Nu scap de o flegma! Ce pot face?

46 comentarii 1 2
0
15-12-2017, ora 13:11
marylenaa
Nu este medic/terapeut
marylenaa
Buna ziua.Revin din nou si va intreb.Transpir des noaptea de cand am inceput sa am anxietate, si temperatura camerei e ridicata ce i drept, uneori daca consum vin la fel am inteles ca ar putea influienta transpiratiile.Am si tuse seaca mai mult tusea cred ca a inceput de la acea flegma de care va ziceam in gat.Pe net se scriu fel de fel precum ca tusea seaca si transpiratiile nocturne ar fi de la hiv:(Oare sa fie de la ipohondrie sau de ca tot transpir noaptea si tusesc sec?Multumesc.
0
15-12-2017, ora 17:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1..investigatii la gastrologie ai facut?
care este rezultatl?
2. investiagtii la ORL ai facut?
care este rezultatul ?
0
15-12-2017, ora 18:05
marylenaa
Nu este medic/terapeut
marylenaa
Nu am facut pt ca nu sunt in tara acum!Am facut acum
un an si ceva la o ecografie abdominala si mi a zis ca am colon iritabil si m a trimis la gastroenterologie dar nu a fost!Dar ar avea treaba cu orl ul si gastroenterologia transpiratiile excesive nocturne si tusea seaca?
0
15-12-2017, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Problemele de digestie afecteasa si starea organismului pri mai multe cai
1 este un reflux gastro-esofagian..de la alimente acre, acide, citrice
acidul gastric ajunge in gat, irita, inflameaza..si duce la frmarea secretiilor si tusei
2 problemele de digestie duc la o Proasta calitate a sangelui, de la anumite alimente , lactate, mezeluri, dulciuri din comert.. sangele devine gros, vascos, sufera tot organsimul findca este PROST oxigenat si prost alimentat
0
15-12-2017, ora 21:14
marylenaa
Nu este medic/terapeut
marylenaa
Multumesc.Poate e de la alimentatie pentru ca beau o cafea dimineata pe stomacul gol, mananc banane la fel pe stomacul gol, am perioade cand nu mananc nimic toata ziua si seara mananc mult.De cand ma stiu tin diete sau fac excese si poate de asta.
0
16-12-2017, ora 08:39
marylenaa
Nu este medic/terapeut
marylenaa
Buna dimineata!Sa va spun ce simptome insotesc transpiratii nocturne.Am insomnii, adorm ft greu si fix cand am adormit ma trezesc tresarind si nu mai pot adormi.Merg des la baie si imi este ft des sete(asta si in timpul zilei, beau ft multa apa si mi se face ft des sete sau nevoia de a merge la baie, desi urinez ft putin).Imi simt gura uscats si lipicioasa iar apa nu mi potesre setea, inghit niste secretii naze(nu am ce sufla) in gat si se lipesc acolo de celalalt mucus pe care il simt m ai mereu in gat.Ma trezesc cu pielea umeda si lipiciasa mai in special in partea de sus(piept, spate, cavitatea toracica, ceafa), lenjeria si tricoul ude, apoi mi se face frig si mi simt nasul infundat dar nu sunt racita.Poate va ajuta acete informatii sa mi spune ti mai multe.Nu prea cred ca are mare treaba de la refluxu gastro ca ft rar sa mi simt sucul gastric venind inapoi.Va multumesc mult!
0
16-12-2017, ora 11:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
multe semne de diabet zaharat
sunt obligatorii investgatii serioase la gastrologie si endocrine
1
18-12-2017, ora 11:45
marylenaa
Nu este medic/terapeut
marylenaa
Multumesc mult.O sa merg sa mi fac toate investigatiile pentru a sta linistita.Altfel eu ma gandes la cei mai rau si ma cufund mai tare in anxietate.
0
05-11-2018, ora 19:22
Ramox
Nu este medic/terapeut
Ramox
Bună ziua! Am o problemă, de aproximativ două luni am un fel de flegmă în gât de care nu pot scăpa nicicum şi mă deranjează extrem de tare, uneori mă face să vomit dar nici asta nu pot. Îmi puteţi spune ceva despre asta?? Mulţumesc anticipat!
0
05-11-2018, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult la gastrologie
ca sa stii daca faci sau nu reflux gastro-esofagian..si daca e cazul de regim alimentar
2 citesti pe Google despre alimente producatoare de Mucus..si le excluzi
0
08-01-2019, ora 06:08
NekoKoNeko
Nu este medic/terapeut
NekoKoNeko
Buna ziua. Care credeți că este problema când am multa flegma care ma deranjează in gât. Am fost la control acum trei săptămâni și nu mi-a găsit nimic. Uneori este foarte deranjanta și nu pot să înghit ușor. Nu am febră și nici nu mă simt răcit. Am incercat sa nu mănânc după ora șase seara, că sa nu am acid reflux. Cât o data mi se strânge față gatului, dar nu am astm. Flegma se lipește de spatelui gâtului, Și a foarte greu sa o scot. Cât o data mă înec de la flegma. Va mulțumesc anticipat!
0
08-01-2019, ora 08:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
absolut tot ce scrie mai sus.. e valabil si pentru tine
mai atenta cu regimul alimentar si cu Hidratarea corecta ( apa si ceaiuri... NU de fructe padure, maces, lamaie)
0
17-01-2019, ora 06:02
NekoKoNeko
Nu este medic/terapeut
NekoKoNeko
Am un nou simptom la flegma mea din gât. Dimineața flegma este foarte tare și este lipite de spatele gatului. Am scuipat o de doua ori si arată că muci foarte tari / staruri in gât. Nu știu totuși dacă mea trecut acid reflux, are o legătură?
0
17-01-2019, ora 08:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te întorci la un medic ORL
0
11-02-2019, ora 23:36
andreeatruia
Nu este medic/terapeut
andreeatruia
Buna seara!De aproximativ cinci ani ma confrunt cu probleme care, cred eu, sunt cauzate de o sinuzita sau o rinosinuzita conform evaluarilor facute de ‘’Dr.Google’’.Totul a debutat odata cu inceperea muncii in Austria(in zone de munte), prin secretii nazale din ce in ce mai frecvente, scurgeri si mancarimi de nas si ochi, in special dimineata, insa din cauza fobiei pe care o am de medici si ace nu am mers la o consultatie si, spre rusinea si inconstienta (cauzata de teama, ma repet) mea, nici nu cred ca voi merge.In ultimul timp, aproximativ 6 luni, am inceput sa fiu deranjata pe langa acele scurgeri si mancarimi si de o flegma care se plimba intre gat si nas.Din cauza acesteia, am inceput sa ma manifest cum nu mi-am putut imagina ca o voi face(grohai ca un porc, pentru ca am senzatia ca ma sufoc daca nu actionez asa), ceea ce gasesc foarte jenant si foarte frustrant, mai ales la o femeie.In ultimile zile am facut cateva inhalatii cu ce plante am gasit la familia la care lucrez(busuioc, cimbru, rozmarin si salvie) si parca s-au mai rarit ‘’grohaielile’’, in schimb, simt ca imi sunt infundate ambele urechi si presiune in tample, insotite de dureri de cap.Rog pe cineva specializat sa ma sfatuiasca ce tratamente cu aerosoli sau tablete sa fac si cum sa le administrez!Pana acum, am luat diferite sortimente de tablete(antibiotic, sinupret, sinulan forte, sinosun, acc) si picaturi (polygema pt sinusuri si extract de samburi de grapefruit)care, se pare, nu m-au ajutat cu nimic.Va multumesc!Sanatate tuturor!
1
12-02-2019, ora 07:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele descrise mai degraba e o forma de Alergie.. ( normla.. legata de greselile in alimentaie cum am scris mia sus)
DAr trebui vazut si daca nu sunt infectii dentare sus, sub sinus.. in acest caz. Osinusita Odontogena.. se trateaza Doar la maxilo-facial
Adaugă un comentariu / răspuns
46 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.