am observat ca la sanul stang mi-a aparut un nodul

18-04-2010
bias
Nu este medic/terapeut
bias
astazi e a saptea zi cand iau anticonceptionalele si ieri am observat ca la sanul stang mi-a aparut un nodul, am citit pe prospectul de la laurina si scria sa anunt medicullll...luni cred ca o sa merg sa vad ce se intampla dar pana atunci spunetimi ce e de facut ca mi-e frica.ma doare doar in momentul cand ma ating, in rest nu simt decat o deranjare.care bineinteles nu e placuta...pana acum nu am avut nici o reactie :((((((((...ajutati-ma pls
10 comentarii
0
18-04-2010, ora 14:46
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Esti sigura ca e nodul ? daca da, du.te la doctor cel mai bine, nu mai asculta in gura unuia si altuia, sa nu te duci sau ceva, ca pana la urma nu poate sa te consulte nimeni online, si sa te duci la doctor, ca asa toti isi pot da cu parerea si sa zica "daa stai linistita nu e nimic" si mai incolo tot tu sa o imbulinezi..
PS: dar sti ca anticonceptionalele au o perioada intre 1-3 luni pt a se obisnui organismul nu ? si eu la inceput imi simteam sanii foarte tari ca de piatra si ma dureau si aveam niste scurgeri maronii, si simteam ca ma apasa ceva pe piept, ca o greutate asa... dar astea sunt la inceput, dar daca tu zici ca e nodul, fugutsa la doctor, dupa cum spuneam.. dar tu faci ce vrei. Sa auzim de bine ! :*
0
18-04-2010, ora 14:53
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Du-te la doctor şi îţi poate spune din ce cauză e nodulul- poate fi din cauză hormonală şi atunci poate aceste anticoncepţionale nu sunt cele potrivite pt tine şi ar trebui schimbate, asta numai medicul în urma unui consult poate să îţi spună
0
19-04-2010, ora 12:12
bias
Nu este medic/terapeut
bias
mi-am facut programare si maine o sa merg sunt foarte stresata stiu sigur ca e nodul ca se simte foarte tare, si daca incerc sa ma ating ma cam doare...alte reactii sau schimbari nu am avut la organism sper sa nu fie nimic rau ca am tot citit tot felul de chestii despre noduli si altele spuneau ca nu o sa mai dispara si etc.o sa va anunt cand vin de la medic:D.va multumesc mult de tot
0
20-04-2010, ora 23:03
bias
Nu este medic/terapeut
bias
am fost la medicul ginecolog si mi-a zis sa iau asprina jumate dimineata si jumate seara...si sa merg vineri din nou ca cica daca le las acum sar putea sa raman insarcinata
0
20-04-2010, ora 23:04
bias
Nu este medic/terapeut
bias
ce ziceti va rog satimi un raspuns
0
21-04-2010, ora 10:33
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pai atunci fă cum a spus, termină folia, nu mai lua altele şi mergi din nou la consult- are dreptate te poţi deregla dacă întrerupi în mijlocul foliei
0
06-05-2010, ora 12:08
bias
Nu este medic/terapeut
bias
am fost dupa 4 zile iar la control si mi-a spus sa le intrerup...eram a 13-a zi cand mi-a spus, L-am intrerupt si dupa 3 zile mi-a venit ciclul dupa ce am terminat cu ciclul am obsertvat ca mi s-au mai tras noduli dar am fost foarte nelinistita si am fost sa fac un eco la san...mi-a spus sa nu ma ingrijorez ca nu am nimic...si ca nodulii aceia i-am avut din cauza pastileleor.cica sa nu mai iau niciodata antibaby:(...ca trebuia sa imi faca analize de sange inainte sa mi le dea si etc...ea mi le-a dat doar asa...as vrea sa mai iau anti dar mi-e frica sa nu mai patesc cv...acum sunt aiurea si cu dereglarea asta.si mi-e frica sa nu raman si insarcinata ca am auzit ca perioada asta dupa ce le lasi esti foarte sensibila:((.
0
06-05-2010, ora 17:31
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Hmmm.. pai in mod normal cand te duci la un control, tre sa te "purice" cand iti recomanda niste anticonceptionale.. da majoritatea nu fac asta, si se culca pe o ureche, sau daca nu le.ai dat cascavalul ca lumea, stramba din bot:)).. unii sunt medici numa cu "numele", ca in rest.mda, sunt fel si fel de oameni, si fel si fel de spitale si clinici, ( si zicand asta nu ma refer la cineva de pe aici)acum depinde unde ai fost tu acum.
"Dereglarile" astea ale menstrei, cu timpul o r sa se regleze, intr.o luna.. 2, 3, depinde de organism. Iar cat despre o sarcina, ca iti este frica sa ramai. atat timp cat folosesti prezervativul, si nu folosesti dalea"3 la 10 mii" si umpic de atentie, nu cred ca o sa fie probleme, in timp totul se rezolva, dar daca esti panicata nu o sa rezolvi nimic.. sau daca le vezi pe toate ca pe niste lucruri rele sau gen..
"Am auzit ca inperioada dupa ce le lasi esti foarte sensibila" - eu zic sa nu mai stai sa te uiti in gura fiecarei prietene/colege sau care mai zice asta, ca daca stai si asculti la toate ajungi in sapa de lemn, nu toti avem organismul la fel.. vezi ce reactii ai, si cum te simti o perioada, nu mai baga la cap ce zice X, Y, Z si vecinu de la "4"...WTF..
0
12-10-2010, ora 22:50
vraluca
Nu este medic/terapeut
vraluca
de trei luni iau anticonceptionale "laurina" iar atunci cand incep sa iau prima pastila galbena din acea folie, dimineata ma trezesc cu o stare de ameteala si stari de voma, iar a doua zi nu mai am nici un simptom de acest gen. Va rog din suflet sa-mi raspundeti ca sa stiu daca mai continui sau ma opresc, gandindu-ma sa nu imi afecteze organismul. Multumesc anticipat.
0
13-10-2010, ora 22:38
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Acest tip de reactie adversa apare mai frecvent la persoane care sufera de diskinezie biliara. Un consult la medicul dv, eventual cu o ecografie de ficat si cai biliare, ar putea clarifica daca acesta este si cazul dv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nodul nedureros la sân
  • Când trebuie operați nodulii la sân?
  • Biomarkeri pentru identificarea leziunilor premaligne la sân - o nouă perspectivă în abordarea sănătății sânilor la femei
  •