Nodul san

04-08-2019
hssc
Nu este medic/terapeut
hssc
San cu structura mixta, cu usoara predominanta a tesutului adipos.
In cadranul superoexternora 10, la aprox2, 5 cm de mamelon nodul hipoecogen de 13/10 mmcu contururi neregulate(nete in mare parte_)usor neomogen, fara semnal DOPPLER semnificativ in interior, axlung insa perpendicular pe tegument

ce inseamna?
6 comentarii
0
02-09-2019, ora 08:31
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
V-a spus daca este fibroadenom sau altceva?
Un nodul la san reprezinta un motiv urgent de a merge la doctor, chiar daca este benign. Mergeti la ginecolog/ senolog cat mai repede sau azi direct la medicul de familie. Nu va jucati cu asta si nu asteptati!
0
19-10-2019, ora 08:47
Ileana Yle
Nu este medic/terapeut
Ileana Yle
Ma intereseaza sa stiu ce ai mai rezolvat ? Ai mai facut investigatii ? Si eu la fel am facut o ecografie + sonoelastografie in cluj la clinica medimages, Sani cu structura heterogena prin prezenta de modificari fibrochistice dispersate in parenchimul glandular mamar bilateral, la nivelul sanului stang se pune in evidenta la cadranu supero extern o leziune ovalara bine delimitata hipoecogena omogena de aproximativ 9/5 mm avasculara si cu scor elasografic non rigid ( emax 33 Kpa ) cu aspect mai probabil de fibroadenom, alaturat se pune in evidenta alte doua leziuni ovalard bine delimitate avasculare Cu aspect mai probabil de leziuni chistice cea mai mare masurand aproximativ 12 mm.La nivelul sanului drept la ora 12 se pune in evidenta un conglomerant chistic cu dimensiuni maxime de 12/11 mm avascular cu scor elastografic non rigid (Emax =32 KPa) la nivelul ambilor sani dispersati in parenchimul glandular se pune in evidenta si alte leziuni de natura chistica cu dimensiuni infracetimetrice. Fara leziuni parenchimatoasr sau canale galactofore suspecte. Fara limfonoduli suspecti axilari bilateral. Concluzie : sani fara modificari suspecte. Leziuni fibrochistice dispersate la nivelul parenchimul glandular mamar bilateral, birads 3, reevaluare la 4-6 luni.
0
19-10-2019, ora 11:53
hssc
Nu este medic/terapeut
hssc
AM FACUT BIOPSIE SI ESTE OK
0
19-10-2019, ora 12:29
Ileana Yle
Nu este medic/terapeut
Ileana Yle
Multumesc frumos pt raspuns ! As vrea sa te mai întreb daca ai avut cumva dureri în sanul în care era nodulul ? Mie frica si am doar 33 de ani, sapt viitoare urmeaza sa merg iar la o sonoelastografie, sa vedem cum se prezinta, pt ca am niste dureri in sanu drept care ma sperie, o sa cer acuma sa mi se faca o biopsie sau scoaterea lichidului din chistul respectiv, pt ca ma doare, folosesc unguent diclofenac si imi mai trece cat de cat
0
19-10-2019, ora 13:10
hssc
Nu este medic/terapeut
hssc
Buna
povestea mea este mai lunga...
in 2017 pe 31 decembrie cand ma pregateam samerg la revelion, facand dus am simtit un nodul la sanul stang...am ignorat o luna crezand ca e ceva hormonal sau premenopauza..eu avand 53 de ani...si facand an de an investigatii
apoi am plecat sa investighez
dr familie...esografie...mamografie si dr oncolog...
din nefericire suspiciunea negativa crestea cu fiecare investigatie
apoi a urmat CT...RMN...PET CT.biopsie.chimioerapie 4 sedinte...operatie masectomie.ina 4 sedinte chimio...radioterapie.
apoi suspecta desan drept undea fost ok.iaracum...metastaze osoase
sa vedem mai departe
cu DUMNEZEU INAINTE
Dureri nu am avut niciodata pana acum la.oase
Sanatate multa
0
19-10-2019, ora 16:09
Ileana Yle
Nu este medic/terapeut
Ileana Yle
Off îmi pare rau, sincer, eu ma astept la ce-i mai rau pt ca am si dureri de oase incheieturi ma simt rau si iam explicat la doctorul cand am fost la cluj pt ecografie dar dansu ma asigurat ca nu e decomdata o problema., am facut multe investigatii la plamani organe interne endoscopie colonoscopie ginecologie totul e ok a ramas la sani chistul ista care ma deranjeaza dureri peste tot pe unde merg doctorii imi zic ca nu am nimic analizele ok imi zic ca sunt intro stare de anxietate ca mia intrat canceru in cap si ma tot caut pe la doctori eu avand si niste spasme musculare si se zbat muschii in mine tresar in tot corpul, la sonoelastografie nu a iesit sa fie malign doar un chist si fibroadenom acuma ce o fi sa fie, asta e !!! Sanatate la fel
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nodul nedureros la sân
  • Când trebuie operați nodulii la sân?
  • Ecografia mamară - indicații și informații utile
  • Biomarkeri pentru identificarea leziunilor premaligne la sân - o nouă perspectivă în abordarea sănătății sânilor la femei
  •