultat.. e cazul de operatie
2.racesc des numai copiii care au probleme gastro inetstinale si fac reflux gastro-esofagian
anume acidul gastric intetine rosu in gat si favorizeaza racelile
asa ca era cazul de schimbat radical si regimul alimnentar
3 in rest.. tratamentul cu aerosoli, spalaturi nazale, aromoterapia, salinoterapia..ajuta mult
0
04-12-2015, ora 20:07
brigai
Nu este medic/terapeut
brigai
multumesc din inima, domnul doctor. dar ce ziceti de a face o analiza la alergeni?si cum sa facem a sa aflam ca nu avem "probleme gastro intestinale si fac reflux gastro-esofagian "
0
04-12-2015, ora 20:07
brigai
Nu este medic/terapeut
brigai
multumesc din inima, domnul doctor. dar ce ziceti de a face o analiza la alergeni?si cum sa facem a sa aflam ca nu avem 'probleme gastro intestinale si fac reflux gastro-esofagian '
0
04-12-2015, ora 20:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, se poate face consult la alergolog si la gastrologie
dar asta nu exclude faptul ca trebuie sa va documentati si sa schimbati stiul alimentar a copilului
acolo este problema de baza
0
06-12-2015, ora 14:26
brigai
Nu este medic/terapeut
brigai
dl doctoe, va multumesc tare mult pentru promptitudine si sfaturi...vom face asa cum ne-ati sugerat. Multumesc si sanatate dv!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: