Nas infundat aproape permanent

50 comentarii 1 2
0
12-06-2016, ora 13:17
@@@
Nu este medic/terapeut
@@@
Dumneavoastra unde aveti cabinetu?Noi suntem din Constanta, am fost la 3 cabinete orl si nu au rezolvat problema.
0
13-06-2016, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in pascani
dati clic pe fvaleriu..si gasiti toata informata necesara
rezultatl de la tratament cu Colargol se vede minim dupa 10 zile.
si se poate repeta cate 10 zile 3 luni la rand
0
14-06-2016, ora 10:06
@@@
Nu este medic/terapeut
@@@
Multumesc frumos pt raspuns!
0
01-10-2016, ora 19:33
Cosmin.mihai
Nu este medic/terapeut
Cosmin.mihai
Buna ziua! Sufar de rinita alergica mai ales la praful din casa. Stranut mult la schimbarea anotimpurilor.Problema este ca imi curge nasul des dar am si secretii in partea din spate a nasului si din cauza cornetelor marite respir cam greu, cu o nara mai mult si cealalta mai putin. Daca stau intins in pat pe partea stanga se infunda nara stanga si respir pe nara dreapta si invers.
0
05-10-2016, ora 10:02
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
si eu am aceeasi problema cu nasul, , , , , , , , , , numi curge si este tot timpul anfundat.Am folosit mai mereu vit a dar acum cand pun ma ustura an gat cand ajunge acolo eu o pun an pozitia culcat si nu stiu dk este corect.as vrea sa stiu colargolulu ma ajuta ?sant racita acum cu un exces de secretii an nas si gat si usturimi an ambele si respiratie suieratoare din gat multumesc
0
03-05-2017, ora 23:37
fyarah
Nu este medic/terapeut
fyarah
Buna seara!!! As dori un sfat de la dumneavoastra Domnule Doctor, daca se poate: In urma cu 3 ani am fost operat de sinuzita, polipi, deviatie de sept, timp de 1 an a fost ok, apoi starea mea a inceput sa se inrautateasca si am revenit la starea initiala dinaintea operatiei, poate mai rau :nas infundat, fara miros, respiratie insuficienta etc, am fost si la controale O.R.L, am primit si tratamente, pe moment a fost ok (ex: tratament cu Medrol 16mg - in trei zile revine mirosul, se desfunda nasul, respir normal), dupa terminarea tratamentului la 20 zile pierd mirosul, se infunda nasul si respir greu,...(Mentionez ca am astm bronsic, rinita alergica in tratament)
Va multumesc anticipat!!!
0
04-05-2017, ora 05:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 am mai scris pe forum.. rinita alergica, astmul... bolile autoimune .NU sunt probleme locale
au ca origine un Intestin intoxicat, cand organismul NU mai este in stare sa elimine toxinele si alergenii
posibil intoleranta la Lactoza, la gluten, E-uri... care trebui exclusi complet din alimentatie
2 Obligatoriu se fac investigatii la gastrologie.. inclusiv colonoscopie
se schimba radical regimul alimentar
se fac cure de durata pentru detoxifiere
3 NU exista tratament ORL minune, care sa rezolve local problema difinitiv
trebuie avut in casa aparat de aerosoli
spreiuri cu apa de mare pentru tualeta nazala si sprey Mometazona foruat ca si tratament aproape permanent,
4 Vindecare vine doar dupa ce gasiti problema gastro-intestinala, eliminati alimentele alergene, faceti curele naturiste de detoxifiere
0
04-05-2017, ora 07:25
fyarah
Nu este medic/terapeut
fyarah
Deci este exclus cresterea polipilor daca nu au fost extirpati cum trebuie sau aparitia sinuzitei inapoi?ca eu asa am crezut ca poate am revenit la starea initiala de dinaintea operatiei..oricum va multumesc din suflet inca odata pentru interventia prompta...( Am voie sa i-au mometazona foruat daca sunt in tratament cu Foster, Avamys)
0
04-05-2017, ora 09:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. dupa ce terminati avamys.. luati nasonex sau mometazona
2 polipii cresc pe fon alergic.. de la hormonii din lactate sau carne de pasare din comerrt
0
05-05-2017, ora 19:39
Utilizator7
Nu este medic/terapeut
Utilizator7
Buna ziua! Am si eu cateva nelamuriri:
Din pacate, si eu ma confrunt cu problema asta..am o nara permanent infundata. Acum cativa ani mi s-a descoperit un stafilococ, pe care l-am tratat cu antibiotice. Credeti ca, in cazul in care virusul a dezvoltat o rezisenta la antibiotice, sa aiba o legatura cu problema pe care o am acum? Si mai mult, este posibil sa elimin definitiv stafilococul daca acesta a ramas intr-adevar in organism si dupa ce am luat antibiotice? In orice caz, imi voi face un exudat cat de curand ca sa vad daca am scapat sau nu de stafilococ.
0
05-05-2017, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stafilococul NU poate fi unica cauza a problemelor cu respiratia
daca este un stafilococ activ.. duce la secretii purulente din nas..nu doar la infundare
Sistemul imunitar la un organism sanatos.. lupta singur cu microbii
asa ca faceti investiagtii la gastrologie, schimbati regimul alimentar si de hidratare pentru a avea o digestie corecta si un sistem imunitar bun
cat tine de ORL.. un medic trebuie sa vada nasul si sa spuna daca e deviatie de sept sau rinita hipetrofica
0
05-05-2017, ora 22:25
Utilizator7
Nu este medic/terapeut
Utilizator7
ok. Va multumesc!
0
06-05-2017, ora 14:19
Utilizator7
Nu este medic/terapeut
Utilizator7
Credeti ca este posibil ca aceasta problema sa fie cauzata de o alergie/ intoleranta la anumite alimente?
0
04-06-2017, ora 09:50
danieltnokia2000
Nu este medic/terapeut
danieltnokia2000
Buna ziua. Si eu am o problema cu nasul infundat. Nu stiu de cat timp, dar oricum cred ca depaseste jumatate de an. Am nasul partial infundat. Nu am alte simptome. Daca il suflu nu iese nimic. Ce ar putea fi? Unde lucrez e putin curent. Poate fi asta o cauza?
0
04-06-2017, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar putea fi..f. multe
cauta pe forum cum s eface tratamentul cu Colargol
daca nu ajuta mergi la ORL
0
01-07-2017, ora 00:38
Gabriel31
Nu este medic/terapeut
Gabriel31
Bună ziua domnule doctor, vă stimez că după atâția ani încă ne răspundeți la întrebări și ne rezolvați problemele.

Am fost operat acum 1 an jumătate de deviație de sept și de conca bullosa, după operație a fost greu mai ales că făcusem un edem care până la urmă sa rezolvat. Problemele au debutat pe la începutul anului când am început să răcesc și să fac amigdalită acută și dr atunci.. Cel puțin o dată pe lună fac amigdalită cu pete albe pe amigdale fără dureri dar cu febră și senzație de oboseală, dureri ale oaselor. Am făcut numeroase vizite la medici ORL, de fiecare dată diagnosticul același, amigdalită acută sau cronică, tratament cu antibiotice câteva zile și pastile de supt. Ultimele dăți am rezolvat cu 2-3 zile de ibuprofen și vitamina C dar aceasta tot revine.

Nasul îmi este de multe ori uscat sau înfundat, curge deseori, toți medicii mi-au zis că am canal suficient pt. respirație. Foarte des mucoasa mi se duce pe gât, simt nevoie să o expectorez și așa irit amigdalele.. Ultimele zile caniculare au fost grele pt. că dimineața mă trezeam cu nasul uscat și înfundat în așa fel încât respiram pe gură. În general dimineața și seara este greu, nasul curge sau se înfundă, de multe ori, pe timpul zilei respir perfect.

Vă mulțumesc!
0
06-07-2017, ora 19:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am multe postari pe forum unde am explicat ca Doar pacientii cu reflux gastro-esofagian.., cand ajunge acidul gastric in gat, noapte, dupa anumite greseli in alimentatie seara.Fac raceli dese in gat si au amigdalele marite
asa ca e cazul de consult la Gastrologie
apropo.. faringele se intinde pana sus , in sptele nasului..as aca si coada de cornet poate sa se mareasca in volum de la aciditatea gastrica
Din punct de vedere ORL se pot micosora amigdalele in volum cu Radiofrecventa
in rest tine de tine cum stii sati normalizezi alimentatia si digestia
0
28-08-2023, ora 16:00
Stalina
Nu este medic/terapeut
Stalina
Bună ziua ! Ma confrunt cu nasul înfundat din anul 2016, diagnosticele au fost deviatie de sept și rinita alergică și sinuzita cronica, am urmat un tratament de augumentin și biorinil, am fost o perioada bine iar acum de 1 an de zile consum spray nazal în fiecare zi. Am început sa am probleme cu respirația, trezit din somn, ambele nări sunt înfundate.. consider ca este nevoie de intervenție chirurgicala deoarece cu tratament sunt bine o perioada iar după tratament este la fel de înfundat. Problema ar fi de la deviația de sept sau de la rinita alergica ? Aștept răspunsul dumneavoastră, va mulțumesc anticipat.
0
28-08-2023, ora 17:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Vârstă. Sex. Înălțime. Câte kg aveti?
2. Un CT3D.. La dantura și sinus. Făcută la un cabinet stomatologic. Arata dacă sinuzita este odontogena
3. Test helicobacter. Endoscopie digestiva. Arata dacă inflamația nas. Gat.. Este de la un reflux în somn
0
29-08-2023, ora 15:47
Stalina
Nu este medic/terapeut
Stalina
Ma numesc Stanciu Alina, am 24 de ani, 58 kg și 1.65 înălțime. Radiografie panoramica am facut la dantura, radiografie la sinusuri am facut si totuși nu știu de unde este problema. Astăzi merg sa iau o trimitere sa merg din nou la ORL după care o sa fac si un CT3D.
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •