Nu imi trece otita

05-10-2019
Sebike
Nu este medic/terapeut
Sebike
De ce nu imi trec otita, inflamatia si durerile?
Am tot primit de la orl Otis, Ototis, Ceratis, Betabioptal, DexaTobrom, Acustivum, Tobradex si nu ma ajuta niciunele. Am incercat si cu apa oxigenata dupa terminarea tratamentelor si nimic. Precizez ca nu am ceara/cerumen si nu imi dau cu sampon sau betisoare in urechi. Si cand merg la ORL mereu zice ca inca am otita.
3 comentarii
0
05-10-2019, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce fel de OTITA se zice ca ai???
externa ??
medie?? congestiva, seroasa ?
timpanul intreg sau perforat???
te.ai gandit ca durerea in ureche poate fi de la dantura si maxilar??
stii ca o iritatie in gat de la acidul gastric..da dureri si in ureche?
ai facut Audiograma sau timpanograma ca sa vezi starea timpanului si auzului??? o otita obligatoriu vine cu scaderea de auz. daca auzul e bun..sigur NU e otita, e doar otalgie.. o durere care radiaza in ureche din alta parte
0
05-10-2019, ora 21:39
Sebike
Nu este medic/terapeut
Sebike
E otita externa, fara scurgeri.
Canal auditiv inflamat.
Timpan intreg.
Am fost la stomatologi, nimic care sa fie neinregula.
Am tratament pentru reflux gastro-esofogian, deci nu e de la sucul gastric.
Uneori am scaderi temporare ale auzului, si senzatie de auz infundat sau distorsionat. Asa a aparut si la audiograma.
Deci nu cred ca e doar otalgie.
As dori sa stiu ce as putea face sa scap de otita, inflamatie, durere.
Precizez ca nu trece cu antiinflamatoare, analgezice, sedative, analgezice opioide, calmante, antibiotice.
0
06-10-2019, ora 16:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. local in Ureche.. NU curati cu betisoare, apa si sapun.. NIciodata
Corect.. usuci urechea cu uscatorul de par dupa baie..si cu un servetel de hartie sterigi la intrare sau facut usl.. poti sa tragi si apa din interior tot cu servetelul, ca o sugativa
asta o sa ajute sa nu mai iriti piele conductului
din tratamente se poate pune cate 5 pic de biter suedez 1 data pe zi... pentru 5 minute si uscat cu servetelul
2 durerea care radiaza in ureche.. poate fi de la colona cervicala.. in acest caz se folosesti un plicult de Flamexin cu apa calda ca un ceai duap o masa. si se administreaza Ketoprofen gel.. pe coloana cervicala si pe articulatiile temporo mandiblare care sunt in fata urechii
3 daca durerea radiaza in sus de la faringe... se foloseste un REnnie de supt ziua si unul la culcare sa modifice PH local
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.