nasul infundat de cateva saptamani

06-09-2012
ion_patric
Nu este medic/terapeut
ion_patric
Am nasul infundat de cateva saptamani. De ceva vreme am inceput sa fac niste inhalatii. In circa 800 ml de apa pun 4 plicuri de musetel si 6 picaturi de ulei volatil de eucalipt. Cand fac aceste inhalatii pun fata deasupra unui castron de plastic si un prsop deasupra capului(ca sa nu iasa toti aburii). Stau cam 10 minute cu fata deasupra castronului. Vreau sa va intreb daca imi poate afecta ochii sau fata aceasta practica? Adica acele 6 picaturi de ulei de eucalipt puse in 800 ml de apa fierbinte imi pot afecta ochii daca stau 10 minute? multumesc anticipat
4 comentarii
0
06-09-2012, ora 19:37
LorenaG
Nu este medic/terapeut
LorenaG
Buna seara,
Si eu am aceeasi problema cu nasul infundat de vreo 10 zile ma chinui sa imi revin sa pot respira normal. Ziua imi pun picaturi in nas, dar si asa am doar una din nari desfundata, cealalta ramanand in continuare infundata. Seara imi fac inhalatii ca sa pot sa adorm, dar si atunci ce mi se desfunda pentru cateva minute. Ma trezesc foarte des de cateva nopti pentru ca nu pot sa respir, nu ma pot odihni mai deloc si sunt extrem de epuizata la servici, mai ales ca de multe ori respir pe gura si am un job care ma obliga sa vorbesc f mult din pacate pentru mine mai ales in aceasta perioada. Pe cat de infundat imi este nasul vreau sa specific ca tot timpul am senzatia ca imi curge nasul. Am incercat sa ma desfund cu Vibrocil si cu Fitonasal...primul mai functioneaza cat de cat, data de al doilea care nu face decat sa ma infunde si mai rau si sa sangerez atunci cand suflu nasul.
Va rog sa imi oferiti cateva sfaturi cu ce ma pot trata, ca nu mai pot sa indur aceasta insuficienta respiratorie. Multumesc
0
07-09-2012, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
800 ml de ceai..este pierdere de ceai si apa si medicament
se pune in 100-20 ml de ceai fierbinte 2-4 pic de ulei volatil..si cu un ziar sau o revista.. care acopera NUMAI NASUL
lasand ochii liberi. se fac aceste inhalatii
peste 10 minute cu acelas ceai cald se pot face si spalaturi nazale si gargara
0
07-09-2012, ora 14:20
ion_patric
Nu este medic/terapeut
ion_patric
Multumesc
Ser fiziologic pentru spalaturi nazale pot sa imi cumpar?
Banuiesc ca e cea mai buna varianta pentru spalaturi nazale, nu?
0
08-09-2012, ora 10:06
ion_patric
Nu este medic/terapeut
ion_patric
De ieri am inceput sa iau colargol 1%. As vrea sa stiu cate picaturi trebuie sa pun. Am inteles ca se pun 2 picaturi in fiecare nara odata la 3 ore. Sau se pun cate 4 picaturi in fiecare nara odata la 8 ore? Ce ati recomanda...
Inca odata, multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: