Nu pot respira in sarcina

11-01-2019
Florina2019
Nu este medic/terapeut
Florina2019
Buna seara

Sunt in saptamana 13 de sarcina si ma confrunt cu o mare problema de respiratie insotita de atacuri de panica.

Am 4 operatii la nas, dar nici in ziua de azi nu pot respira bine.de 3 ani viata mea este un calvar.

Anul trecut am mai pierdut o sarcina la aproape 6 luni fiind nevoita sa o opresc din evolutie.dar la fel ma confruntam cu problema de nas infundat, gat uscat ( creierul nu mi se oxigeneaza cum trebuie ) si dormind doar dimineata in reprize de cate o ora maxim..nu ajung nici la 4 ore de somm pe zi adunate. Sunt obosita psihic si fizic.la Orl nu au ce sa imi faca pe timp de sarcina. Am incercat sa curat nasu cu ceai de musetel.ca la apa de mare am renuntat inainte sa raman insarcinata si pana in saptamana 12 am respirat f.bine pe nas.dormeam si cate 10 ore pe noapte, dar la 12 sapt am racit.doctorul ginecolog mi-a prescris Amoksiklav 7 zile, Redoxon+ Zinc si Tantum Verde.dar acum am tot uscat.inca mai simt gatul ca ar avea ceva in el (scuip cand tusesc usor, dar nu ca o infectie verde cum scuipam la inceput )

Vreau sa stiu daca exista vreun remediu sa ma fac bine.sa pot respira si dormi ca in primele 12 saptamani cand mi se parea o minune ca inspir aer pe nas.

As dori ca mai multi doctori sa ma ajute cu ceva.cu un sfat sa ma pot odihni.nu sa fiu trimisa la psihiatru ca atacurile de panica apar doar cand nu pot dormi si corpul nu mai are putere.

Vreau niste sfaturi.ce sa iau in sarcina.ceva natural ca nu mai vreau antibiotice de frica sa nu fac rau copilului.

Imi doresc aceasta sarcina.nu mai vreau sa ma chinui seara de seara ca nu pot respira.
7 comentarii
0
11-01-2019, ora 08:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici pe forum gasesti multe postari unde explic.. probleme cu gatul si nasul repetate au doar persoanele cu reflux gastro esofagian, când acidul gastric, in somn, ajunge in faringe.. inflameaza tot pana sus in rinofaringe si mareste si coada de cornet in volum
acum nu prea ai ce face.. decat sa tii regim
INTERZIS toate acidulatele, citricele, otet, lamai, usturoi, ceapa..s.a care simti ca nu tolerezi
INterzis lapte dulce, ai voie doar o branza de vaci si un Kefir
Interzis toate dulciurile cu creme..ai voie doar miere de albini si dulceata de casa
Nasul spalat permanent cu ceai cald de musetel..dupa care aplici rinopanteina spre si Quixx soft sau protect
intreba ginecologul daca ai voie un antacid gen Rennie si folosesti si ziua la nevoie..si obligatoriu Seara la culcare..sa nu urce acidul gastric
0
11-01-2019, ora 09:48
Florina2019
Nu este medic/terapeut
Florina2019
Va multumesc f.mult.am citit pe tot forumul despre persoane care se confrunta cu aceasta problema in timpul sarcinii. dar cel mai nasol este ca eu nu pot manca nimic.si la domnul doctor ginecolog ajung iar tocmai in februarie.

Am mai citit pe forum ca unele persoane luau o lingurita de bicarbonat de sodiu dizolvat in apa cand aveau stari de genul...este ok sa iau si eu ??

Va rog.spuneti-mi pe langa ce ati scris mai sus.ce pot manca ca mi-e frica si apa sa beau ca aseara mai rau imi facea apa...ce legume si ce fructe pot manca ??? Ce fel de carne ?

Am mancat ieri la ora 18 o salata de castraveti si mai tarziu 2 mere si la fel m-au terminat.le simteam ca imi vin pe gat si cand ma puneam in pat mi se oprea respiratia ca simteam gatul uscat si blocat.apoi luam o gura de apa si mai rau imi facea.

Acum din cauza zilelor nedormite cred ca am si Sindromul picioarelor nelinistite care la fel nu ma lasa sa dorm.imi spuneti un remediu natural si pentru asta??

Astept raspunsul dvs.mai ales cu ce pot manca ca sunt epuizata total din cauza noptilor nedormite si nu vreau sa mananc iar ceva care sa imi faca rau.


Inca o data mii de multumiri ca nu ati ocolit msj meu.
1
11-01-2019, ora 10:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ----------*
2. se poate manca orice carne si aliment gatit corect, cuptor, ceaun, fiert.. NU prajit. nu acru..s.a
3 fructele se consuma 1-2 Inainte de masa// niciodata dupa masa, alege fructe care nu fermenteaza.. mar copt, dovleac copt, avocado, fructe uscate
4 da se poate si bicarbonat, stins cu apa clocotita in pahar si baut la nevoie.. 3-5 zile..nu mai mult
in articolul de mai sus gasesti informatii utile si ce antacid poti lua

(*modificat de admin)
0
11-01-2019, ora 12:52
Florina2019
Nu este medic/terapeut
Florina2019
Multumesc

As mai avea o ultima intrebare. Pentru nas.vad ca nu isi face efectul ceaiul de musetel.nu desfunda pana la capat nasul.ce altceva mai pot incerca ptr desfundarea nasului??

Dar ceva pentru adormire pe langa desfundarea nasului..ceva care sa ma faca sa adorm repede inafara de ceai de musetel exista ??

Si o ultima rugaminte.tinand cont ca am trecut de primul trimestru de sarcina...acum urinez f des.exemplu.daca beau acum apa in 15-20 de min imi vine sa urinez si nu e doar senzatia..mai ca scap pe mine daca nu merg repede la toaleta...e normal asa repede sa imi vina sa urinez ? Am inteles ca prin urina pierd multe proteine din corp..si mi.e foarte frica sa nu ajung la preeclamsie pe viitor...o sa imi cumpar un tensiometru de incheietura a mainii si seara o sa imi masor mereu tensiunea ca atunci innebunesc ptr ca sunt f obosita din cauza ca nu ma odihnesc..de exemplu aseara am atipit maxim 30 de min si azi dimineata la fel..maxim 40 de min ptr ca ma uit mereu la ceas..e normal sa dorm atat intr.o zi si seara sa o iau de la capat ?? Am ochii rosii de oboseala
Ma abtin mereu sa nu plang ca sa nu imi fac mai rau.

Multumesc mult ca ma ajutati si am cui sa ii impartasesc trairile prin care trec.ptr ca in Bucuresti avand 4 operatii nereusite la nas si o sarcina pierduta tot din inconstienta doctorilor.nu mai pot avea incredere in nimeni... Nu stiu, dar mi-e f teama cu inaintarea in sarcina.daca acum la 13 sapt deja nu mai rezist..nu ma odihnesc cum trebuie...cum o sa ajung la 30 de sapt cel putin si sa am si un prunc sanatos? Mi-e frica sa nu-l imbolnavesc. :((
0
11-01-2019, ora 17:29
Florina2019
Nu este medic/terapeut
Florina2019
Nu am inteles ce ati vrut sa scrieti aici

" Nasul spalat permanent cu ceai cald de musetel..dupa care apliciu rinopanteiona spre si Quixx soft sau protect  "

V-ati referit la rinopanteina spray sau unguent nazal ?? Si metoda de aplicare ar fi.prima data spalat cu ceai cald musetel.apoi dau cu spray rinopanteina si imediat dau si cu spray Quixx soft.toate in acelasi timp ? Sau fac spalatura cu musetel si dupa 2 ore dau cu unul din cele 2 ( rinopanteina spray sau unguent...sau quixx ?..

Multumesc
0
11-01-2019, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, se spala nasul cu ceai de musetel dupa dai cu Rinopanteina sprey.. ca sa vezi efectul, peste un timp speli cu musetel si dai cu Quixx... sprey .. o sa vezi cu care te simti mai bine
restul intrebarilor doar la medic. de familie sau ginecologul care duce sarcina
0
11-01-2019, ora 19:15
Florina2019
Nu este medic/terapeut
Florina2019
Multumesc

Am curatat cu ceai de musetel si apoi aplicat Quixx.momentan nimic.am incercat sa suflu nasu si tot infundat il simt.

Mi-am masurat tensiunea de 2 ori la interval de 10 min si e 92 cu 61. Ma intreb cat o sa fie la noapte ca sigur o sa mai scada. Mi-e frica de vre-un atac cerebral sau infarct ca deja am presiune in cap.am luat si un paracetamol acum 30 de min dar nimic.nu ma pot linistii deloc.oare de ce tot chinul asta ? Chiar nu ma pot bucura de o sarcina normala...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.