Oboseala cronica-ajutor

11-08-2009
ced22
Nu este medic/terapeut
ced22
Buna, ma numesc Andrei, am 22 de ani iar de 4-5 ani am parte de o oboseala de care nu scap oricat de mult as dormi, impreuna cu alte simptome.Totul a inceput cu o raceala iar apoi am simtit ca simptomele nu mai dispar.De atunci tot timpul am durere de cap, durere mare de ochi care sunt sensibili mai ales la lumina, urechi infundate, durere de gat, o stare de tuse, frisoane, palpitatii usoare ale inimii, un disconfort la nivelul stomacului, lipsa de energie in intreg oraganismul si o stare de oboseala continua care ma trimite tot timpul in pat.Mi-am facut analize la sange, toate au iesit bine, m-am operat de deviatie de sept fara nici o ameliorare a simptomelor, am urmat trament cu antibiotice, am luat vitamine, imunostimulatoare, control oftalmologic, mi-am facut CT la sinusuri crezand ca e vorba de o sinuzita.In afara de o ingrosare a mucoasei sinusurilor maxilare, care oricum nu pot sa dea astfel de simptome, nu am descoperit nimic.De aceea am ajuns intr-o situatie destul de disperata, simptomele mele agravanduse de la an la an.Am fost la tot felul de medici si nu am rezolvat nimic.Daca cineva poate sa imi dea o sugestie sau stie vre-un medic din Cluj homeopat sau de orice fel care ma poate ajuta, va rog frumos sa imi scrieti.Va multumesc.
6 comentarii
0
11-08-2009, ora 13:33
Andreea A
Nu este medic/terapeut
Andreea A
Buna! Eu zic sa incerci prin a practica un sport regulat in aer liber. E un bun mod in care iti poti stimula si sistemul nevos. Incearca sa adopti un regim alimentar regulat, bogat in sucuri de fructe si alimente proaspete, si plus de toate astea sa ai un program de odihna stric (de prferabil culcat mai devreme trezit la fel) si cu fixarea activitatilor pe care le ai in ziua respectiva astfel nu vei mai avea cand sa te simti abosit. :) succes
0
11-08-2009, ora 13:48
ced22
Nu este medic/terapeut
ced22
De alimentatie nici nu poate fii vorba, nu trece zi fara sa consum fructe, legume, sucuri naturale, evit mancarurile grase, nu fumez.Am practicat si sport in aer liber si mergeam la sala, dar nu m-a ajutat deloc
0
11-08-2009, ora 13:51
Andreea A
Nu este medic/terapeut
Andreea A
Cred ca si starea psihica conteaza foarte mult, trebuie sa ai o permanenta stare de optimism, de buna dispozitite. In ceea ce priveste sportul mersul la sala nu e cea mai buna solutie, ti-as recomanda tenisul si alergatul seara.
0
11-08-2009, ora 13:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
SARGENOR este f bun pentru fatigabilitate!
Consulta un medic internist pt niste teste...toate cele bune;)
0
11-08-2009, ora 14:02
ced22
Nu este medic/terapeut
ced22
Am activitati care sa ma binedispuna, intotdeauna am fost o fire optimista care crede in rezolvarea problemelor.
0
11-08-2009, ora 14:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Am uitat sa-ti spun sa-ti faci si Anticorpii pt Virus Epstein-Barr (Barr IgG, IgM si totali).
Numai Bine;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Oboseala cronică, semnul unei probleme de sănătate
  • Legătura dintre hipotensiune și oboseala cronică
  • Aproape jumătate dintre pacienții cu COVID-19 îndeplinesc criteriile de diagnostic pentru sindromul de oboseală cronică
  • Femeile sunt mai grav afectate de sindromul de oboseală cronică - studiul DecodeME
  •