no-spa de 2 ori pe zi si scobutil in luna a 7a de sarcina??

17-10-2013
rebeca1992
Nu este medic/terapeut
rebeca1992
buna ziua, numele meu este Rebeca si sunt insarcinata in 27 de sapt si sunt la un medic ginecolog din Pitesti care am impresia ca da cam acelasi tratament la toate gravidele.sunt luata in evidenta d el de la 6 saptamani si incepanp de atunci mi-a dat sa iau no-spa de ori pe zi si utrogestan si nu mi le=a mai oprit de atunci pana in prezent.
mentionez ca nuj dak am procedat corect sau nu dar am evitat sa iau atatea pastile pentru ca nu am vrut sa imi indop copilul din burtik cu atata medicamentatie si in plus am auzit de la o farmacista ca acest no-spa este introdus la gravide de 1 an de zile...vreau sa va spun ca m-a speriat ff tare acest medic luna trecuta, cand am faqt si morfologicul, in afara de faptul ca zici ca ink suntem in evul mediu nu stiu ce sex are copilul meu ca mi-a zis prima data baietel, apoi la acest morfologik ca este 100% fetita si la un min dupa ce l-am intrebat de ce luna trecuta mi-a zis baietel a raspuns aaa nu, ca este baietel..., mi-a spus ca s-a pozitionat copilu cu capul in jos si ca sa am mare grija sa nu ma plimb sa stau la pat sa ma indop cu pastile*(2 ori nospa pe zi, elevit 1 pe zi, scobutil 1 pe zi si utrogestan 1 pe zi), , , si culmea..am vrut si eu sa merg la alt medic sa cer o a2a parere..nu stiu pe ce sistem functionam cred ca (sa nu ne furam caciula unul altuia) ca toti mi-au spus ca nu se mai baga niciun doctor cand ai sarcina atat de mare, ca nu se baga unu peste altul...dar ce ar trebui sa fac??sa merg pe Marte sa rog un martian sa imi spuna dak e in regula??as fi avut incredere in acest medic pt ca are faima bunicik prin Pitesti dar pentru ca nu sunt de acord cu atatea pastile...sper sa nu aibe dreptate si sa am nevoie de ele..dar am auzit situatii mai grave cand in 6 luni ii curgea lichid amniotic si a nascut cu dubla circulara si a nascut natural si nu a luat decat 5 zile toata sarcina utrogestan, alte pastile nici nu mai zic,
doresc sa nasc natural si mi-e frik ca atatea pastile ar putea sa ma determine sa nu o mai fac...
ppot sa nasc natural si dak are cordonul in jurul gatului??
Sper din suflet sa ma lamuriti pentru ca se pare ca banii mei nu au aceeasi valoare in randul medicilor, ca si pacientii pe care ii monitorizeaza de la inceputul sarcinii...sunt o viitoare mama la 21 de ani si am nevoie de multa consiliere...va multumesc
9 comentarii
0
17-10-2013, ora 09:42
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Schimba medicul.
0
17-10-2013, ora 18:08
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
si eu iti dau acelasi sfat: schimba medicul!
0
17-10-2013, ora 18:20
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
eu sunt insarcinata si 30 de saptamani ( nu locuiesc in Ro) si pentru durere mi s-a recomandat paracetamol doar la nevoie ( pana acum chiar daca am avut dureri de spate am evitat sa iau vreo pastila si am preferat sa merg la fizioterapeut si mai nou la acupunctura)..am urmat la indicatiile medicului o cura de antibiotice pentru o infecie urinara..in rest iau zilnic vitamine si acid folic, fier de la 9 saptamani si calciu de la 12 sapt.--toate la recomandarea medicului. multa sanatate tie si bebelului.
0
17-10-2013, ora 18:29
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Sunt curioasa de ce crezi tu si cele care au scris mai inainte ca ar trebui schimbat medicul.
1.No spa si scobutil se recomanda intr-adevar in sarcina pt dureri
2.Utrogestanul e mai mult decat recomandat pt sustinerea unei sarcini, mai ales in cazul in care initial se observa o desprindere de embrion(cazul meu, de ex...eu am luat 8 pe zi, daca tot iti faci griji in privinta nr mare de pastile luate) sau anumite probleme ce pot duce la avort spontan
3.Singura ecografie unde se poate vedea 100% sexul copilului eeste morfofetala. Ecografiile facute mai inainte sunt interpretate si de cele mai multe ori nu se da un raspuns exact referitor la sex.Asta nu i se intampla doar doctorului tau, ci si multor altora. Cunosc zeci de cazuri de mamici carora, nefacandu-li-se morfofetala li s-a spus pana in luna a noua ca vor avea baiat si a fost fata(si invers)
4.Referitor la cordonul ombilical in jurul gatului, nu-ti fa griji, poti naste natural.
Concluzia?Chiar nu inteleg de ce te indoiesti de medic.Ce ti-am scris nu are legatura doar cu experientele mele personale si cu vorbele auzite de la mamici prin parc, ci cu parerile avizate ale unor medici ginecologi cu care am tangente.
0
17-10-2013, ora 23:46
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
primul meu fiu nascut
a avut cordonul ombilical infasurat in jurul gatului,
NU era eko-atunci
si
totusi am nascut pe cale naturala.
Nastere usoara.
0
18-10-2013, ora 00:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ rebeca1992

Luati medicamente la dureri, la nevoie...
Mi se pare absurd sa vi se prescrie atatea medicamente. Nu ati mentionat cauzele pentru care vi s-au prescris.
0
18-10-2013, ora 00:30
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
nu stiu cum este in Ro cu administrarea de pastile in timpul sarcinii dar aici se merge foarte mult pe cat mai putine pastile--numai cele absolut necesare in timpul sarcinii...eu nu inteleg cum i-a prescris no-spa zilnic...?.mie mi s-a spus clar: pastile iei numai in cazul in care durerile sunt insuportabile si cantitate minima.cat despre Utrogestan sunt pareri impartite: in general in tarile estice si sudice sunt prescrise foarte mult femeilor insarcinate pe cand in tarile vestice si nordice nu se prescriu decat foarte rar.

http://www.medicines.org.uk/emc/medicine/19895/spc

Utrogestan 100mg Capsules are not indicated during pregnancy. If pregnancy occurs during medication, Utrogestan 100mg Capsules should be withdrawn immediately.

http://www.netdoctor.co.uk/womens-health/medicines/utrogestan.html

Not to be used in known or suspected pregnancy


http://www.medsafe.govt.nz/consumers/cmi/u/Utrogestan.pdf
Do not take Utrogestan if you are pregnant or might become pregnant.If you get pregnant while taking this medicine, stop taking it straight away and tell your doctor. Talk to your doctor before taking this medicine if you are breastfeeding

imi mentin parerea de mai sus de a schimba medicul daca nu esti 100% multumita de el.
sanatate si tie si lui bebe mic.
0
18-10-2013, ora 00:39
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
http://medicamente.romedic.ro/utrogestan-100-mg
0
21-10-2013, ora 17:34
rebeca1992
Nu este medic/terapeut
rebeca1992
multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre, eu nu am mai luat nicio decizie, am urmat sfatul medicului decat cu no=spa-ul am rarit-o dar il iau., doar ca mai rar, am miercuri aqm control tot la dansul si vedem ce imi mai zice, ca am faqt analizele si mi-a iesit o infectie aqm:))) sa vedem ce alte medicamente o sa imi mai recomande
va poop si eu pe voi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul