Nu pot sa dorm noaptea

65 comentarii 1 23 Înainte ›
0
16-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Din pacate in Romania oamenii bolnavi psihic sau cu dezechilibre psihice sunt extrem de marginalizati!!! Conform legislatiei tu ar trebui sa poti profesa dupa tratament, nu cred ca te impiedica nimeni, doar ca vei fi supusa uni test in fata unei comisii, din cate stiu eu!

Yelen, Tulburarea Obsesiv-Compulsiva - Obsessive-compulsive disorder (OCD) nu se poate compara cu Schizofrenia Paranoida !!! Si tu stii foarte BINE asta!
0
21-09-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua,
draga Yelen te apreciez foarte mult. A infia un copil este un gest nobil.Am si eu in plan sa fac acest lucru- pe viitor. Imi doresc si eu un copil dar sanatos. La mine boala se poate mosteni in proportie de 10 % deci trebuie sa fiu precauta. A infia un copil mi se pare o idee foarte buna, mai ales daca iti plac. Dumnezeu sa te ajute in ceea ce vrei sa faci!
Draga Nicusor mi-am comandat doua carti la Adevar Divin: The secret - Rhonda Byrne si Boala ca sansa.Cum sa descifram mesajul ascuns al bolii.-Ruediger Dahlke. Sper sa ma ajute in ceea ce voi face eu. Sanatate!!
0
21-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bravo Mary, sa le citesti cu placere si sa aplici tehnicile corect!

Numai Bine!!!
0
22-09-2008, ora 00:00
Gyelen
Nu este medic/terapeut
Gyelen
Draga Mary
Mult noroc pe mai departe!
Vei vedea ca exista solutii si in ce priveste controlul tulburarii tale, si o formula prin care sa ramai in contact cu profesia pt. care te-ai pregatit, si o modalitate de a avea un copilas, intr-o forma sau alta.
Iti urez numai bine, si desigur sanatate.
Yelen
0
18-01-2009, ora 22:51
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
va rog sa ma sjutati.nu pot sa dorm de aproximativ o luna.e adevarat am trecut printr-o depresie, m-am despartit de prietena mea, m-a afectat foarte mult.dar insomniile au inceput cam de o saptamana inainte sa ne certam.acum reusesc sa dorm putin numai cu somnifere.psihiatrul mi-a prescris arketis, dar provoaca impotenta, mi-e frica sa-l iau.ce sa fac?dar si mama este o persoana isterica si foarte dificila.
0
19-01-2009, ora 11:08
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna Mladen,
insomniile nu sunt ceva iesit din comun, se mai intampla si asta din pacate.Trebuie sa fii atent la ceea ce te streseaza mai mult si sa indepartezi cauza.Asta in primul rand. Cauta linistea si indeparteaza stresul. Apoi, in fiecare seara, prepara-ti 2 cani de ceai de tei, foarte concentrat, si bea-l seara pe la ora 21, neindulcit - cate 2 cani pe seara. Continua sa bei in fiecare seara pana iti vei regla somnul. Poate fi o dereglare a ritmului circadian. Apoi exista foarte multe medicamente naturiste de reglare a somnului.Apoi,
dar nu in ultimul rand :), problema tine foarte mult de medicul tau psihiatru.
Multa Sanatate !
0
19-01-2009, ora 16:01
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Am incercat si cu ceaiuri.pai daca nu merge cu somnifere...intrebarea mea este:sa incep tratamentul cu arketis?provoaca impotenta, dependenta?exista alte tipuri de medicamente pt serotonina care nu au aceste efecte secundare?am auzit ca fevarin sau rivotril ar fi bune.inteleg ca este ceva de moment, si va multumesc pt raspuns, dar de o luna nu pot sa dorm.mai ales ca aproape 2 sapt orice zgomot cat de mic ma deranja, chiar si vocea mea.a fost groaznic.ansilanul m-a ajutat.de fapt, iau de ceva vreme ansilan ocazional cand avea atacuri de panica.va multumesc
0
19-01-2009, ora 16:54
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Nu renunta sa bei ceai de tei in fiecare seara.Efectele se vad abia dupa 2-3 luni in care ai baut ceai zilnic.Referitor la arketis asta, probabil ti l-a dat medicul psihiatru si atunci tot el trebuie sa te informeze daca provoaca impotenta sau da dependenta.Este obligatia lui sa-ti dea aceaste informatii.Iar in cazul in care el ti-a spus ca are aceste efecte, sunt foarte multe alte somnifere care te-ar putea ajuta.Si care nu au aceste efecte adverse.Nu pot sa ma pronunt ce fel de somnifere sa iei fiindca ele trebuie administrate si in functie de tratamentul care-l faci pt tulburarea ta. Lucrurile astea le stie cel mai bine medicul tau psihiatru.Trebuie sa colaborezi foarte bine cu el in problema asta. Eu asa am facut. Iar insomnia mi-a trecut cu "somn usor" de la hofigal. Se gaseste prin farmacii.
Multa sanatate !
0
20-01-2009, ora 12:40
Gyelen
Nu este medic/terapeut
Gyelen
Buna Mladen
Somnifere "naturale":
5-HTP (Nautre's Way) sau daca nu gasesti, atunci Equilibrium (asta sigur il gasesti)
sau
Melatonina (tot pe la farmacii).
Nu depasi dozele prescrise, mai ales la prima linie.
Sanatate,
Yelen
0
07-02-2009, ora 09:51
andrada16
Nu este medic/terapeut
andrada16
Buna ziua!
Am 16 si jumatate si ma confrunt cu o serie de probleme de sanatate.Sufar de depresie si mi-a fost administrat Timonil 300 retard. Am vazut ca acest medicament are o serie de reactii adverse (mi s-a intamplat si mie) si e pentru epileptici mai ales. Stiu, este un stabilizator psihic, dar nu ma ajuta foarte mult. Fac terapie cognitiv comportamentala, dar as renunta la Timonil, insa doamna doctor vrea, zice sa marim doza daca nu are efect.(iau o singura pastila) Mi-a mai dat vitamine: milgamma, Gingium, neuromultivita si Piracetam.Eu stau la internatul liceului si mi s-a dereglat somnul. Adorm foarte tarziu, si la 1 noaptea, si nu mai dau randament la scoala. A doua zi as dormi pana la 12, dar tot abosita ma scol si nu pot fi atenta la ore. Am cumparat Melatonina de 1, 2 g sa imi regleze somnul. e bine oare?Voi incerca sa adorm mai devreme, (am incercat m-am asezat in pat si nu adormeam decat dupa 2, 3 ore poate mai mult)dar nu cred ca voi putea din cauza fetelor din camin care adorm tarziu.Nu as pleca din camin, nu vreau sa ma izolez si asa sufar de depresie si imi face bine compania colegelor.Nu stiu ce sa fac!Daca as lua Melatonina m-ar face sa adorm mai usor? Am inteles ca melatonina inlatura si depresia.
Va multumesc mult! Astept un raspuns din partea dumneavoastra!
0
06-03-2009, ora 21:16
miara
Nu este medic/terapeut
miara
Pentru somn este si Passiflora. Se gaseste la Plafar, capsule. Sau Sedocalm de la Plantavorel. Passiflora este f. buna pentru ca nu da la trezire efectele secundare ale somniferelor. Pentru andrada16, cred ca poti sa incerci passiflora, luat mai mult timp. Nu da nici dependenta. Din prospectul pentru passiflora: "unele studii arata ca spre deosebire de narcoticele de sinteza, somnul favorizat de Passiflora este indus normal, cu respiratie usoara si cu depresie neurologica si mentala redusa sau absenta. Dupa trezire pacientii nu prezinta stari de ameteala, confuzionale, de stupoare sau melancolie". Si : "Nu sunt restrictii privind durata de administrare, deoarece nu se semnaleaza aparitia dependentei".
Un articol interesant, despre plante medicinale http://www.formula-as.ro/2000/424/forma-maxima-19/forma-maxima-1606.
0
06-03-2009, ora 21:57
miara
Nu este medic/terapeut
miara
Eu am luat passiflora si mi-a mers f.bine.
O intrebare in legatura cu Melatonina. Se poate lua doar la nevoie, fara a face o cura?
0
08-04-2009, ora 14:45
Iulia Jitianu
Nu este medic/terapeut
Iulia Jitianu
Aş vrea să-mi spună cineva ce este bun pentru insomnie. Fratele meu în vârstă de 48 de ani suferă de insomnie. Aceasta a început prin ianuarie când orele de somn au început să scadă. De 10 zile nu a mai închis un ochi noaptea. L-am internat la psihiatrie la Slatina. Aici timp de nouă zile de tratament nu a reuşit mai mult de 2 ore de somn după care i s-a administrat Ttritico 2 capsule de 150 mg seara şi nu a mai putut să doarmă nici un minut. Apoi i s-a făcut injecţie cu plegomazin seara inducându-i vreo 3-4 ore de somn, continuând cu o pastilă de ttritico. Până în prezent i s-au făcut 6 injecţii cu plegomazin. Nu ştiu dacă este un tratament corespunzător, de aceea cer câteva lămuriri legate de insomnie. Medicul şi asistentele nu dau lămuriri asupra tratamentelor, spunând că i se administrează antidepresive. Fratele este deprimat pentru că nu poate dormi. De aceea solicit o formulă de tratament şi de terapie corespunzătoare
0
09-06-2009, ora 23:50
buzbuz
Nu este medic/terapeut
buzbuz
buna.sincer raspuns pentru problemele psihice nu am dar vreau sa va zic ca : cunosc o persoana care la inceput asa a fost nu putea dormi noaptea din cauza problemelor a avut internari la psihiatrie dar dupa parerea mea in tara noastra nu avem pregatirea necesara pentru bolile care le avem.cel putin in acest domeniu...vreau sa va zic ca a ajuns sa ne ameninite ca ia viata celor din jur asta i cazul in care nu face dupa legile "lui", rupe tot in drumul lui si tie frica si sa treci pe langa el.ganditiva cum ii sa traiesti intr-un astfel de mediu si politia..lucru care m-a fascinat f tare mia spus ceva de genul"legea nu ne permite"stiti cumva ce masuri se pot lua pentru ami apara viata mea si a celor din jur in acest caz sau macar un site unde sa ma pot uita;;;;;.plsssssssssssssssssssssssssssss.am nevoie de ajutor
0
10-06-2009, ora 08:42
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna,
pt Iulia Jitianu, depinde f mult si ce diagnostic are fratele dvs.E posibil ca tratamentul administrat sa nu fie cel potrivit si atunci apar reactii adverse cum este insomnia. Sfatul meu este sa mergeti la un medic mai bun si sa spuneti ca sufera de insomnie. Sunt f multe medicamente care trateaza insomnia insa dau dependenta. Cele mai bune sunt cele naturiste de la hofigal- somn usor, passiflora sau biomelatonina de la pharma nord. Nu dau dependenta.
Va doresc multa sanatate.
0
07-07-2009, ora 11:43
eagle
Nu este medic/terapeut
eagle
Singura metoda eficienta cu siguranta este dispozitivul Torser... problemele cu sanatatea..cu somnul dispar sau sunt diminuate. si nu e vorba de 1 zi.. acesta poate fi folosit minim 7 ani.. -
0
09-07-2009, ora 15:32
eagle
Nu este medic/terapeut
eagle
eu am Torser de 2 ani.. si nu este o singura persoana sau.. dintre amicii mei carora le´am dat Torser sa probeze care sa nu confirme ca dorm mult mai bine (se odihnesc) noaptea.. deci sorry.. dar dispozitivul Torser are mai multe intrebuintari..in afara de scut impotriva componentelor negative din radiatiile electromagnetice.. creste si echilibreaza energia organismului..toate detaliile se gasesc in brosura...inca o data recomand Torser ca mijloc unic pentru amelioararea starii organismului in timpul somnului.. si in general pentru orice problema de sanatatate. toate detaliile le gasiti in brosurile si cartile cu sesiunile stiintifice de la Universitatea Nationala de aparare unde a fost prezentat acest dispozitiv... alte informatii despre aceste tehnologii gasiti aici www.torser.info
0
09-07-2009, ora 15:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Eu am inteles ce ai spus, dar tu nu ai inteles ce am spus eu...SINGURUL, incomparabilul, inconfundabilul, inegalabilul, inimitabilul, neasemanatul, neasemuitul, necomparabilul, neegalabilul, neintrecutul si UNICUL mijloc pt. ameliorarea starii organismului si nu numai este doar DUMNEZEU si punct!

Torserul este bun, dar...sa spui ca este unicul si numai el...te rog!

Sa nu te superi, dar tocmai ti-a rsp o persoana foarte credincioasa!
0
11-07-2009, ora 13:40
eagle
Nu este medic/terapeut
eagle
Nu este nici o suparare. pentru ca am inteles acum ce ai spus.. Normal ca "Dumnezeu" sau cum il mai numesc alte popoare.. "forta suprema" este unica.. asta e clar.. :) Dar eu ma refeream strict la obiecte.. produse ale tehnologiei.. ..
0
11-07-2009, ora 14:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
;))) Ai dreptate, ma bucur ca m-am facut perfect comprehensibil. Eu tin Torserul langa LCD, langa un alt dispozitiv de neutralizat radiatii: DNRN-2. De dormit cu el sub perna sau la picioare, nu!

Numai Bine si Dumnezeu sa te binecuvanteze, ca de altfel pe toti! :)
0
14-07-2009, ora 12:05
eagle
Nu este medic/terapeut
eagle
hehe.. dar nu inteleg de ce nu il folosesti continuu. incearca sa-l pozitionezi sub perna sau in zona picioarelor si spune-mi ce diferente sunt. daca simti ceva..diferit..
0
14-07-2009, ora 19:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Uffffff, imi este si frica, pt ca eu oricum am o cantitate enorma de energie, daca ma mai energizeaza si Torser fac ca trenul in gara :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Dar am sa incerc macar o seara, poate devin Superman, , , , , ;))))

Numai Bine!
0
14-07-2009, ora 21:02
eagle
Nu este medic/terapeut
eagle
superman o sa fie invidios. :)))))

Sa fie bine...
0
15-07-2009, ora 20:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
"superman o sa fie invidios. :))))) " - saracu; n-o sa fie pt ca n-a existat, nu exista si nici nu va exista vreodata!
Multumesc pt. cuvintele frumoase, toate cele bune si tie! ;))
0
15-07-2009, ora 21:19
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua,
e cam scump dispozitivul Torser...iar efectele nu sunt intotdeauna cele dorite.depinde de persoana, de campul energetic al acesteia. Ma gandesc si eu ca pe viitor sa-l cumpar, dar cand voi avea bani :( Si as vrea sa stiu, sa-mi spuneti, cum e cu efectele cei care il folositi. Cu ce v-a ajutat pe voi?

Numai bine
0
16-07-2009, ora 18:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Halal tratament sa incerci sa vindeci o boala creeind probleme de somn care aduce la randul ei mii de boli si ca urmare sa mai iei si medicamente pentru insomnie inducand alte milioane de boli posibile !

Si de moarte ce se ia ???
0
20-07-2009, ora 00:53
glam
Nu este medic/terapeut
glam
eu cred ca ai putea sa incerci sa bei ceai cald de musetel seara. vei dormi mult mai bine.
0
20-07-2009, ora 14:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scarface,

De moarte nu se ia nimic...la toti ne moare corpul, din pacate, la unii moare si sufletul...
Singurul remediu este infranarea de la a face pacate, spovedirea totala si curata, si o iubire neconditionata pt Dumnezeu, ca de altfel si multa osardie!
0
19-10-2009, ora 11:27
Diduta
Nu este medic/terapeut
Diduta
Buna ziua la toata lumea
O rugaminte pentru NICK si anume sa exemplifice putin care sunt IMAO si care sunt SSRI si care intra in conflict cu sunatoarea? Iau naturiste la greu, somn usor de la hofigal(2 capsule) cu 2-3 ore inainte de culcare si o capsula de melatonina cu o ora inante de culcare, calmogen plant 3 pe zi si sedatif PC si cam degeaba, starile de tremurat nu se prea opresc, extrasistolele inca exista si sunt suparatoare si somnul nu vine.
Am o tuburare afectiva, depresiva si pt asta am primit de la medic cymbalta si pt extrasistole iau egilok 25 mg de 32 ori pe zi.
Ce altceva, naturist as mai putea face?
0
19-10-2009, ora 18:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Toate IMAO-urile şi SSRI-urile interacţionează cu sunătoarea. SE administrează împreună doar în cazuri foarte rare şi supervizate medical. Sunătoarea este una dintre plantele care are cele mai multe contraindicaţii din lume...
V-am rsp deja la alt topic! Toate cele bune...


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns
65 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •