nas infundat foarte rau!

28-01-2011
strafore
Nu este medic/terapeut
strafore
Buna.
Am racit saptamana asta si aveam amigdalita, m'am tratat, dar nasul a inceput sa nu se mai desfunde, nici cu picaturi, noaptea imi puneam din 30 in 30 min si sta ceva acol blocat in nas, nici macar nu curge, incerc sa ma suflu si se face simtit aerul pt o secunda si se infunda inapoi.. cand se infunda inapoi simt cum imi vine ceva din nordu nasului " :)) " ca niste ape curgatoare si se opresc in nas si asa ramane nu pot deloc sa respir pe nas..
CE AS PUTEA FACE cat mai rapid ? nu vreau sa inceapa iar amigdalele :(
7 comentarii
0
28-01-2011, ora 16:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergi la ORL.. sa vada nasul.
daca este vorba despre polipoza nazala tratamentul este numia chirurgical
daca e alceva o sa ai tratament de la ORL
0
28-01-2011, ora 16:20
strafore
Nu este medic/terapeut
strafore
si e rau daca e chirurgical ?
0
28-01-2011, ora 16:22
strafore
Nu este medic/terapeut
strafore
la orl nu ma pot duce pana luni ca azi avea program pana la 13 si in week nu vine, o sa merg la spital..
0
28-01-2011, ora 16:38
claunick
Nu este medic/terapeut
claunick
Poate nu e raspunsul pe care-l cauti dar, eu zic ca apa cu sare e cea mai buna metoda, spun asta ptr ca eu n-am mai racit de foarte mult timp. Cand apar primele simptome ma folosesc de solutia asta.
Iti voi spune in mare cam cum se prepara.
Intrun paharel mic, cum sunt cele de tuica, se dizolva o jumatate de lingurita de sare, nu conteaza de care, apoi se pune intro sticluta cam cum sunt cele de la Olynth care pulverizeaza si cand simtiti nevoia, pulverizati in fiecare nara dar apoi incercati "sa va trageti nasul". Lichidul, in felul asta, va ajunge si in contact cu amigdalele curatand locul.
Are si-un misc efect decongestionant, are proprietati antiseptice si favorizeaza expectorarea.
In amestec cu lichidul de care-am vorbit se pot pune si vreo 2-3 picaturi de ulei de brad. menta, eucalipt.Dar nu este obligatoriu. Principalul ingredinet din toata compozitia asta ramane tot sarea.
Mai citisem despre modalitatea asta de a preveni si vindeca afectiui ale cailor respiratorii superioare, pe tot felul de site-uri, dar pot spune ca mi-a confirmat dl. dr Codrut Sarafoleanu fiind invitat intro emisiune pe postul Etno Tv.
Multa sanatate !
0
28-01-2011, ora 16:49
strafore
Nu este medic/terapeut
strafore
Inainte cu vreo 2 ore am facut inhalatie cu apa - sare- si o lingura miere albine... acum am facut una cu musetel si tot am tras, e greu, trebuie sa suflu apoi sa trag rapid ca altfel nu pot si imi face ca o trompeta infundata.
Acuma dupa inhalatia cu ceai de musetel am reusit 5 min sa trag putin aer, dar asa incet si iar il am infundat.
Problema e ca nu pot sa trag nici cum, deaia e greu si cand fac inhalatie ma chinui ca sa reusesc cat de cat. si dupaia iar ca la inceput.
O sa incerc si cum mi'ai zis tu, poate rezolv ceva.
Multumesc -_*!
0
28-01-2011, ora 16:52
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Cumpara-ti apa de mare de la farmacie si pune-ti picurei in nas pana una alta :)
0
30-01-2011, ora 15:35
claunick
Nu este medic/terapeut
claunick
Incearca fara retineri, daca eu anu trecut am fost racit toata iarna si o parte din vara, pot spune ca sfatul domnului doctor e cel mai bun, mai ales ca e vorba de unu dintre cei mai buni medici ORL-isti. Asta ca sa incerci mai cu convingere, nu doar de 3- 4 ori si gata :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • Produsele de curățenie pe bază de clor, periculoase pentru copii?
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •