Operatie extractie tija tibie si peroneu

17-01-2014
Sorina87
Nu este medic/terapeut
Sorina87
Buna ziua!In aprilie anul trecut sotul meu a avut un accident cu motocicleta.A fost transportat la Spitalul Universitar Bucuresti unde i sa acordat ajutor.In urma analizelor si radiografiilor a fost diagnosticat cu tripla fractura deschisa tibie si peroneu.Ia fost pus un fixator extern dupa care a fost dus pentru reconstructie cu piele.Dupa ce rana a fost inchisa si pusa grefa de piele ia fost scos fixatorul si pusa tija interioara.A urmat recuperarea si acum este bine si merge pe picioarele lui, dar un pic schiopatand.In luna iulie ar trebui scoasa tija intrebarea mea este cum se procedeaza la scoaterea tijelor, i se va face anestezie locala sau rahi, va sta mult in spital, i se va mai pune drena, va fi o interventie usoara, va dura mult recuperarea dupa interventie?Va multumesc si astept un raspuns.O zi buna!
2 comentarii
0
17-01-2014, ora 14:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru extragerea tijei centromedulare este total insuficienta anestezia locala.
Elementele mentionate in intrebarile D-voastra fac parte din strategia terapeutica a chirurgului care gestioneaza situatia.
V-as sugera sa puneti aceste intrebari chirurgului D-voastra, fiind cel mai in masura sa raspunda, in cunostinta de cauza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-01-2014, ora 13:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
dupa parerea mea este prea devreme pentru scoaterea tijei, 1 an intr-un caz atat de complex este foarte riscant.
noi scoatem tijele zavorate (synthes expert UTN) din tibie dupa 2 ani, in cazuri simple, insa fiecare caz e aparte
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul