Nevralgie de trigemen

25-04-2014
Teodora26
Nu este medic/terapeut
Teodora26
Buna ziua, problema mea este urmatoarea :de cativa ani ma confrunt cu o durere pe partea stanga a obrazului langa aripa nasului.Aparea la frig, la curent.Trecea cu paracetamol.In timp, s-a agravat.Acum cateva luni, pe fondul unei spondiloze cervicale am facut nevralgie Arnold.De atunci, durerea pe obrazul stang apare la fiecare fir de vant sau de curent.Am fost diagnosticata cu nevralgie de trigemen.Durerile nu sunt acelea insuportabile, mai degraba surde, din fata urechii, pe obraz pana la aripa nasului si de la ureche in jos catre mandibula.Cand a fost foarte frig, desi cu fata acoperita, durerea se ducea ca un domino la ceafa, imi tiuiau urechile si ameteam.Trecea cu tratament 7-10 zile cu antiinflamatoare.
De ce va scriu aici la ORL? Desi sunt 10-12 grade afara, nu pot merge decat cu fata acoperita, nervul trigemen simte orice fir de vant.Senzatia mea este ca simte vantul sau curentul cumva din aerul tras pe nas...nu vad cum altfel...Durerea de acolo incepe de langa aripa nasului sub coltul intern al ochiului.Este posibil sa fie ceva pe sau in nara stanga sau in sinusuri care sa deranjeze nervul?La RMN nu s-a vazut nimic.
Cred ca mai trebuie sa spun ca acum 27 de ani am fost operata- septoplastie cred ca se numeste( o operatie estetica de modificare a formei nasului)si ma gandesc sa nu fie ceva de acolo care s-a deteriorat cumva in timp.Operatia nu a fost un mare succes in sensul ca am asimetrii ale fetei si la forma nasului.Putin sesizabile dar in timp s-au accentuat.
Dantura( o lucrare) pe partea stanga cu probleme pare ok, asa mi-a spus stomatologul.
Am nevoie de parerea dvs.sa stiu incotro sa plec mai departe.Pe langa dureri si starea generala proasta, merg pe vremea aceasta cu capul si fata acoperite...
Va multumesc pentru rabdarea cu care ati citit despre durerile mele.
5 comentarii
0
27-04-2014, ora 22:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cred ca e cazul de facut consult si investigatii la MAXILO+FACIAL
cu radiografiila radacina dintilor si deasemenea cu verificarea prizei corecte a dintilor in timp ce muscati, daca este cumva o lucrare mai sus decat restul danturii se poate produse o artroza a articulatiei temporomandibulare cu dureri permanente
2. un medic ORL sau stomatologul ar putea face INfiltratii pe traiectul nervului sa va salveze de aceste dureri
0
28-04-2014, ora 09:28
Teodora26
Nu este medic/terapeut
Teodora26
Va multumesc d-le Doctor.
Ieri am fost afara cam jumatate de ora, cu gura si nasul acoperite, cu capul acoperit, batea vantul foarte tare iar aseara durerile au inceput din nou.Astazi de dimineata nu mai putea sta in picioare de ameteala, durere pe partea stanga a obrazului si in partea de sus a capului, stare de agitatie, nervozitate si stare de oboseala.
Am sa merg la MAxilo Faciale.
Credeti ca este posibil sa fie o rinita? Sa se inflameze sinusurile atat de tare?Ar fi posibil si asta?
Multumesc din nou pentru raspuns.
0
28-04-2014, ora 09:29
Teodora26
Nu este medic/terapeut
Teodora26
Am uitat cred sa spun si ca imi tiuie urechile foarte tare.
0
28-04-2014, ora 11:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie verificata tensiunea la ambele maini ca sa stiti la ce tensiune tiuie? mare sau mica !?
2 este obligatoriu un consult la orl cu Timpanograma si audiograma
0
06-08-2017, ora 21:17
Flowers
Nu este medic/terapeut
Flowers
Ptr teodora 26...BUNA.vreau sa va intreb pana la urma dvs ati gasit de facut cauza durerilor??AVETI Intradevar nevralgie de trigemen..as dori sa comunicam.daca doriti.e mailul meu este-------------* .NEVRALGIA De trigemen e o boala groaznica..

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: