Nu stiu de ce ametesc...

08-02-2011
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
Nu stiu de ce ametesc. Nu se invarte casa cu mine, dar am o senzatie de ameteala in cap, greu de descris in cuvinte. Uneori, simt totusi ca pleaca de la frunte, ca o presiune, asa. Alteori, simt ca atunci cand imi misc capul, lucrurile se misca un pic nefiresc in jurul meu. Al doilea tip s-a mai diminuat, dar primul ma deranjeaza destul de tare. Am fost la neurolog, la orl (nu s-a uitat decat la urechi), la ochi. Se poate sa fie de la o spondiloza cervicala? la doar 26 de ani? mai am dureri de cap la ceafa, mai ales ca lucrez foarte mult la calculator.mediul neurolog mi-a zis sa nu ma iradiez degeaba pt radiografie, ca ar trebui sa am dureri mult mai dese de cap si sa am umerii si gatul foarte blocate ca sa fie spondiloza cervicala. Ce ziceti?
Si m-ar mai interesa cum sunt ametelile astea de la spondiloza cerviala? se invarte? sau cum?
12 comentarii
0
08-02-2011, ora 22:53
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
mai intai consulta un alt neurolog apoi daca nu gasesti cauza iti recomand un consultatie psihologica
Cu stima, psh Ioana Panculescu
0
09-02-2011, ora 11:04
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
Chiar am luat serios in consideratie varianta ca ar fi pe fond psihic...mai ales ca sunt ca fire mai anxioasa asa. Chiar se poate ca o ameteala de genul asta sa fie cauzata de ceva psihic?
0
09-02-2011, ora 11:27
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Greu de crezut, dar se poate
0
09-02-2011, ora 11:27
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
si imi cer scuze pt greselile de ortografie, oboseala isi spune cuvantul
0
09-02-2011, ora 11:29
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
"Greu de crezut"...si atunci de ce recomandarea pentru un consult psiologic?
0
09-02-2011, ora 11:32
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
este greu de crezut pentru cel in cauza

am avut un pacient care se balona s-a dus la toti doctorii posibi, cauza lui era psihica, nu "digera"situatia in care se afla in perioada respectiva
0
09-02-2011, ora 11:37
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
un alt client avea urmatoarele simptome:intepaturi mari in piept atunci cand era in aglomeratie, avea 21 de ani atunci...
cand a fost mic s-a pierdut de mama lui intr-un magazin aglomerat
0
09-02-2011, ora 11:44
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
o alta clienta (30 de ani)nu putea misca gatul si practic ramanea intepenita la drumuri lungi cu masina

(clienta cand a fost micuta a cazut din masina cand a vrut sa coboare si si-a sucit gatul)
0
09-02-2011, ora 11:48
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
o alta clienta vomita in fiecare dimineata si se si sufoca, ea de fapt nu se simtea bine in relatia cu prietenul ei de atunci..greata a disparut cand a pus capat relatiei

sper ca te-am lamurit cat de cat cum este cu somatizarile si manifestarile neurovegetative
0
09-02-2011, ora 18:09
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
Am inteles acum...daca nu gasesc nimic fizic, am sa apelez la psihoterapie. Desi, cam banuiesc care e motivul meu, sunt in ultimul an la un doctorat pe care nu mi-am dorit sa-l fac, care m-a stresat extrem de mult, pentru care trag de mine sa pot sa lucrez, sa-l termin...
0
10-02-2011, ora 00:16
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
raspunsurile le vei afla..fii sigura, , , totul va capata un sens

psih.ioana Panculescu
0
15-09-2015, ora 17:43
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
pt dna psiholog...buna ziua..am o fetita de 13 ani care ami face dedseori atacuri de panica.antro zi a varsat an clasa si de atunci adio scoala..cum intra an clasa ai este rau ai este frica sa nu verse sa nu aibe palpitatii sa nu sa nu...douo saptamani dupa incidentul cu varsatura o aduceau colegii acasa antro stare vizibil proasta am fost nevoita sai antrerup anul pt ca ea an ultimul trimestru nu a fost.Am fst la psihiatrie si nea dat timonil si neurovita dar nu o pot urni la scoala ma gonesc profesorii de la usa nu stiu ce sa mai fac CREDETI CA PSIHOTERAPIA AR AJUTA AN CAZUL NOSTRU?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •