Operatie deviatie de sept a doua oara

19-01-2023
Dan05
Nu este medic/terapeut
Dan05
Buna ziua,

In urma cu 2 am fost operat de deviatie de sept. Am facut de curand o radiografie la nas unde a iesit ca inca mai este o deviatie (ceva mai mica ce-i drept, dar inca ma deranjeaza cand respir). As dori sa stiu daca se poate repeta aceasta operatie ? Mentionez ca operatia a fost facuta sub anestezie generala.
4 comentarii
0
20-01-2023, ora 14:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. niciodata nu poate fi un sept perfect drept... la toti este cu mici deviatiii. NU asta infunda nasul
2. nasul se infunda.. cand este prezenta INFLAMATIA care ingroasa mucoasa, mareste cornetele nazale. de la asta se infunda nasul
3. cautam Cauza... 1. Infectii dentare sus.. care dau o rinosinusita. 2. un Reflux gastroesofagian in somn. cand acidul gastric urca si inflameaza gatul si cornetele nasale
0
20-01-2023, ora 16:04
Dan05
Nu este medic/terapeut
Dan05
Ok, am inteles. Si atunci imi recomandati o consultatie la gastroenteorologie pentru a stabili daca am reflux gastroesofagian in somn ? Si inca ceva: faptul ca am o amigdala mai mare ca alta (cea dreapta ca sa fiu mai exact) este tot din cauza refluxului sau acolo s-ar putea sa fie alta cauza ?
0
20-01-2023, ora 17:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daaaa.
Cand Dormim pe dreapta. Stomacul se răstoarnă. Și urca acidul anume pe dreapta pana sus
Pe forum găsești ce alimente nu mai ai voie sa consumi seara
0
20-01-2023, ora 18:12
Dan05
Nu este medic/terapeut
Dan05
Voi presupune ca raspunsul este "Daaaa" pentru ambele întrebări :).
Într-adevăr, am mai făcut nişte cercetări pe forum şi am găsit despre ce alimente este vorba.
Cam atât am vrut să ştiu. Vă mulţumesc pentru răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.