Normal sau nu sa nu imi curga sange la peimul contaxt sexual

10-01-2018
AntoniaAnto18
Nu este medic/terapeut
AntoniaAnto18
Buna. Am o nelamurire, care ma cam pune rau pe ganduri.deci, am 14 ani si acum 1 saptamana si cateva zile am avut primul contact sexual, si atunci nu mi-a curs niciun pic de sange, si sincer nici nu m-a durut. Intrebarea mea nu este daca mai sunt sau nu virgina, ci Daca s-a rupt himenul dintr-o greseala, si cum anume? Daca e normal sa se intample lucrul acesta? Si daca conteaza si lungimea penisului iubitului meu? Va rog sa ma ajutati. Nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu, si idea mai e ca as cam vrea sa merg la un ginecolog, dar nu cred ca ma va ajuta, deoarece sunt minora...
3 comentarii
0
10-01-2018, ora 10:51
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Nu este neobisnuit ca la primul contact sexual sa nu curga sange. Exista diferite cauze ale acestui fapt:
- dezvirginari accidentale (accidente cu penetrarea vaginului), in timpul jocurilor din copilarie (prin introducerea in vagin de obiecte sau a degetelor)
- dezvirginari intentionate din nevoi medicale (interventii chirurgicale)
- ceea ce se numeste himen elastic (membrana este foarte elastica si se intinde, nu se rupe)
- inexistenta himenului din nastere
- marimea penisului nu are importanta decat daca exista intr-adevar niste dimensiuni iesite din comun (foarte subtire sau foarte gros)
Indiferent care este cauza este extrem de important sa intelegi ca inceperea vietii sexuale aduce cu sine si responsabilitate pentru propriul corp, propria sanatate; astfel controlul ginecologic periodic, analizele specifice periodice sunt necesare si ar trebui sa fie ceva obisnuit.
Educatia sexuala din surse medicale, profesioniste te poate scuti de imbolnaviri, sarcini nedorite si alte situatii neplacute.
Esti prima care are responsabilitatea propriei persoane; nimeni nu te poate proteja mai bine decat o poti face tu insati si nimeni nu va suferi in locul tau daca te vei neglija!
0
10-01-2018, ora 20:11
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
Buna seara
Fata de raspunsul pertinent al dlui Pescaru, as vrea sa adaug:
- himenul poate avea multiple forme, perforat, ca sa permita scurgerea fluidului menstrual, si uneori pur si simplu orificiul himenului este suficient de mare incat acesta nu se mai rupe.
- vizita la ginecolog este benefica, el te poate ajuta in multe privinte vizavi de cunoasterea si ingrijirea aparatului reproductiv, si nu are legatura cu faptul ca esti minora. (exista multe tehnici de investigare).
In concluzie, nu iti mai face griji, dar ai grija de tine.
Mult succes!
0
20-01-2018, ora 17:01
AntoniaAnto18
Nu este medic/terapeut
AntoniaAnto18
Va multumesc mult pentru informatii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: