Nodul la san

10-12-2017
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
In urma cu aproximativ 7 luni am avut simptomele de durere la san, sensibilitate exagerata a zonei, cu precadere a mamelonului, iar in urma autopalparii am descoperit un nodul. Cum simptomele au trecut, am ignorat problema pana acum, cand m-am hotarat sa incep un tratament naturist: comprimate de napraznic, crema de tuia- adjuvant in tratarea nodulilor si comprese cu bitter. Nu stiu daca psihologic sau fizic, dar in urma tratamentului am inceput sa resimt un mic disconfort. Acum simt doar durere la palparea sanului.
In cele 7 luni, nodulul nu si-a marit dimensiunea, consistenta la palpare sau cel putin nu cat sa simt eu.
Mai nou, am descoperit si ceva ce pare a fi un al doilea nodul, mult mai mic.
Deja m-am programat la o ecografie mamara si consult senologic, dar as dori sa stiu daca exista un tratament medicamentos pentru acesti noduli. Sau cum s-ar putea finaliza consultul meu, daca ar fi bine sa fac o punctie biopsie, care ar putea fi cauza lor.
Varsta:19
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nodul nedureros la sân
  • Când trebuie operați nodulii la sân?
  • Biomarkeri pentru identificarea leziunilor premaligne la sân - o nouă perspectivă în abordarea sănătății sânilor la femei
  •