oare pot fi insarcinata daca... acum 2-3 saptamani am luat Postinor?

06-07-2008
electra
Nu este medic/terapeut
electra
oare pot fi insarcinata daca am baut postenor 2 vreo 3 saptamini in urma, insa am niste singerari foarte suspecte (ce se prelungesc deja 10 zile), si ciclul intirzie cu deja 3 zile.
de asemenea ma dor sinii, putin...
rog mult sa ma sfatuiti ce sa fac, fiind ca acum nu am posibilitatea sa ma adresez la medic (sunt intr-o expeditie prea departe, iar medicul nostru nici aspirina la ce serveste nu stie...)
va rog mult sa ma ajuitati!!!
merci anticipat!
3 comentarii
0
06-07-2008, ora 00:00
valentina_alexandrescu23
Nu este medic/terapeut
valentina_alexandrescu23
depinde daca atunci cand ai luat POSTINOR prima pastila a fost luata in primele 72 de ore iar a doua in maxim 16 ore de la prima.din ce stiu eu sangerari dupa postinor sunt posibile si deasemenea produce mari deregalri ale cilclului(poate fi cauza intarzierii de 3 zile).din informatiile mele cu cate este luata mai rapid prima pastila de postinor cu atat scade riscul unei sarcini.
sper sa-ti fie bine si daca mai ai intrebari poti sa mi le adresezi desi si eu ma aflu intr-o situatie similara cu a ta, dar sper sa reusesc sa te linistesc ptr ca stiu cum e sa traiesti zi de zi cu stres.
0
06-07-2008, ora 00:00
electra
Nu este medic/terapeut
electra
nu, postenorul a fost luat peste 21 de ore dupa contact...iar a doua pastila peste 12 ore
0
06-07-2008, ora 00:00
valentina_alexandrescu23
Nu este medic/terapeut
valentina_alexandrescu23
atunci ce sa zic...sunt luate in limitele prescrise in prospect..ar tb sa incerci sa faci un test de sarcina, eu cred ca a trecut destul timp de la contactul sexual (am inteleles ca 3 saptamani) incat sa fie elocvent.si cu prima ocazie sa ajungi la un medic specializat care sa iti zica exact ce si cum.altceva nu vad ce ai putea face.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Efectele pilulei de a doua zi ar putea fi potențate de un medicament antiinflamator
  •