nelamurire: nasul uscat

08-02-2009
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am si eu o problema, si sper ca ma puteti ajuta
am 17 ani si de la o vreme, cam de 2, 3 luni am inceput sa am nasul infundat, in interior, insa nu este infundat astfel incat sa nu pot respira, ci mai mult o jena, ca si cum fosele nazale sunt uscate. Cel mai des am probleme noapte, dimineata ma trezasc cu nasul infundat. Am incercat cu ceai d emusetel, stiu ca ajuta sau cu menta, insa nu ma prea ajuta. Ce credeti c aar putea fi? eu nu am alergii- nu imi curge nasul, nu stranut, nu ma mananaca in mod deosebit, nu stiu ce ar putea fi. Am in casa animal de foarte multi ani, deci cred ca alergia se exclude, si nimeni din familia mea nu sufera de alergii sau astm. Credeti ca ar putea fi din cauza aerului uscat din casa? caloriferele mele sunt farte calde, si in casa este un aer uscat. Aceasta problema am avut-o si asta-vara, cand erau acele zile foarte calduroase. Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
08-02-2009, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. este posibil ca aerul uscat sa.. duca la o rinita.. atrofica.
1.Incearca sa pui sub calorifer.. un vas cu apa...
2. Vitamina A uleioasa.. cate 2-3 pic in nas la 6 ore. pentru a hidrata mucoasa nazala.
0
12-01-2010, ora 22:37
arsenita
Nu este medic/terapeut
arsenita
buna ziua, am si eu mica mare problema,
acum vreo 3 luni am avut catelusa bolnava de insuficienta renala si a trebuit sa merg cu ea la perfuzii si tratamente. in perioada aceea am inceput sa am senzatia de "fir de par" undeva la radacina limbii siinceputul gatului... am crezut ca am inhalat un fir de par de la ea, dar cu timpul acea senzatie s-a transformat intr-o iritatie a limbii, cerului gurii si gatul parca este captusit. starea a aparut in preajma sarbatorilor asa ca am tratat mai intai cu gargara cu apa de gura, faringosept, glicerina boraxata, bicarbonat de sodiu si am luat pe gura metronidazol(pe rand. apoi am fost la o farmacie pt ca inghiteam greu(amigdalele sunt scoase) si mi-a dat ceva pe baza de salvie si propolis cu echinaceea (pentru supt). nici asta nu a ajutat asa ca am fost la alta farmacie (dupa vreo 3 zile) si mi-a dat stamicina. am supt si tabletele alea groaznice, dar tot nimic. dupa o saptamana am facut un exudat la Instiutul Cantacuzino care a iesit negativ la toate.
ar putea fi alergie? sau ce?
multumesc foarte mult pentru timpul acordat
0
13-01-2010, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Depunerile de pe limba vorbesc despre o problema gastrica si despre o imunitate foarte scazuta.
tre sa mergi initial la gastrologie.. si dupa la ORL.
0
13-01-2010, ora 16:21
arsenita
Nu este medic/terapeut
arsenita
multumesc foarte mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: