o tuse ciudata

07-09-2009
laura123
Nu este medic/terapeut
laura123
buna ziua fetita mea are 4 ani si in vara aceasta a inceput sa tuseasca asa fara alte simptome(fara febra fara nas infundat, fara durrui de gat, respira normal), tusea este productiva.am fost la med de fam i-a recomandat antibiotic si mai multe siropele, a luat 10 zile de klacid si toate acele siropele+7zile de aerosoli, parea ca e mai bine, dar dupa doua saptamani tusea a revenit. la recomandarea unui pediatru ii dau aerius de vreo doua sap.dar tot tuseste.tuseste doar ziua, noaptea nu tuseste deloc, reprizele de tusa incep cam la o ora dupa ce se trezeste, dupa ce mananca are cam 2, 3 reprize pe zi si am mai observat ca are si o ragaiala ciudata.Va rog mult sa ma ajutati ca nu stiu ce investigatii sa mai fac si nu vreau sa -i mai dau antibiotic.
4 comentarii
0
07-09-2009, ora 11:07
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Invatati va rog pt. restul vietii ca antibioticele nu aduc absolut nimic la tuse, raceli si gripe si ca se dau fara rost si din pacate in mod automat de doctori, fara nici un discernamant si logica si dupa cum vedeti fara nici un succes. Ajunge sa cautai in caest forum un pic sa vedeti ca antibioticele nu vindeca pe nimeni si
sunt folositoare numai in cazuri majore de infectie cu pericol de moarte, dar nici atunci 100%.

De la doctori o sa primiti mereu acelasi tratamente decenii intregi, este numai in puterea dvoastra de a refuza sau accepta ceva si daca nu invatati sa spuneti NU la tratamentele fara rost date de doctori, o sa faceti mereu aceleasi greseli caci doctorii fac necontenit acleasi greseli de decenii intregi.

Acelasi lucru este si cu aerosolii care in cele mai multe cazuri contin CFORTIZON, o substanta extrem de daunatoare caci dergleza glanda renala, mai ales la copii si acest lucru deregleaza metabolismul pe decenii intregi, daca nu pe toata viata. Un tratament de cortiozon este urmat de ingrasare, de distrugerea asimilarii calciului si magneziului, lucruri esentiale pt. organsim. Nimic mai rau decat cortizonul, chiar si
antibioticele nu sunt asa de daunatoare ca acele aerosoale.

Daca doriti va vindecati copilul schimbati medicina clasica cu cea homeopata si consultati un medic homeopat cu experienta. Simptomele fetitei sunt cunoscute in homeopatie si sunt usor de vindecat fara toxine chimice cu efecte secundare dezastruoase.

Investigatiie suprimentare nu o sa aduca nimic decat radiatii, analize din care nu se vede nimic relevant, banuieli fara certitudine, pierdere de timp si probabil si mai multe medicamente ineficiente.

Cei mai multi oameni nu inteleg din pacate ca analizele si diagnosticele fara tratemente vindecatoare sunt pierdere de timp si eventual si de sanatate pt. pacient.
0
07-09-2009, ora 23:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Laura.
copilul are o problema gastrica.
mergeti sa faceti investigatiii la gastrologie.
si cel mai important.. regimul alimentar.
daca reusiti sa nu mai consume nimic acru.. si acidulat... ati rezolvat jumatate din problema.
0
08-09-2009, ora 16:58
laura123
Nu este medic/terapeut
laura123
multumesc mult dl. doctor, asa cred si eu acum dupa ce i-am facut si alte analize si nu a iesit nimic modificat.voi merge la gastrologie.
0
19-09-2009, ora 16:17
timelessangel
Nu este medic/terapeut
timelessangel
tusea asta productiva poate fi data si de o bronsita cronica care, din experienta va spun ca daca medicul nu e tocmai interesat de ceea ce face, poate sa nu o vada, eu spun sa ii faceti micutei si o radiografie la plaman si va recomand sa faca inhalatii cu ceai de busuioc ( pe care il poate si bea fara probleme ) rau nu are ce sa faca, umezeste mucoasa iar in cazul in care este vorba de o problema gastrica ceaiul de busuioc baut e foarte bun ( este cicatrizant, antiinflamator, antiseptic si e bun si in cazul balonarilor ).
deasemeni puteti sa ii faceti si un test IDR pentru a exclude o infectie tbc ( tbc ul nu produce tuse cu secretii ci o tuse uscata ) dar eu am avut infectie tbc si tuseam cu secretii am descoperit ca aveam bacilul la scoala in urma unui idr care se facea obligatoriu, nu trebuie sa va panicati se rezolva foarte usor dar cum ziceam e putin probabil sa fie vorba de asa ceva.
cat despre ceaiul de busuioc se face prin infuzie nu decoct
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •