o tumoare a sangelui femeotocicron cam asa ceva

27-02-2010
marianiv
Nu este medic/terapeut
marianiv
va rog frumos sa imi spuneti daca ati auzit de aceasta boala a sangelui FEMEOTOCICRON cam asa ceva se numeste boala mi-a zis doctora ca este un fel de tumoare a sangelui care provoaca hipertensiune brusca si mama mea sar putea sa aiba aceasta tumoara acuma a facut un accident vascular la trunchiul cerebral va rog daca ma puteti ajuta
6 comentarii
0
27-02-2010, ora 11:28
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
feocromocitomul este o tumoră care se află la nivelul glandelor suprarenale= şi provoacă creşteri foarte mari ale tensiunii arteriale şi eventual bruşte - una dintre soluţii ar fi operaţia pentru a scoate această tumoare. dar întâi trebuie confirmat că există
0
27-02-2010, ora 11:45
marianiv
Nu este medic/terapeut
marianiv
va multumesc mult ptr informatie dar aveti idee ce se poate intampla daca aceasta tumoare exista si nu este extrasa din corp sau despre operatie imi puteti da cateva detalii va implor
0
27-02-2010, ora 16:42
marianiv
Nu este medic/terapeut
marianiv
as mai avea o intrebare acuma de la 10 zile dupa ce a facut mama mea accidentul vascular a facut febra de vreo 2 ori cam asa noaptea da nu de 2 ori in aceeasi noapte si as vrea sa stiu daca este normal ca sa faca febra nu a avuto f mare dar oricum a fost ceva si doctorii ii administreaza manitol si perfalgan.Multumesc
0
28-02-2010, ora 18:41
marianiv
Nu este medic/terapeut
marianiv
va rog chiar nimeni nu ma mai poate ajuta cu un raspuns va implor!!!!!!
0
04-03-2010, ora 12:52
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
febra este un mecanism de apărare al organismului în faţa unei agresiuni- în special microbi, dar daca nu era febră f mare atunci nu este cazul să vă faceţi griji de infecţie, lăsaţi sa şi facă efectul medicamentele şi va fi bine.
Dacă are feocromocitom şi e păstrat în corp atunci va mai face episoade din acestea de tensiune mare şi e periculos pt sănătate- accidente vasculare în continuare. operaţia nu ştiu sigur cum se desfăşoară, dar aceste detalii vi le pot da de la chirurgie.
0
08-03-2010, ora 10:49
marianiv
Nu este medic/terapeut
marianiv
va multumesc doamna iulia pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat inca nu a facut analizele sa vada daca are acea tumoare sper sa nu o aiba o sa va mai scriu in continuare daca mai am nevoie de alte raspunsuri acuma a inceput sa deschida ochii dupa 16 zile de la AVC.Mulumesc inca odata pentru raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.