Nu inteleg cum de sa ajuns la divort deși il iubesc

12-11-2020
Daniela.ionela
Nu este medic/terapeut
Daniela.ionela
Buna ziua,
Ma numesc Daniela si am 27 de ani, in urma cu doi ani l-am cunoscut pe soțul meumai exact August 2018, el fiind pe vremea aceia un barbat divortat de 6 luni.Dupa 9 ani de relatie, varianata pe care am ascultat-o de la el(motivul ca la inselat)si am crezut in el si nu ma interesat ca era un barbat divortat, imi era drag de el si imi doream o relatie cu el.Dupa o luna de relatie in care ne vedeam in fiecare zi app a venit sa imi spună ca el nu mai poate iubi o alta femeie, ca nu mai poate sa aibe sentimente pentru alt cineva, la el sentimentele sau oprit in loc dupa acel divort!Am inteles si nu puteam sa insist si ne-am separat, cu toate ca ma atașez de el imi era foarte drag de el pentru ca in perioada aceia sa comportat frumos cu mine!Am incercat sa imi revin sa trec peste si reușisem cumva dar i te timp imi mai scria cate un maj din cand in cand!Dupa o luna si o sapt a venit cu alta atitudine ca vrea s ama vada, atunci mi-a recunoscut ca in toata perioada de la divort pana tunci el a păstrat legatura cu fosta lui soție!Atunci am decis ca nu este de mine sa intru in asa ceva fiind o fata simpla care la randul meu inainte de el am mai avut o relatie serioasă de 5 ani jumate, nu ma vedeam cu el, da insistând ca vrea sa dam o sansa ca vrea sa fie cu mine!I-am zis ca incerc dar nu promit ca voi putea sa trec peste!Chiar a doua zi dupa disc sa mutat la mine locuind4 luni la mine totul frumos aveam atentie din partea lui petrecea timp cu mine, ma astepta de multe ori cu masa pusă cand veneam de la serviciu!Apoi am hotarat sa ne mutam la el pentru ca imi doream sa imi iau o casa, apartament ceva al meu!El locuia cu tatal lui si concubina tatălui lui!in luna Martie 2019 am aflat ca sunt insarcinata in 4 saptamani, nu a fost ceva planificat nu am avut in discutie niciodata sa ne dorim un copil, stiiam cum a inceput intre noi totul am fost putin reținută si iam comunicat ca voi face avort, a incercat prin orice mijloc sa ma oprească sa fc o prostie, se vedea ca isi doreste enorm un copil.Am avunt nevoie de timp sa ma gandesc ce trebuie sa fac sa inteleg ca acest copil nu este vinovat de Greșelile noastre si orice ar fi intre noi voi lupta pentru minunea noastra.A trebuit sa ne mutam din casa lui pentru ca era vândută fostei sale soții, ne-am mutat la fratele lui intr-o garsoniera, fratele lui fiind divortat si avand niste probleme cu consumul de alool!In perioada cand ne-am mutat aveam 3 luni de sarcina si de atunci a inceput si schimbarea mea si a lui!Fiind insarcinata simteam nevoia ca el sa petreaca timp cu mine sa ne bucurăm de momentele acelea impreuna, el sa schimbat pentru ca a inceput sa faca ceea ce fratele lui facea timp cu prietenii aa il petreaca in fiecare Weekend...
Consider ca sarcina ma schimbat, la noi nu prea a existat comunicarea si niciodata nu am avut banii la comun, pnt ca el perioada aceia isi strângea banii pentru a cumpara lucruri pentru casa pnt ca acea o casa in construcții.Perioada de sarcina nu ma ajutat financiar la nici o consultație, in schim ii plătea chiria tatalui lui unde locuia cu chirie.Chiar daca aveam lipsuri de comunicare cand aveam o cerat ii reprosat de ce am nevoie si cum sa fie cu mine si imi spunea ca intelege da trebuie sa inteleg ca nu se poate împarți in mai multe locuri.Nici dupa venirea micuțului pe lume nu sa schimbat, petrecea timp cu ai lui tot timpul nu ma ajuta la cresterea copilului baiț, dormit sau sa stea cu el sa il tina in brate, i-am atras atentia la lucrurile astea, chiar ma dat de 2 ori afara din casa cu copilul!Ma deranja foarte tare sa il vad ca tot timpul trebuia sa ne int cu prietenii lui sa stea la bautura si fiind singura femeie din anturajul lui el uita de existența mea.A fost o perioada doar cu certuri zile sapt nevorbita si cu toate astea il iubeam enorm!In nenumărate certuri in spunea ca sta cu mine doar pentru copil.La ultima cearta si fiind si plecarea ne de acasa am sperat ca ne vom acorda un timp sa vedem ce sa intampla cu noi, dupa nici o sapt mi-a dat maj ca el vrea sa divortam cat mai repede!M-am speriat foarte tare si nu stiam ce sa fac i-am cerut sa ne vedem sa discutam.Am inteles ca am gresit prin criticile pe care le faceam ca ma supăram pe el ca nu am incercat sa fac mai multe pentru el sa incerc sa dau mai mult eu daca el nu putea sa vad daca ar fi ajutat la alt ceva!I-am cerut sa ma lase sa lupt eu sa mergem la un psiholog impreuna sa ne ajute, a refuzat spunând ca el nu se mai regăsește langa mine cu atatea certuri ca nu mai vrea, vrea sa divortam mai repede!Chiar daca este cel mic la mijloc el nu mai vrea o relatie cu mine!Cel mic avand app un an!Nu inteleg cum de isi doreste acest divort cand inainte cu o luna de a lua decizia imi spunea ca ma iubeste foarte mult si sa incercam sa ne schimbam pentru ca avem o familie frumoasa si tot ce ne dorim!Nu stiu cum sa fac fata situației ma simt vinovata ca nu am stiut sa imi aleg tatal copilului, nu mi-am dorit nici o secunda sa se ajunga aici!Am sperat pana in ultima clipa ca poate se va răzgândi ca ii va fi dor de noi, ca nu isi mai doreste un al doilea divort in viata lui.Nu inteleg de ce sa ajuns aici, daca oare ma iubit freodata sau doar ca si-a dorit un copil prea tare.Nu inteleg cum de il mai iubesc incontinuare si doare tare sa il vad cand vine sa il vada pe cel mic!
2 comentarii
2
12-11-2020, ora 14:44
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Tot ce trebuia sa aflati despre aceasta persoana ati aflat de la inceputul relatiei. Restul...a fost doar o confirmare.
Nu stim ce s-a intamplat cu acest barbat, este destul de clar ca are niste probleme, atat cu sine cat si cu felul in care are relatii.

Acest barbat v-a facut ceea ce dumneavoastra i-ati permis! Si intrebarea este: de ce i-ati permis toate acestea, la care ati adaugat si un copil? Raspunsul este in dumneavoastra si in scenariile pe care vi le-ati facut si care v-au facut sa nu mai vedeti realitatea. Iar aceasta nu este iubire, este un mod defectuos de a avea o relatie.

Gasiti puterea sa mergeti mai departe. Aduceti-va aminte ca sunteti un OM, O PERSOANA, o FEMEIE. Construiti-va respectul de sine, atunomia si independenta.
Nu mai confundati sperantele si visele dumneavoastra cu realitatea.
Mergeti si vorbiti cu un psiholog, asa cum ati dorit initial. Va va ajuta sa realizati niste lucruri despre dumneavoastra, si, foarte important, ce aveti de facut ca sa nu mai repetati aceasta poveste si in urmatoarea relatie.
Fruntea sus! Gandul bun si PUTERE!
0
14-11-2020, ora 11:24
Daniela.ionela
Nu este medic/terapeut
Daniela.ionela
Problemele intre noi au inceput cand aveam deja 4 luni jumatate de sarcina, am avut discutii si de aici ajungeam la supărări, certuri...nu a fost vb de violenta la el!Sa purtat frumos cu mine pana atunci imi arata afecțiune, atentie...
Probabil sa schimbat datorita comportamentului meu pe parcursul sarcini pnt ca simteam nevoia de anumite lucruri din partea lui si el nu intelegea asta.Acum inteleg unde am gresit eu si ce trebuia sa fac ca noi sa nu ajungem in pragul divorțului!Nu pot spune ca el nu sa schimbat, sa schimbat pnt ca nu mai petrecea timp cu noi, tot timpul vroia sa stea cu prietenii lui sa se vada cu ei in fiecare Weekend lucru care ma deranja, am acceptat sa stam intr-o casa unde nu eram doar noi ci pe langa noi 3 mai erau alte 3 persoane tot timpul erau discutii, lucruri care ma deranjau in casa si daca le discutam cu el nu lua nici o atitudine si ma deranja si mai tare sa vad ca nu tine cont de ceea ce eu ii spun!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.