Netildex recomandat la otita

15-02-2012
catalin_1987
Nu este medic/terapeut
catalin_1987
Buna ziua!
Astazi am fost la un control O.R.L in urma caruia mi s-a recomandat Netildex.
In prospect si pe cutie scrie uz oftalmologic nicidecum pentru ureche.
Vi se pare normal sau ciudat?
O alta intrebare ar fi cum se realizeaza un lavaj cu apa oxigenata?
Multumesc din suflet si astept raspunsurile dumneavoastra.
Va doresc toate cele bune.

P.S.: diagnosticul este otita medie (cred) supurata cronica stanga reacutizata sau neacutizata (nu prea inteleg ce a scris domnul doctor).
3 comentarii
0
15-02-2012, ora 16:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mucoasa oculara.. este mult mai sensibila decat mucoasa otica.. tot ce se poate pune in ochi.. se poate pune si in nas si in urechi.. NU si invers.
initial se pune apa oxigenata calda 5-6 pic.. se asteapta 1 minut.. se scurge si se usuca urechea cu un servetel de hartie.. dupa se administreaza medicatia
0
15-02-2012, ora 16:30
catalin_1987
Nu este medic/terapeut
catalin_1987
Din cate observ pe reteta mi-a recomandat urmatoarele:
Apa oxigenata 3% I (1 roman) f (un cuvant care incepe cu litera f, presupun flacon) DS lavaj ureche 2x/zi dimineata si seara, jumatate de pipeta timp de 10 zile.
Dupa care:
Netildex sol I (1 roman) f DS ext. u. stg. 5-6 picaturi de 2x/zi dupa lavajul cu apa oxigenata.
Cum vi se pare aceasta schema?
Multumesc din suflet pentru raspunsul ferm.
Toate cele bune.
0
27-03-2012, ora 22:30
mardare cornelia
Nu este medic/terapeut
mardare cornelia
buna ziua! Dupa ce am avut durere de ureche in nenumarate episoade care apareau cam la interval de doua luni dar la ultimul au aparut si sangerari am fost la un control orl mi sa spus ca am o infectie de mai mult timp si un polip in ureche, diagnosticul fiind : otita medie cronica polipoida sau cam asa ceva scrie Mi s-a prescris antibiotic eficef, sol cu ciprofloxacina, paracetamol si olinth Dupa zece zile de tratament polipul s-a mai micsorat putin, intrebarea mea este daca s-ar putea rezolva cu o interventie locala o punctie sau orice altceva decat operatie, eu nu prezint nici o umflatura externa sau durere momentan
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: