Nas infundat, raceala copil 8 ani

17-02-2014
MIHAELA-9
Nu este medic/terapeut
MIHAELA-9
Buna ziua-va rog sa ma sfatuiti la tratamentul baiatului meu 8ani-e racit -nas ffffoarte infundat in care se aud nucozitati{ nas plin] DAR care curge f putin-"apa", noaptea foarte deranjant dat.obstructiei, fara febra- am inceput Sinupret 3zi, Aerius, seara 1Nurofen si aerosoli si inhalatii seara cu apa+2-3 picaturi ulei menta si1lingura de sare. Va rog sa-mi spuneti daca mai trebuie complectat tratamentul cu ceva si va rog sa-mi spuneti la aerosoli in afara de ser +fluimucil daca adaug Dexametazona sauFlixotide si proportiile si sa-mi explicati rolul dexametazonei sau| si flixotide in aerosoli fiindca medicul imi recomanda cind una cind alta dar mai des fixotide-dar nu are asm-va multumesc anticipat ptr amabilitate.Iar ptr reducerea inflamatiei nazale ce sai dau ca medicamentatie sau doar picaturi nazale-si care sunt mai eficace.
10 comentarii
0
17-02-2014, ora 18:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca e doar o raceala de 2-3 zile..cu aceste simptome... DA. se poate face 2-3 zile aerosoli cu Dexametazona 0, 5 ml + 5 pic de ser efedrinat.. care o sa desfunde nasul. TRebuie folosite si bixtonim sau vibrocil de mai mulet ori pe zi 3-4 zile
2 Daca aceste simptome sunt de mai multe zile..., in acest caz e nevoie de un consult ORL
poate fi vorba de sinuzita sau de vegetatii adenoide marite in volum.si tratamentul difera
0
18-02-2014, ora 15:52
MIHAELA-9
Nu este medic/terapeut
MIHAELA-9
Multumesc pt raspuns -in urma cu3ani a fost operat de polipi, in urma consultului O.R.L s-a observat in urma RMN-ului refacerea lor in proportie de70 la suta- acum simtomatologia este in contextul unei raceli cu deosebirea ca aceasta raceala la un copil fara vegetatii ar fi trebuit in 3-4 zile sa se ameleoreze pe cind la baiatul meu se prelungeste dat polipilor ce au recidivat pe fond alergic-deci in acest caz mai compectam ceva la tratament si va rog sa-mi spuneti care ar fi simtomatologia in cazul sinuzitei si care e deosebirea folosirii de dexa si flixotide[ in ce caz folosim una sau cealalta- am uitat ca tomograful a foast facut acum 2ani, ar trebui actualizat? Va rog sa ma sfatuiti ce mai am de facut ca terapie in prezent si pe viitor si..sa scapam de o alta operatie-sunt sanse?
0
18-02-2014, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU vad.. nici o logica pentru a face la copil RMN
exista simpul consult la ORL si investigatiile simple care pun acelas diagnostic
2 NU pot sa recomand tratament fara sa vad copilul
3 REfacerea poipilor intradevar se datoreaza fonului alergen a copiluli
trebuei sa faceti investigatii pentru a sti daca complil are intoleranta la LACTOZA sau la Gluten
se exclud complet din alimentatie fructele citrice.. toate sucurile si dulciurile de la magazin care sunt cu coloranti artificiali si multe euri, se exclud si mezelurile, si condimentele la plic cu glutamat de sodiu.
se fac cure de tratament naturist pentru detoxifiere
se fac investigatii pentru paraziti intestnali si cure de deparazitare
cat priveste tratarmentul ORL.. unicul tratament care micsoreaza polipii in volum.. este tratamentul cu COLARGOL.. facut 10 zile lunar, administrat pe nasul curat, dupa aerosoli si curatarea nasului
picaturile administrate culcat pe spate ca picaturile sa ajunga in rinofaringe
0
18-02-2014, ora 21:17
MIHAELA-9
Nu este medic/terapeut
MIHAELA-9
Multumesc din suflet pt amabilitate- i s-a facut computer tomograf ptr a elimina diagnosticul de sinuzita" asa mi s-a spus" si ptr a vedea cit au recidivat polipii- cred ca e cazul sa mai cerem si o alta parere la alt medic- dvs ce considerati ca ar fi mai corect ca investigatii si va rog sa-mi spuneti cu ce sa fac aerosolii- proportiile -de cite ori pe zi si cite zile pe luna -sa va dea dzeu sanatate ptr amabilitate si recomandari.
0
19-02-2014, ora 10:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. aerosoli cu Dexametazona 0, 5 ml + 5 pic de ser efedrinat.. care o sa desfunde nasul. TRebuie folosite si bixtonim sau vibrocil de mai multe ori pe zi 3-4 zile.. si de suflat sau aspirat foarte bine nasul
2 dupa curatarea nasului se administreaza colargol in pozitie culcat pe spate
3 dupa ce terminati cu Dexa..
in aparatul de aerosoli se pune ACC 1 fiola is ser fiziologic.. de 2-3 ori pe zi 10 zile
4 dupa ce terminati cu acc.. s epoate face de mai multe ori si nelimitat ca si zile aerosoli cu ceai cald de musetel in care se pune 1-2 pic de ulei volatil de eucalipt
0
26-10-2017, ora 08:45
madalinu
Nu este medic/terapeut
madalinu
Buna ziua!va rog sa ma ajutati cu un sfat!Baitelul meu de 3 ani si 9 luni a facut pentru prima data puroi in gat acum 2 luni, a urmat tratament cu klacid, in nas apa de mare! Dupa 2 saptamani din nou puroi in gat, am luat zinnat, am facut aerosoli cu respisun picaturi de maxitrol in nas! Nu au trecut 3 saptamani ca a inceput sa se planga de durere de urechea stanga, avea otita! Am primit din nou antibiotic forexo, picaturi de sinupret, biorinil in nas, tamtum verde si otis-t! Dupa o saptamana de tratament, nasul inca este infundat, am fost luni la control si ni s a spus ca totul este in regula iar de aseara plange ca in doare gatul si tuseste! am luat si imunice timp de 3 luni, am fost la control saptamanal dupa terminarea tratamentelor la medicul pediatru, dar nasul nu se desfunda iar cu durerea de gat si imi este frica sa nu ajungem iar la antibiotic!
0
26-10-2017, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai scris pe forum
durerile frecvente in gat..se datoreaza exclusiv refluxului gastro-esofagian.. cand de la anumite aliemente, fructe, sucuri.. acidul gastric ajunge in gat..irita si inflameaza faringe, amigdale, usuca mucoasele.su duce la tuse si dureri in gat
Dupa, pe un faringe iritat se lipesc usor microbii si apar racelile... care Logic NU se trateaza cu antibiotoc..fiindca sunt majoritatea virale
0
27-10-2017, ora 07:44
madalinu
Nu este medic/terapeut
madalinu
Multumim! El a tot facut puroi in gat si ni s a spus ca nu se vindeca fara antibiotic.cum am putea trata iritatia faringelui?cu nasul infundat ce ne facem? Inca luam sinupret si apa de mare dar nu vad sa i fie deloc mai bine!
0
27-10-2017, ora 10:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
regimul corect alimentar
consult gastrologie daca e cazul
in rest pe forum gasiti multe sfaturi la aceasta problema
0
27-10-2017, ora 14:28
madalinu
Nu este medic/terapeut
madalinu
Multumim mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.