Obsesii cu unele persoanele pe care le consider interesante

17-02-2023
Lucy222
Nu este medic/terapeut
Lucy222
bună ziua! - aici aș dori părerea unui psiholog- am niște apucături obsesive de mult timp. am fost împreună cu un tip timp de 3 luni și ne-am văzut de maxim 3 ori și am suferit timp de aproximativ 5 ani, nu era pot spune că l-am adorat, maxim că mi se părea distins și îmi stârnea interesul, dar era doar narcisist. anul trecut, am vorbit cu un tip strict amical timp de 3 săptămâni și mi-a dat block din motiv că aveam relație și nu doream nimic mai mult de la el și m-am gândit (ok, nu în continuu) vreo 7 luni la chestia asta și m-am simțit tare tristă, am auzit de la 2-3 persoane despre cineva cum că ar fi un om deosebit și super de treabă și am văzut la întâmplare o poza cu el și timp de un an, am început să îmi fac ore întregi scenarii cu el, deși era căsătorit și nici nu m-am băgat să vorbesc cu el și nu știam mai nimic altceva de viață lui, am vorbit timp de 2 zile cu un coleg de facultate strict despre examene maxim 10 minute și îmi vorbea sec și la un moment dat i-am zis "ok" și nu mi-a mai scris și am suferit enorm, am și plâns puțin în ziua respectivă (nu doream nimic de la el pentru că am relație și sunt extrem de sigură că nu ar fi mers nimic între noi pentru că suntem "diferiți" ), am pus de vreo 3 ori câte o întrebare unui coleg de facultate tot referitoare la facultate și el mi-a răspuns strict la subiect și nimic altceva și m-am simțit oribil, am vorbit câteva zile cu o fată cu care voiam să mă împrietenesc și m-a lăsat pe seen și am avut sentimente similare și exemplele pot continua. știu că este mai mult de râs decât de plâns, dar nu știu ce este în neregulă cu mintea mea. pățesc asta doar cu unele persoanele pe care le consider interesante și repet, nu voiam să am niciun fel de relații cu băieții aceia pentru că am iubit de 4 ani (doar mă atrag puțin sexual, dar nu aș călca strâmb) și nu aveam cum să mă îndrăgostesc de ei pentru că nu știu mai nimic despre ei și doar am vorbit puțin la facultate, sunt conștientă că nu pot avea vreo treabă cu ei pentru că au viața lor și eu n-am treabă. și am momente când îmi fac scenarii ore întregi în cap. nu am insistat cu mesajele. menționez că am prieteni cu care pot vorbi/ieși și nu sufăr de singurătate sau de lipsă de atenție.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul