O mica mare problema, va rog cititi. :) usoara mancarime

13-11-2011
chillboy
Nu este medic/terapeut
chillboy
Buna ziua,
Am si eu o problema de la un timp incoace, si anume, simt o usoara mancarime pe corpul spongios, dar inauntru, si sunt cam 'ud' mai tot timpul, secretia nu mi se pare a fi urat mirositoare, doar incomoda.
Nu am facut nimic impotriva acestei probleme, si s-a mai schimbat situatia, in bine cred, acum nu mai exista acea mancarime inauntrul corpului spongios, dar parca putin mai sus, adica pe la firul preputului, si umezeala parca tot e.
Aaa si inca ceva, simt ca urinarea nu mai este nromala, parca simt o usturime asa cand urinez.

Tin sa spun ca am avut contact sexual neprotejat cu prietena (suntem de maxim o saptamana impreuna).

Multumesc anticipat.
10 comentarii
0
16-11-2011, ora 12:13
chillboy
Nu este medic/terapeut
chillboy
Credeam ca acest site este spre ajutorul si indemnarea omului la bine. Dar vad ca nu se sinchiseste nimeni sa imi raspunda. Totusi, multumesc!
0
16-11-2011, ora 13:32
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Probabil ca ai facut o infectie urinara.
Ar trebui sa faci o urocultura cu antibiograma in care sa iti scrie la ce antibiotice este sensibila bacteria.
Poate trebuie sa faci si o secretie uretrala tot cu antibiograma - in caz ca ai luat o boala...
mergi la un doctor urolog si te va indruma ce sa faci.
Daca iei antibiotic fara sa faci antibiograma, te poti trata gresit cu un antibiotic la care bacteria este rezistenta.
Partenera trebuie sa faca si ea analiza se secretie vaginala cu antibiograma si o urocultura cu antibiograma.
Spune-i sa mearga la ginecologie, altfel te reinfectezi.
0
17-11-2011, ora 01:26
chillboy
Nu este medic/terapeut
chillboy
Cam despre ce boli este vorba ?:)


Mersi fain.
0
17-11-2011, ora 11:07
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Asta tu aflii facand analiza de secretie uretrala si urocultura si la amandoua sa ceri antibiograma ca sa stii cu ce sa te tratez. Poate fi si o candidoza.
Spui ca simtomele s-au mai ameliorat, dar asta nu este bine.
Inseamna ca lupta corpul si mai reduce din simptome dar boala netratata se cronicizeaza si apar complicatii.
Asa ca, mergi sa-ti faci analizele impreuna cu partenera,
Se poate ca doctorul sa-ti dea din prima tratament dar risti sa fie bacteria rezistenta la medicamentul folosit si sa nu treaca, apoi trebuie sa astepti alte10 zile dupa antibiotic, ca sa faci o noua analiza, altfel ieste rezultatul fals negativ.
De aceea spuneam sa faci acum analiza si sa ceri antibiograma.
Cand incepi tratamentul, trebuie sa speli hainele si lenjeria intima la peste 60 de grade ca sa se dezinfecteze, altfel te reinfectezi, mai ales daca ai o candidoza.
0
18-11-2011, ora 05:59
chillboy
Nu este medic/terapeut
chillboy
Treaba e ca eu nu sunt in tara, si nu ma prea descurc pe aici. :|
Eu inca stau cu ai mei, si parca imi e naspa sa ii spun mamei...


Mersi mult pt sfaturile date.
0
18-11-2011, ora 11:20
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cauta pe net o clinica sau laborator de analize in orasul tau. Cauti preturile si vezi daca iti poti permite. Eventual dai telefon sau mergi si intrebi cum sa procedezi.
Problema este ca tot la doctor trebuie sa mergi ca sa iti dea tratament dupa ce faci analizele.
Nu stiu cum este mai ieftin - eventual sa faci analiza intai si apoi sa mergi la medic.
M-am gandit ca daca mergi intai la medic ar insemna practic sa platesti 2 consultatii, pentru ca te intorci cu rezultatul sa iti dea si tratament. Dar poate sa iti dea tratament si din prima daca stie exacte ce este, cu riscul ca bacteria sa fie rezistenta la medicamentul folosit...cum am spus mai sus.
Daca parintii tai au asigurare, mai bine le spui. Ii spui mamei.mama...am facut-o lata. M-am imbolnavit!
Ce o sa-ti faca? O sa te certe in primul rand ca nu ai fost atent si gata...gen - 'Cum ai facut asa cevaaa???'
Apoi o sa mearga cu tine la doctor.
Fa-ti curaj. Sanatate multa iti doresc!
0
19-11-2011, ora 02:06
chillboy
Nu este medic/terapeut
chillboy
N-am ce sa platesc. am asigurare. :)

Okay. am sa merg zilele astea la medic.
ah o ultima intrebare... Se poate lua la toaleta ceea ce suspectezi matale ca am.. ?
0
20-11-2011, ora 04:40
chillboy
Nu este medic/terapeut
chillboy
Tin sa spun ca mancarimea nu mai exista, doar dimineata cand ma trezesc, iese secretia aia daca decalotez preputul. :)
0
20-11-2011, ora 09:59
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu prea cred ca poti sa iei de la wc decat in anumite conditii...daca ai stat pe un wc public sau ai facut baie in cada undeva unde este cineva bolnav, sau a facut baie cineva in cada ta - nu poti dezinfecta bine cada, asa ca mai bine este sa faci dus dar sa speli oricum cada din cand in cand, de ex domestos diluat, lasi jumatate de ora si clatesti. Vezi sa nu fie din cel negru care dizolca piatra de la wc.
Daca dai cu acesta pe baterie o innegreste deoarece, in general, este doar cromata, nu din inox. Sa fie un dezinfectant cu clor si sa aerisesti bine cand faci asta, ca sa nu inspiri aburii de clor.
Poti face ciuperci pe picioare daca nu dezinfectezi mereu cada.
Sa dezinfectezi si colacul de wc cu spirt, din cand in cand, mai ales dupa musafiri.
Se mai poate daca s-a sters cineva cu prosopul tau sau tu cu prosopul altcuiva care este bolnav.
Poate ai spalat rufele la masini publice si la temperatura sub 70 de grade.
Oricum, asta inseamna ca cineva din apropierea ta are asa ceva.
Gandeste-te ori in familie ori la prieteni.
Simptomele apar cam in 3-7 zile de la momentul infectarii, depinde ce microb este.
Eventual, poate iti aduci aminte cam pe unde ai fost si cu cine, in perioada aceea sau daca a venit cineva la tine.
Repet, depinde ce microb ai luat. Eu totusi cred ca este de la o fata.
Spala-ti rufele la peste 70 de grade si nu te bucura ca nu prea mai este mancarimea. Asta a mai redus-o corpul, dar infectia exista, iar acum si tu transmiti aceasta boala, la randul tau.
Cauta sa te tratezi cat mai curand, altfel imunitatea se slabeste, corpul nu poate lupta mult timp sa tina infectia sub control si o sa faci complicatii urate - la ficat, articulatii, se inflameaza si splina etc. Deja ai asta de ceva timp.
Sa faci urocultura cu antibiograma si secretia uretrala cu antibiograma.
Cred este si o candida si ar fi bine sa ceri sa se faca si antifungigrama la secretia uretrala ca sa stii cu ce sa te tratezi.
0
20-11-2011, ora 20:56
chillboy
Nu este medic/terapeut
chillboy
Nu am cada, am cabina de dus.

Luni sau marti o sa merg la doctorul de familie, sa imi dea o trimitere sau stiu eu.
O sa imi notez ce ai spus tu, am noroc ca este roman si va stii despre ce vorbesc, asa imi va fi mai usor.

multumesc mult. :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: