oboseala cronica sau altceva?

24-10-2007
scotysh
Nu este medic/terapeut
scotysh
in ultimul timp ma simt din ce in ce mai slabita...am ajuns sa dorm pana la 15 ore pe zi...si cred ca as putea continua sa mai dorm...
sunt foarte ingrijorata...intr-adevar am anemie(momentan iau fier)...
de ademenea am dureri de articulatii acestea imi "pocnesc" sau chiar se "blocheaza"..testul aslo este in limitele normale (mentionez ca am 22 de ani).am rinita de multi ani...poate fi aceasta cauza problemelor mele, din cauza unei insuficiente respiratorii.
doctorita de familie se uita zambind la mine crezand probabil ca fabulez.imi este sincer teama de finalitatea acestor simptome
imi cer scuze dc am postat unde nu trebuia dar nu stiu exact la ce categorie sa ma incadrez
2 comentarii
0
25-10-2007, ora 00:00
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Buna scotysh - parerea mea ca trebuie sa mai vezi si un alt medic. Eu intotdeauna am spus ca exista si oameni prea preocupati de starea lor de sanatate (de care medicii au toate motivele sa se plicitseasca vazindu-i prea des!!!0 dar exista si stari ciudate datorita carora oamenii vin la doctor. Ele daca nu ar exista eu cred ca niste oameni normali cu probleme prefesionale, sociale importante, chiar nu si-ar pierde astfel timpul pe la doctori, dar starea lor ii ingrijoreaza si-i trimite acolo. Se pare ca in ultimul timp datorita stresului si vitezei traiului de zi de zi, ne doboara pe unii dintre noi. organismul de fapt da semnale, cumva isi atinge limitele sale si da niste semnale. Aceste semnale trebuie luate in seama atita timp cit ele apar asa dintr-o data si nu le-ai mai avut pina acum. Oboseala cronica este un sindrom, ca sa poti functiona normal dupa acest lucru trebuie diagnosticat corect (din pacate oboseala cronica prezinta simptomatologie comuna si cu alte afectiuni), asa ca as spune sa faci analize de singe, sa-ti temperezi cumva ritmul de viata (daca este posibil), sa ai grija mai multa de tine. Maninca fructe, fa sport, ia coenzima Q10, bea lichide (dar fara sucuri artificiale). Asculta Mozart, roaga-te asa cum stii tu, vorbeste cu prietenii. Comunica ceea ce simti! Poate mai este cineva care a mai trecut prin asa ceva. Eu cunosc un coleg de la sediul din Londra (eu lucrez la o institutie in bucuresti, care are sediul la Londra) care a suferit de sindromul oboselii cronice si a avut nevoie de un concediu medical de 6 luni. Si-a revenit !!!!
0
25-10-2007, ora 00:00
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Alergologie si imunologie clinica, bucuresti
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Poate fi vorba despre o afectiune imunologica sau endocrinologica.Iti sugerez un consult medical pe aceasta tema.Necesiti investigatii ample.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.