O senzatie la ochii foarte neplacuta

17-07-2016
utilizator_178540
Nu este medic/terapeut
utilizator_178540
Buna ziua problema mea e un pic mai diferita, nu este vorba de vedere sau de altceva, sa va povestesc, prin anul 2010 am fost la un consult oftalmologic unde doctorul mi-a dat sa port ochelarii, acum vine prostiea mare facuta de mine, timp de 4 ani ochelarii i-am purtat numai si numai pe varful nasului, adica mai tot timpu ma uitam peste ei, si imi fortam privirea peste ei, eh dupa astia 4 ani mi-a aparut la ochii o senzatie sau ma rog nu stiu cum sa ii zic, simt de parca ar fi ``ochi dezlipitii `` din orbita, sau desprinsii, ma rog nu sunt dezlipiti da alte cuvinte nu imi gasesc eu in momentul de fata, chestia e ca mi-a afectat foarte mult purtarea mea prosteste timp de 4 ani ochelarii pe varful nasului, si credeti-ma ca e un chin foarte foarte mare,
Parca ar fi la ochii o instabilitate oculara sau ceva de genu, eu cred ca ceva s-a intamplat la nivelul ochiilor, fortandu-mi privirea 4 ani peste niste ochelarii, cred ca muschiul globului ocular sau nervii, zic si eu, chiar nu pot sa imi dau seama
Am senzatia ca ochiul numai e ``fixat `` bine in orbita
Mentionez ca sufar de un mic nistagmus din nastere, da nu m-a afectat cu nimic pana sa port prosteste ochelarii astia,
Un simptom foarte deranjant mai e cand trag de pielea obrazului de sub ochii zic ca mai am putin si imi scot ochiul din orbita,
5 comentarii
0
17-07-2016, ora 09:27
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Mergeti la un consult oftalmologic complet. Cel mai probabil trebuie doar schimbati ochelarii.
0
17-07-2016, ora 10:18
utilizator_178540
Nu este medic/terapeut
utilizator_178540
am schimbat si ochelarii acum jumatate de an.si tot asa.va trebuie cred ca un fel de operatie sa imi stabilizeze ochii in orbita.ceva de genu chiar nu stiu.puteti dumneavostra sa ma ajutati intr-un fel?
0
17-07-2016, ora 12:11
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Nu exista o astfel de operatie. Cel mai bine este sa mergeti la un control complet, nu doar de ochelari.
0
17-07-2016, ora 13:02
utilizator_178540
Nu este medic/terapeut
utilizator_178540
ok, va multumesc mult pentru raspuns
0
17-07-2016, ora 14:10
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Cu mult drag! Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile aerobice, un potențial remediu pentru ameliorarea ochilor uscați
  •