Nu mai aud cu urechea stanga

21-04-2008
mada nik
Nu este medic/terapeut
mada nik
buna ziua, am s eu o mare problema.M numesc Cristiana s sunt dn bucuresti sunt studenta la conservator si d aproape 4 m confrunt cu o problema foarte grea.nu mai aud cu urechea stanga.Am fost internata in spital akm 2 ani mi s-au fct tratamente dar mi s-a spus k nervul urechii a cedat s nu s mai poate face nimik
akm aud dkt cu urechea dreapta s nimeni nu cred k si-a dat seama d asta, sau poate nu mi-am dat eu
dar ce e important este k vreau sa-mi spuneti cum d s-a ajuns la asta pt k eun nu pot sa-mi explik.am citit un msg pus p forum despre un baiat care era in situatia mea s care spunea k la un moment dat s urechea cealalta a cedat;imi este frica s nu mi se int la fel.v rog domnule doctor sa-mi raspundeti, va multumesc
21 comentarii
0
21-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cristiana, problema ta intradevar este grea si complicata !
nimeni nu poate sa.ti garanteze ca cealalta ureche va avea probleme sau nu !
Se cunosc motivele de ce ai pierdut auzul la urechea stanga?
(Viroza? antibiotic ototoxic? Hipotensiune?)
Cat de mare este pierderea de auz pe audiograma? Nu se poate proteza auditiv?
Ce tensiune ai?
Cat de multa cafea consumi? Fumezi?
Ai probleme la nivelul coloanei cervicale?
0
23-04-2008, ora 00:00
mada nik
Nu este medic/terapeut
mada nik
buna ziua!nu se cunosc motivele pt care am ramas fara auz la urechea stanga fiindca medicii nu au stiut de ce nervul urechii a cedat.p audiogragrama auzul la urechea mea ultima dat knd am facut-o era foarte scazut(aproape zero), s deci proteza nu stiu dak m-ar ajuta dar sincer imi este foarte rusine s o port dak m-ar ajuta pt k nimeni nu stie k eu am asa o problema;nu se poate ceva imiplanta in interoirul urechii?
cta despre tensiune nush dak o am mare sau mik cert este k nu am avut probleme de genul asta.de fumat nu fumez s nici cafea nu beau!nu am nici probleme la nivelul coloanei cervicale!va rog sa-mi ras s vreau s stiu km kt m-ar costa un asemenea implant pt k nu am bani dar dak e eu o s muncesc din greu sa-i stang.va multumesc
0
23-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
imi pare rau... Ce o sa.ti spun..nu o sa.ti placa !
Un implant cohlear..implica o interventie serioasa..care introduce un electrod in cohlee... si lasa sub pielea capului un receptor.
dar peste acel receptor se monteaza un aparat auditiv... care este destul de mare si vizibil... el este acel care capteaza sunetele si le transmite in ureche !
Deci nu merge...la ce iti doresti tu ! Sa nu stie nimeni!
problema 2 este ca costa cam 30 mii euro..poate o sa apara si mai eftine..
Atat timp cat ai o ureche buna...nu se merita sa te gandesti la implant!
E bine sa mergi la medicul de familie si sa monitorizezi..TA
0
23-04-2008, ora 00:00
mada nik
Nu este medic/terapeut
mada nik
dar ce trebuie sa fak
s imi protejez urechea buna
k nu vreau s pateasca ceva
?
0
23-04-2008, ora 00:00
mada nik
Nu este medic/terapeut
mada nik
de nu am voie s fac
mersul la disco imi afecteaza auzul pt k eu meg la disco din knd in knd.aaa s inca ceva
cam la interval de 3 luni eu trebuie s merg la meduic sa-mi scoata dopurile de kre i se formeaza
s p kre ndak nu le scot mi se lipesc de timpan s nu mai aud cu urechea(m refer la cea buna k la stanga oricum nu mai simt nimik).doctorii nmi-au zis k am un orificiu de bebelus, nedezvoltat s nush dn ce cauza
cert e k m chinuie knd meg sa mi le scoata.mutumesc mult s astept mail-urile dv cat mai curand
0
23-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU..urechea buna nu e cazul sa o protezezi!
ai grija cand racesti sa mergi la medic, sa nu stai in curent cu urechea buna...sa ai tensiunea si circulatia sangvina perfecta!
Dopul de cerumen..nu este o patologie...il scoti cand este cazul..si atat!
0
23-04-2008, ora 00:00
mada nik
Nu este medic/terapeut
mada nik
nu vreau s o protezez vreau sa stiu de ce trebuie sa o protejez s nu raman fara auz.s cum fac sa am circulatia buna am bevoie de un regim special?
0
23-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Iti recomand sa nu folosesti bauturi acidulate..sa nu exagerezi cu cafeaua si cu tonice (redbul...s.a)
Sa consumi suficiente lichide in fiecare zi.sa mananci diversificat si in caz ca ai o subtensiune..sa folosesti periodic..2-3 ori pe an ginseng. si complexe de vitamine !
0
23-04-2008, ora 00:00
mada nik
Nu este medic/terapeut
mada nik
va multumesc s sper k mai tinem legatura;pona atunci sper s nu patesc nimik
0
24-04-2008, ora 00:00
toma_emma
Nu este medic/terapeut
toma_emma
buna ziua !!va rog din suflet sa ma lamuriti intro problema, sau sa ma sfatuiti ce sa fac ptr ca nu am patit in viata mea sa nu pot auzi :(am avut probleme cu amigdalele de 1 luna de zile am dureri in gat si puroi am facut ex faringian si mi-sa spus ca am streptococ betahemolitic si sa iau tratament cu clacid 500, dar ce legatura are cu urechiile dece sau infundat amandoua ?si cu urechea cea stanga nu mai pot auzi deloc am copil mic si foarte greu il aud, sau cand bate cineva la usa la fel :(am astupat urechea dreapta sa vad daca mai aud cu cea stanga si nu aud nimik dreapta nu e afectata de tot partial, am pus apa oxigenata + un antiseptc otocalm si nimic, va rog ce ma sfatuiti sa fac?va multyumesc o zi buna !
0
28-04-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
pai normal ca au legatura cu urechile, vad ca e grav nu se trateaza asa cu simple medicamente, nici eu nu imi pot imagina cum si de ce sa iti cedeze nervul optic

cum s-a intamplat ?asa?deodata?
0
29-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru TOMA.
Este nevoie urgent de o audiograma..care o sa ajute medicul sa vada daca este o hipoacuzie de transmisie sau una neurosenzoriala >
Cat mai urgent posibil.
0
09-04-2009, ora 12:16
toma_emma
Nu este medic/terapeut
toma_emma
buna ziua domnul dr. vroiam sa stiu la ce spital sau policlinica sunteti in iasi ptr a va putea contacta ?asi vrea sa consult fetita de 6 ani are astm bronsic alergic, si are polipi ia pus diagnostic hipoacuzie de transmisie medie bilat, laringita cronica, otita seroasa.si ia recomandat scoaterea chirurgicala a polipilor, imi este enorm de frica, mai vreau sa fie consultata si de al 2 -lea medic, am citit tot aici pe forum, de timpanograma, si fibroscopie, asi vrea sa ii faca si fetitei mele sa fiu sigura ca trebuie cu alte cuvinte vreau mai multe investigatii, cum pot proceda ?ce ma sfatuiti ?imi cer scuze ptr deranj si va multumesc, o zi buna!
0
09-04-2009, ora 19:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cabinetul meu este in Pascani! tel. 0744 196583.. pentru programare.
Din cele descrise este evident ca copilul trebue operat de polipi...
otitele serose survin ca si complicatie la polipi.
o timpanograma poate sa confirme daca are sau Nu lichid in spatele timpanului!
Dare fibroscopia.. cu scop de diagnostic.. nu va recomand.. decat deja in sala de operatie!
Din motiv.. ca la endoscopie copilul nu sta.. decat sub anestezie generala.. si daca tot o adoarme.. mai bine ii scoate polipii si gata!
Sa nu va fie frica de operatie.
Mai mult rau ii faceti daca nu o operati.
N.o sa rasufle pe nas.. o sa faca vesnic otite pana nu pierde auzul si mai mult... faptul ca sta cu gura deschisa mereu..ii modifica schiletul fetei.. si maxilarul creste inainte.. modificand aspectul fetei.. si cel mai important.. dintii din fata o sa creasca incorect( se incaleca.. unul peste altul!
fara sa mai cugetati.. trebue sa.i scoateti polipii!
0
26-09-2009, ora 23:56
MoZoLyCy
Nu este medic/terapeut
MoZoLyCy
Buna ziua... am si eu o mare problema de care m-am cam saturat si NU imi gasesc nici cum locul in viata... "NU aud cu urechea stanga aproape deloc"... adica sa zic undeva la 25 - 35 %... am fost la foarte multi medici si nici un rezultat... toti isi dau cu parerea, de cerut bani cer si de facut nu imi fac nimic... este prima data cand postez pe internet problema mea si poate cu ajutorul acestuia pot macar sa aflu daca chiar se mai poate face ceva cu auzul meu... Ma numesc Costel si am 25 de ani... am inceput sa depistez ca nu mai aud cu urechea stanga de la varsta de 17-18 ani... am lucrat ca Ospatar 5 ani de zile, nunti, chefuri etc ( ma refer ca a fost si muzica tare )... posibil sa se fii tras aceasta problema cu auzul de la muzica... desi nu prea cred... am facut cel putin 10 - 15 audiograme si toate arata ca aud ca un om in varsta adica 80 de ani... am ajuns la un doctor care si el si-a dat cu " presupusul " si a zis ca daca ma opereaza de... deviatie de sept... imi v-a reda auzul, dar... NU a fost asa, mai rau... ca acum am probleme cu curatatul nasului zilnic... care eu NU am avut aceasta problema inainte... am facut inhalatii peste inhalatii, si internat la un spital si acasa in mai multe perioade... am luat mai demult niste pastile rotunde si mari mari... NU mai retin cum se numeau dar costau 5 buc undeva la 100 RON... si nici acelea NU au facut nimic, mai rau... mi-a afectat ceva la stomac... am fost la un alt doctor care acela mi-a suflat cu o pompita in nas si care trebuia sa zici un cuvant..." Jack "... si el isi dadea seama cum decurgea tratamentul dar... un timp a fost binisor si progresa sa zicem asa, dar... nici cu acest tratament + pastile + inhalatii, NU mai este bun... am fost la alt doctor care acesta mi-a facut un film la nas si mi-a zis ca operatie..." deviatie de sept "... a gresit-o doctorita si ca NU este buna de nimic... mai rau mi-a stricat nasul... acesta a fost raspunsul lui si ca sa vin la el cu 20 - 25 mil si ma rezolva el... deci cum spuneam ca numai presupusuri si numai bani vor... am fost la alt doctor si care dupa ce i-am aratat fisele de internari, audiogramele, mi-a raspuns ca in Brasov NU am sa rezolv problema cu urechea ca NU este nici un medic de specialitate si sa merg in Bucuresti la nu mai retin numele spitalului si acolo este spital numai de ORL... acesta a fost raspunsul unei doctorite... Acestea sunt unele povesti dar... mai sunt si altele... Domnule doctor Valeriu, va rog sa ma credeti ca m-am saturat sa ma pun in pat pe partea stanga ca sa pot auzii ceva la televizor sau daca suna cineva la usa sau daca imi zuna telefonul... daca ma intorc pe toate partile ca orice om si ma pun pe partea dreapta adica cu ureche buna pe perna... atunci se poate trage cu tunul langa mine si nu mai aud nimic, timpul trece si am observat ca si ureche dreapta a inceput sa ii scada auzul cu 10-15 %... apelez cu toata increderea la dvs si sper sa nu imi ocoliti aceasta problema pe care nu o mai suport. Cu stima Costel
0
27-09-2009, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimite audiograma si timpanograma.. pe mail sau pe fax 0232 719020.
sa vad despre ce fel de hipoacuizie este vorba
0
28-09-2009, ora 12:14
MoZoLyCy
Nu este medic/terapeut
MoZoLyCy
Buna ziua... astazi cand ajung acasa am sa caut tot ceea ce am facut... si maine cum ajung la munca le scanez si vi le trimit pe mail... Va multumesc pt timpul si interesul acordat.
Poate cu ajutorul dvs imi voi recapata si eu auzul.

Cu stima Costel.
0
28-09-2009, ora 23:35
MoZoLyCy
Nu este medic/terapeut
MoZoLyCy
Buna seara... Am trimis pozele pe mail-ul dvs mail... Astept un raspuns cand aveti timp. Va multumesc.

Cu stima Costel.
0
02-12-2011, ora 18:41
olariufrancisc
Nu este medic/terapeut
olariufrancisc
buna ziua!am 47 de ani si am o problema cu urechile, acum 2 ani am inceput sa nu mai aud decat temporar si imi curg urechile
0
02-12-2011, ora 18:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult ORL + audiograma.. ar fi foarte util ca sa stiti ce va asteapta pe viitor.
0
25-12-2018, ora 00:41
David24
Nu este medic/terapeut
David24
Buna ziua, ma numesc David și am 13 ani, de 1 săptămâna nu prea mai aud cu urechea stânga și îmi este frica sa nu îmi pierd auzul, am stat mult cu căștile in urechi, sunt și răcit și am nasul înfundat.
Va rog ajutați-mă
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.