Nervi / Stres

24-07-2018
Ioana....
Nu este medic/terapeut
Ioana....
Buna ziua, as avea nevoie de un sfat din partea dumneavoastra. Sotul meu desii este o persoana buna , atenta si este sotul perfect... Are o mica problema cateodata !! Se enerveaza din nimic si vorbeste fara sa isi dea seama. Iar apoi ajunge sa isi ceara scuze pentru ca isi da seama ca a gresit. Lucrul acesta nu se intampla des si nici nu sa intamplat inainte sa se lase de tigari. Acum de un an nu mai fumeaza pentru ca si-a dat seama ca nu il ajuta cu nimic tigarile dar de cand sa lasat mai are perioade cand se enerveaza. Nu s-a intamplat niciodata sa ridice mana la mine sau sa ma bruscheze doar este nervos. Puteti sa imi spune-ti cum as putea sa il ajut si ce medicament ar trebui sa ieie si sa nu ii provoace somnolenta !!! Nici dependenta sau sa fie o leguma... Astept raspunsul dvs. Va multumesc
4 comentarii
1
24-07-2018, ora 14:32
Psiholog Racheleanu Mioara
Psihologie, Galati
Psiholog Racheleanu Mioara
Buna ziua! Sotul d-voastra este bun, perfect si atent, este genul de om pe care si l-ar dori oricine sa il aiba in preajma. Felul acesta de a fi e mare consumator de energie psihica. E ca si cum am purta o masca sub care ne ascundem slabiciunile, fricile, teama de a nu fi acceptati si iubiti de cei dragi. In permanenta in garda, fara odihna, tot timpul transmitem o imagine perfecta cu un pret prea mare – se enerveaza din nimic si vorbeste fara sa isi dea seama- De obicei oamenii fac acest lucru in mod inconstient, este un fel de a fi pe care l-au invatat de mult din copilarie de la persoanele importante pentru ei. In concluzie: sotul d-voastra are nevoie sa constientizeze acest lucru apoi sa accepte sa mearga la psihoterapie pentru a schimba acest mod distructiv de a trai intr-unul pozitiv si realist. Medicamentele nu sunt de folos in acest caz, pot doar opri pe moment manifestarile nervoase fara a rezolva problema de fond.
1
24-07-2018, ora 22:18
Psiholog Gabriela Gușoi
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriela Gușoi
Buna seara,

Cum vi s-a spus si mai sus, nu există un medicament potrivit pentru aceste situatii. Exista doar posibilitatea ca dumnealui sa inteleaga cum le face rau celor din jur prin aceasta atitudine si sa isi exerseze capacitatea de autocontrol, singur sau cu ajutorul unui psiholog.
1
25-07-2018, ora 07:11
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Totusi...n-ar fi mai simplu sa se reapuce de fumat? de ce nu incerci sa-i dai o tigara cand vezi ca incepe sa se enerveze. Mai bine sa ia medicamente sau sa faca psihoterapie?!...
Dar, auzi Ioana, spune-mi ce/cum face barbatul perfect cand se nervozeaza?! Te injura, te jigneste? Sigur, apoi "isi cere scuze", stiu. N-ai incercat sa faci si tu la fel? Poate n-o sa-i placa ce aude si altadata se abtine.
0
25-07-2018, ora 08:30
Ioana....
Nu este medic/terapeut
Ioana....
Nu, nu ma injura si nu ma jigneste. Iar faptul ca se enerveaza din nimicuri se intampla odata la luna. Va multumesc pentru sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce alimentează și ce stinge furia? (meta-analiză)
  •