Operatie amigdale ?

06-01-2015
Bogdanradoi
Nu este medic/terapeut
Bogdanradoi
Buna ziua,
Ieri am fost la un control orl pentru a rezolva unele probleme legate de o sinuzita care nu imi da pace de ceva luni. In urma controlului doctorul mi-a recomandat sa fac si o operatie prin care sa imi scot amigdalele deoarece sunt foarte marite. Drept fiind sunt atat de umflate incat aproape au ajuns sa atinga omuletul. Dureri in gat am dar nu puternice, desi in momentul in care beau ceva acidulat putin mai rece decat temperatura camerei imediat simt o jena in gat, simt ca am frisoare ( dar nu fac febra ), daca merg afara in frig la fel simt ca raman cu o jena, mancarime in momentul cand ajung iar la caldura. Am tot citit referitor la amigdale cum protejeaza organismul de microbii, cum ca sunt foarte importante pentru organism ( eu sunt o persoana si destul de bolnavicioasa ) si as dori o parere din partea celor care au trecut prin situatia asta sau o parere din partea unui doctor.
Va multumesc
2 comentarii
0
06-01-2015, ora 08:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amjigdalele protejaza.. cand sunt sanatoase
amigdalele care sunt bolnave, cu infectie in ele.. pot duce l;a reumatizm, complicatii la inima, rinichi s.a complicatii la diostanta
plus amigdalite pultacee si flegmon amigdalian.. local.. in momente c and te astepti si iti doresti mai putin
plus ca o infectie cronica in corp oboseste sistemul imunitar.
0
06-01-2015, ora 11:17
Bogdanradoi
Nu este medic/terapeut
Bogdanradoi
Adica oboseala care o resimt cateodata in corp la activitati nu foarte solicitante si durerile de picioare ( in special de genunchi si mai ales seara la culcare si peste noapte ) se pot trage de la amigdale ? chiar si in zona inima simt intepaturi rareori desi la EKG nu au iesit ca fiind probleme, pot fi tot amigdalele de vina ? Sa inteleg ca in situatia mea unde aerul rece imi este aproape de nesuportat, ca sa nu mai vorbesc de bauturile acidulate si reci pe care le evit cu desavarsire mi-ar fi mai bine fara ele decat cu ele ? Va multumesc frumos pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.