Nu pot sa ma integrez intr-un grup

02-11-2011
bia_t
Nu este medic/terapeut
bia_t
pur si simplu nu stiu sa comunic, mai exact sa ma imprietenesc cu aproape nimeni. Sunt studenta in anul 1 la facultate...ceilalti vorbesc intre ei se imprietenesc dar mie nu-mi vine sa...fac acel ceva! sa intru in discutii cu ceilalti...mi-as dori sa pot sa fiu altfel, dar nu pot... ma gandesc tot timpul oare ce parere au ceilalti despre mine? oare zic ca-s frumoasa? ca-s urata? slaba? ignoranta? etc... stiu ca-s prea atenta la imaginea pe care mi-o creez...intr-adevar sunt foarte timida:( daca trebuie sa zic cv in fata clasei ma inrosesc si acest lucru ma face sa ma rusinez si mai tare.nu pot sa scap de timiditate, , , , am fost la psiholog cam o jumatate de an, dar...nimic! nu stiu ce sa mai fac! e foarte greu pt mine... nu dores nimanui sa fie intr-o situatie asa naspa...
9 comentarii
0
03-11-2011, ora 12:21
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Off... ma regasesc foarte mult in ceea ce spui tu. Si eu eram la fel.. Mi-a fost greu sa imi inving timiditatea, nu stiu sa iti spun cum am facut-o ori daca am facut ceva pentru asta.. Varsta insa te va invata sa fii mai indrazneata. Probabil cei din jur nu impartasesc aceleasi pasiuni ca tine si nu gasesti un subiect de discutie comun... Nu conteaza cum arati, asta e cel mai putin important. Acum, daca stau bine sa ma gandesc, pe mine m-a ajutat foarte mult in a-mi invinge timiditatea inceperea vietii sexuale.. Ceva imi spune ca nu ai un iubit..
0
04-11-2011, ora 16:00
bia_t
Nu este medic/terapeut
bia_t
intr-adevar nu am si nici nu am avut un iubit...
0
06-11-2011, ora 22:34
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Din ce cauza? :|
0
07-11-2011, ora 15:19
bia_t
Nu este medic/terapeut
bia_t
din ce cauza n-am iubit? pt ca sunt timida.
0
09-11-2011, ora 16:01
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Anxietatea sociala o poti rezolva cu ajutorul unui psiholog. Una este sa fii timida, si alta este ca aceasta timiditate sa fie atat de accentuata incat sa nu te lase sa iti faci prieteni, sa te distrezi cu ei, si sa faci ceea ce ar trebui sa faca o fata de varsta ta. Este pacat sa stai asa, mai ales cand problema pe care o ai are o rezolvare usoara. Iti doresc multa bafta!
0
02-12-2011, ora 19:16
Psih.Monica ION
Identitate neconfirmată
Psih.Monica ION
Tot ceea ce prezinti tu arata o stima de sine foarte scazuta, un sentiment de inferioritate accentuat.
Poti imbunatatii increderea in tine prin psihoterapie adleriana sau psihanaliza.
Sedintele de psihoterapie difera de sedintele cu psihologul ca si profunzime.
Mult succes
0
17-12-2011, ora 15:40
cristianolteanu
Nu este medic/terapeut
cristianolteanu
Va e frica ? Teama v-a otravit viata?Va credeti bolnavi, urati, penibili, inferiori, saraci, prost imbracati?Aveti cosuri pe fata, credeti ca va miroase gura, va simtiti dispretuiti, sunteti timizi, nu puteti privi in ochii celui de langa voi ? Credeti ca n-ati realizat nimic in viata, ca nu sunteti iubit, ca n-aveti ce oferi ? Repet: VA E FRICA ? Pai sa discutam despre asta ! Propun acest experiment ca sa ma ajut in primul rand pe mine.
-*


(*modificat de admin)
0
13-12-2013, ora 15:49
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Informatii despre tratamentul anxietatii, fobiei sociale sau al fobiilor specifice, stima de sine scazuta, timiditate, simptome de depresie - puteti afla accesand si acest link de pe ROmedic:

-----------*


Succes!
Psiholog Patrascu Roxana


(*modificat de admin)
0
26-03-2014, ora 21:43
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Ca sa clarific:

Psihologul clinician fara formare in terapie nici nu poate face terapie :) El doar pune un diagnostic clinic dupa o evaluare.
Consilierul psihologic se ocupa cu dezvoltarea personala/consilierea cand nu exista probleme de nivel clinic.
Psihoterapeutul (persoana care are formare intr-o scoala sau alta de terapie) face psihoterapie...cu toata lumea :)

@ Bia t: Iti recomand sa mergi la un psiholog clinician si apoi la un consilier psihologic/psihoterapeut.

Ana Badita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frică, timiditate sau... fobie socială?
  •