Nas infundat tot timpul anului.

64 comentarii 1 23 Înainte ›
0
22-07-2013, ora 14:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tratamentele personalizate se fac constracost
2 consultla un medic ORL..si alergolog sunt obligatorii
3 pe forum gasiti multe excpliactii despre faptul ca alergia..este provocata si de probleme la intestine a persoanei in cauza
acest lucru favorizand o intoxicatie cronica si un sistem imunitar depasit...
0
22-11-2013, ora 15:32
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
BUNA ZIUA. IN URMA CU O SAPTAMANA AM FOST OPERAT DE DEVIATIE DE SEPT. DEOCAMDATA AM NASUL INFUNDAT, UMFLAT SI NU SIMT NICI O IMBUNATATIRE. VREAU SA STIU IN CAT TIMP VOI RESPIRA NORMAL. VA MULTUMESC!
0
22-11-2013, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
14...21 de zile
cu conditia sa mergi periodic la med. orl...pentru anemizare mucoasa nazala
sa Nu se faca sinechii intre sept si cornet
0
23-11-2013, ora 13:56
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
este ceva grav daca fac acele sinechii???...pentru ca am observat ca nara stanga in interior este umflata si nu intra aer aproape deloc. este posibil sa fie inflamata din cauza operatiei????
0
23-11-2013, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu iti face probleme si nu pune intrebari Inutile
doar metgi la ORL pana la vindecarea completa
0
12-12-2013, ora 20:55
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
buna seara! a trecut o luna de cand m-am operat la nas. nu simt nici o imbunatatire. nasul este mereu infundat. sunt la a 2 operatie de genul asta si nu cred ca o sa scap vreodata de problema asta. deocamdata ma doare cand il ating si nu este in totalitate desumflat dar intr-o luna cred ca trebuia sa simt o mica imbunatatire. ce ma sfatuiti sa fac? VA MULTUMESC!
0
13-12-2013, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa vada nasul.. un alt medic ORL decat cel care a opearat.. poate vede altfel.. alceva...
0
20-12-2013, ora 07:55
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
live muzica 2012. Nu ti-a raspuns si tie cineva timp de 5 luni, parca daca esti lautar si mai bei o bere nu esti tot om. Orice suferinta a nasulul ai avea si oricat s-ar infunda sa nu operezii cornetele. Evita frigul, alimentele alergene, tot ce constati ca duce la infundarea acestuia. TU ESTI MEDICUL TAU, NU ALTCINEVA. Sunt foarte multi factori care contribuie la revolta nasului respectiv a cornetelor acestuia. Nasul este foarte inteligent, nu-l distruge prin operatii. A aparut stentul nazal (deocamdata in Germania) care s-ar parea ca este foarte util pe timpul noptilor chinuitoare.Scrie pe Google= alaxo lito =, citeste si incearca sa faci rost de unul. Vezi cum te simti si mai vezi ce este de facut.La urma urmei cu o dedicatie ai putea sa-ti cumperi un set sa-ti ajunga toata viata. Numai bine!
0
25-12-2013, ora 14:17
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
buna ziua! va deranjez din nou...vreau sa va intreb dece nasul nu este dezumflat in totalitate pentru ca a trecut 1 luna jumatate de la operatie. de respirat respir la fel de greu si la atingere ma doare la fel de tare ca in prima zi. este posibil ca recuperarea sa dureze mai mult? pentru ca am fost operat la cornete prin radiofrecventa si am avut si fire la columela nazala. eu cred ca a fost o rinoplastie nicidecum o septoplastie. v-am scris din nou pentru ca nu pot sa ajung foarte repede la medicul care m-a operat. Va multumesc!
0
26-12-2013, ora 16:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca a fost rinoplastie..
am avut paciente la care recuperarea a durat 10 luni pana au trecut durerile in totalitate
0
26-12-2013, ora 17:44
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
deci este posibil sa nu raspir normal pana la vindecarea completa?...sau exista alta cauza?
0
27-12-2013, ora 00:14
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Andreey, de ce nu vrei sa vorbesti cu mine ? Eu nu sunt medic, nu percep comision, , nu urmaresc nici un interes financiar sau de alta natura, vreau sa fiu doar un, , inger pazitor, , al celor care sunt pe cale sa greseasca crezand in idoli. Numai suferinta ma face sa stau pe acest forum. In momentul cand imi voi rezolva problema nu voi mai, , calca, , pe aici fiindca am pierdut destul timp in viata. Ti-am spus sa nu operezi nasul. Este foarte inteligent si infundarea acestuia spune ceva. Trebuie cautat acel ceva, acea cauza care este in alta parte. Acum daca l-ai operat este mai greu sa afli cauza. Eu am facut 2 operatii de deviatie de sept si 3 reduceri de cornete, toate in interesul medicilor si detrimentul sanatatii mele. In acest moment ma simt mai rau ca intotdeauna si regret enorm ce am facut. De ex. Pe forumurile dedicate suferintelor nasului exista un forum denumit -alerta orl- in care o ispita blonda indeamna suferinzii sa opereze cornetele. Am intrat pe forum si am intrebat-o de ce face acest lucru, totodata propunandu-i sa vorbim pe forum.Intrucat ea administreaza forumul si cenzureaza ce se posteaza nu am mai vazut nimic din ce am scris eu. Haideti sa discutam si sa gasim calea spre adevar si vindecare.
0
27-12-2013, ora 12:38
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
mari46 cred ca avem aceeasi problema. si eu sunt la a 2 operatie de sept si ma simt groaznic, chiar mai rau decat inainte. chiar nush ce sa mai fac.
0
27-12-2013, ora 17:09
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Nu avem deloc aceiasi problema. Am avut si eu aceiasi problema ! Acum eu sunt avansat iremediabil.Numai medicina mileniului 3 ma mai poate retrograda, probabil celulele stem. De aceia e important sa nu te grabesti si sa nu tai pentru ca odata taiat asa ramane. Ca la croitorie: Masoara te zece ori si taie odata.
Ai putea sa ne spui de ce a trebuit sa te operezi prima data, de ce a doua oara, ce anume ti-au facut(operatii), ce scrie in biletul de iesire, ambele la aceiasi fosa nazala, cum simti aerul, ai volum, ai senzatia de racorire, etc. ? Am mai spus ca organismul vine si compenseza, incearca sa astupe orice gol facut artificial, care nu este in natura sa. Mie mi-au golit nasul rezecandu-mi cornetii inferiori. Prin nasul meu, cu un cleste special, se vede pana in ceafa. Paradoxal eu nu am aer suficient, neavand nici volum si nici senzatia de racorire la inspiratie. Ce s-a intamplat ? Conform aceluiasi principiu de compensare pentru a astupa golul mi s-au marit cornetii mijl. si sup. iar aerul nu mai trece printre acestia, spatiul micsorandu-se aici iar aerul nu mai este fortat intrucat nu mai are cine sa-i dea dinamica turbionara si atunci el intra pe gaura aceia care este ca o teava lipsita de senzori. Multumesc pe aceasta cale domnilor doctori Mocanu Constantin si Sarafoleanu Caius Codrut, ambii din Bucuresti, care nu mi-au spus ce consecinte ma asteapta, in functie de acest lucru sa pot decide.
De 2 ani, de la ultima operatie, am si eu aceiasi senzatie de plutire, care cred ca mi se trage de la o tensiune foarte mica, ce a ajuns in unele perioade la 8 cu 4, ameteala dimineata la trezire, oboseala cronica, capacitate slaba de concentrare si efort fizic. De la un barbat bine, frumos, ( pusca si cureaua lata) capabil de eforturi fizice ce numai sportivii de performanta erau in stare, am ajuns de-a lungul timpului, datorita operatiilor nasului, la a semana cu o leguma (muratura). Bineinteles ca ma voi ridica chiar si din cenusa.
Deci, dragul meu, sub protectia anonimatului, multumita acestui minunat forum, spune cum au evoluat problemele la tine iar intamplarile prin care am trecut eu ar putea sa-ti fie sfaturi.
Va doresc sa aveti sarbatori fericite si un an nou fara medici.
0
27-12-2013, ora 18:27
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
Problema asta ma framanta de circa 5 ani de zile, cand au aparut primele stari de plutire care sunt groaznice. mi-am facut, analize toate bune si frumoase numai ca eu ma simteam dezastru. in ultimii doi ani problemele s-au agravat deoarece Bixtonim, Olynth, Vibrocil, Nasonex, toate acestea nu mai aveau nici un efect. M-am hotarat sa merg la un orelist sa vad care este problema. S-a uitat in nas si a descoperit ca am deviatie de sept, dupa care m-a programat la operatie. Dupa o saptamana am fost operat de septopaltie.Ok... am ajuns acasa apoi am asteptat 2 luni pentru recuperare. Dupa doua luni am mers la doctor pentru ca nu simteam nici o amelioarare, eram la fel de infundat. Acesta insa imi raspunde..."Dragul meu operatia este perfecta"... cum dracu este perfecta daca nu pot respira. In fine singura interventie pe care o mai putea face era de micsoare a cornetelor cu laser. Nu am facut aceasta interventie pentru ca am vazut comentul tau...acela in care spuneai sa nu faci o astfel de operatie pt. ca nu vei mai simti aerul etc. Acum 2 luni m-am hotarat sa merg la un alt orelist... sa vad ce parere au altii. Ok am ajuns la el, iar dupa cateva secunde mi-a spuns ca prima operatie nu este buna si ca trebuie o nouna interventie(tot septoplastie nimik altceva). Dupa ce m-am trezit din operatie am stat 4 zile cu tampoane in nas...cred ca stii numai are rost sa-ti explic. Buun am ajuns acasa si de curiozitate m-am uitat pe biletul de externare pe care scria...reducearea cornetelor in volum prin radiovrecventa si deviatie de sept. Ce puteam sa mai fac eram deja operat dar la control nu a pomenit nimeni de asa ceva(reducerea cornetelor prin radiofrecventa). Cum spuneam au trecut 2 luni de la operatie si nici o imbunatatire. Respiratie este mult mai greoaie dupa parerea mea mai ales noaptea. Ce sa zic iti inteleg suferinta este groaznic sa nu poti respira si credema ca am ajuns la capatul puterilor... si eu sunt un baiat inalt 1.87 si am slabit destul de mult deoarece nu mai dorm bine noaptea si sunt mereu stresat. Asta este rabdam ce sa facem... Ce varsta ai???
0
27-12-2013, ora 21:36
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Am 46. Nu pot sa cred. De fapt cred foarte bine ca stiu ce mi s-a intamplat mie. Doctorii nu dau doi bani pe noi, pacientii. Ai gresit abuzand de vasoconstrictoare, cornetii devenind fibromatosi, fosele nazale nemaifiind permeabila, adica si-au pierdut capacitatea de a se largi, deschide, atunci cand trebuie, dupa care domn dotore s-a apucat sa taie ca doar nu taia de la el. Ma mir ca picaturile nu ti-au gaurit septul asa cum mi s-a intamplat mie cand, dupa reducerea cornetului, la indicatia medicului am pus o saptamana de rinofug de doua ori pe zi pentru a nu face sinechie si acest rinofug mi-a gaurit septul. Bineinteles ca medicul nu a vrut sa vada asa ceva. Cind folosesti vasoconstrictoare, termenul spune de la sine, vasele de sange mici sunt reduse la minim, septul nu mai este irigat, moare zona respectiva si apare o gaurica sau chiar o gaura. La fel se intampla si la toxicomani. Si ti-au fost operate ambele nari sau numai una ? Ar fi bine sa spui numele medicilor care te-au operat sa stie si cititorii. Eu o sa spun despre fiecare si bune si rele. Atat timp cat este un adevar nu ne poate condamna nici legea si nici constinta. Daca poti sa mai dai amanunte eu te citesc cu interes si sper sa fie reciproc, sa invatam din greselile noastre si noi si altii.
0
27-12-2013, ora 23:50
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
am fost operat doar la nara stanga..iar daca stiam ca imi micsoreaza si cornetele cu siguranta nu faceam operatia dar fiind anesteziat numa el stie ce-a facut acolo...si dv. totusi cum respirati numai pe gura??
0
28-12-2013, ora 21:32
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Nu pot sa respir deloc pe gura. Gura e facuta sa mancam, sa bem si sa vorbim. Daca cineva vra sa o foloseasca si pentru altceva.. sa cante spre exemplu inseamna ca are talent. Cand incerc sa re spir pe gura parca mi se incing creierii si ma trezesc. Trebuie neaparat, la mine, ca aerul sa treaca prin cornete altfel mie foarte ra. E cumplit. Si cum cornetii nu mai sunt in intregime iti dai seama. Sa nu operezi sub nici o forma si nara cealalalta. Nu mi-ai spus, cum se infunda narile, in ce pozitie, nara dr. e ok. Oi avea cumva o rinita vasomotorie ( in bascula). Sunt multe cauze, incearca sa le identifici, alimentatie, frig, etc. Nu e normal sa se infunde un nas. Undeva ai gresit sau gresesti, ca si mine, in afara ca te-ai lasat pe mana doctorilor. Cand oi avea timp iti voi spune mai multe despre cauzele care cred ca stau la baza suferintelor mele, precum si despre caracterul uni doctor cu care s-ar parea ca s-au contaminat mai multi.
0
28-12-2013, ora 21:54
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
Buna seara! Domnule Flueraru mai am o singura intrebare...cum bine stiti am fost operat de rinita cronica hipertrofica si deviatie de sept. De ce a trebuit sa fiu operat si la cornetele nazale daca am avut deviatie de sept. Am inteles ca am avut cornetele marite, dar dupa operatia de septoplastie cornetele nu-si revin la normal?...adica nu scapi de acea rinita hipertrofica pentru ca din cate am inteles deviatia provoaca acea marire a cornetelor...deci in cocluzie cornetele nu-si mai revin daca acea creasta nazala este indepartata...chiar trebuie micsorate cornetele?? Va multumesc!
0
28-12-2013, ora 22:13
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
mari46 nasul meu se infunda in orice pozitie dar numai cand stau culcat(de obicei cand dorm) in rest ziua pot sa spun ca am o respiratie cat de cat buna. dar a-si prefera sa pot dormi noaptea si ziua sa fiu infudnat.
0
03-02-2014, ora 20:01
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
buna seara! domnule flueraru, dupa operatie simt un miros urat in nas. care ar putea fi cauza? va multumesc!
0
03-02-2014, ora 20:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sinuzta prvocata de mesele de dupa operatie
cruste ramase in nas si ne eliminate si suprainfectate
o mesa ramasa in nas
oare care ar fi cauza se impune un consult ORL si radiografie SAF
0
01-03-2014, ora 21:43
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
buna seara! domnule doctor, este normal ca dupa 3 luni si jumatate de la operatie sa nu simt nici o imbunatatire. Va multumesc!
0
02-03-2014, ora 09:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu este normal
este obligatoriu sa faci o radiografie SAF si consult la ORL
0
29-03-2014, ora 13:01
adi93bc
Nu este medic/terapeut
adi93bc
Buna ziua. Am probleme cu nasul infundat de aprope un an, dar tot timpul este o nara infundata, nu amândoua ( cand alerg sau fac efort de orice gen sunt desfundat). De paste anul trecut am răcit foarte rău pe autocar din cauza aerului conditionat, am luat antibiotic, am facut moldamin, la indemnul medicului de familie. De atunci tot timpul infundat. Am rinita alergica, sunt alergic la praf si puf ( pene de orice pasare ). Racesc foarte des, pasitilele gen : paracetamol sau nurofen, strepsils sunt degeaba numai cu antibiotic imi trec racelile. Am facut in iarna o operatie de deviatie de sept si mucotomie pe nara dreapta ( nara stanga aveam septul stramb), am urmat tratementul de recuperare si mi-am dat cu nasonex o luna. Mi-a fost bine prima luna dupa, tot infundat dar mai bine, dupa care aceiasi problema. Doctora zice ca am mucoasa inflamata si sa o cicatrizeze cu laserul dar cred ca tot degeaba va fi... Da vina pe rinita alergica, nu stiu ce sa mai fac, vreau o parere, sa ma tratez de discomfortul pe care il am la sistemul respirator pentru ca sunt la o facultate la care zilnic sunt supus la efort fizic si conditi mai grele.
Acum 2 saptamani am fost la urgente cu o durere in gat groaznica ( nu am facut decat sa beau lapte rece dimineata ) si mi-a zis ca am infectie la faringe si mi-a dat 7 zile tavanic, dupa tavanic am fost bine. Dupa o saptamana am baut iar ceva rece si din nou aceiasi problema, aceiasi durere.
Daca poate cineva sa imi dea un sfat ce proceduri sa urmez, ma gandeam la o endoscopie poate am ceva ce nu se vede la faringe, laringe, poate chiar este din cauza rinitei...
0
29-03-2014, ora 20:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine o endoscopie.. dar nu la ORL..ci o endoscopie gastrica, consult gastrologie..si daca e cazul si colonoscopie
cauza problemelor nas, gat, alergii..se afla pe tractul digestiv
cel ami frecvent este intoleranta la anumite produse alimentare.. care trebuie exluse complet din alimentatie
poate fi vorba si de paraziti intestinali..
am mai postat multe explcicatii pentru rinite alergice aici pe forum
0
03-04-2014, ora 20:55
madalina1995
Nu este medic/terapeut
madalina1995
Buna seara! Am o rinita alergica de o lunga perioada de timp, iar in ultimul an s-a agravat destul de tare, imi curge nasul tot timpul, iar pe langa asta mi-am pierdut gustul si mirosul. Am facut teste de alergie si a iesit ca nu sunt alergica la nimic. Nu stu ce sa mai fac. Am incercat numeroase tratamente printre care si homeopatic, dar dupa ce le-am terminat simptomele au revenit din nou si e insuportabil, deoarece fac canto si ma deranjeaza. Vreau sa specific ca aceasta rinita a inceput dupa ce m-am mutat de la munte. Ar putea fi asta o cauza? Va rog ajutati-ma!
0
06-04-2014, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consider ca cauza alergiilor se gaseste in tractul digestiv si alimenttaie
daca odata cu schimbarea locului..ati schimbat si alimentatia.. este posibil
am scris mmulte postari pe forum despre rinita alergica si alergii
cum trebuei schimbat regimul alimentar si de facut cure de detoxifiere...
local.. un medic ORL.. care vede nasul.. stie ce are de facut
0
26-08-2014, ora 20:39
Ias11
Nu este medic/terapeut
Ias11
Buna ziua.
Ma confrunt si eu cu o problema. Am mereu nasul infundat si din cauza aceasta nu pot respira normal.
In luna mai am fost racita iar dupa acasta raceala am ramas cu nasul infundat. Am facut investigatii si mi-a iesit o sinuzita frontala la care mi s-a dat tratament Sinupret, spray-uri cu sare de mare si antibiotice. Dupa ce am scapat de infectie a Inceput sa imi curga cu sange. Am facut injectii pt oprirea sangerarii dar nasul tot infundat ramane. Nu imi mai curg muci deloc, pur si simplu se infunda si nu pot respira.
La servici e foarte cald si asta ma deranjeaza si mai tare. Trebuie sa folosesc spray nazal sa il desfund.
Noaptea in schimb dorm foarte bine, nu ma deranjeaza asa tare.
La ultimul control doctorul mi-a spus ca am o deviatie de sept pe partea stanga. Cum de a vazut-o numai acum?
Exista si alte tratamente in afara de operatie pt nasul asta infundat?
0
27-08-2014, ora 08:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Exista
Citeste tot ce sa postat aici la Rinite hipertrofice
Rinite vazomotorii...
Adaugă un comentariu / răspuns
64 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: