Operatie otoscleroza

05-08-2023
Madalina.08
Nu este medic/terapeut
Madalina.08
Buna seara! Mi am facut cont sa va povestesc si sa va indrum pe toti cei care aveti otoscleroza sa faceti cat mai repede operatia. Am descoperit in anul 2021 ca am otoscleroza bilaterala in urma unui consul ORL si mai apoi in urma unui CBCT efectuat in Iași. Stiam doar de doamna doctor Rădulescu ca opereaza otoscleroza in Iași, am făcut programare la dumneaei (durează cateva luni din momentul in care sunati deoarece este doar in spital si este foarte aglomerată).. in fine am ajuns la dumneaei care mai mult ma speriase in legătură cu operatia ca este una foarte riscanta ca sa ma gandesc ca pot purta si aparat auditiv, dar daca eu insist sa ma operez ea ma va opera.. Am facut programare pentru operatie, termenul de asteptare undeva la 6 luni, dar am ramas insarcinata si a trebuit sa anulez. Intre timp o cunoștință mi a spus ca tot la Iași la spitalul de Recuperare mai este domnul doctor Mârțu care operează otoscleroza si mi l recomandă. Am spus sa merg si la dumnealui la un control si spre surprinderea mea dumnealui mi a recomandat operatia spunandu mi ca este singura cale de a scapa de otoscleroza, aparatul neajutandu ma in cazul in care otoscleroza va inainta si voi putea rămâne fara auz. Am facut programare pentru operatie la aproximativ 8 luni dupa nastere, am mers la spital, am fost internata, urmand ca a 2a zi dimineața sa fiu operata. Domnul doctor a venit spre seara si m a consultat si mi a recomandat sa fac anestezie partiala deoarece vom putea vedea rezultatul operatiei imediat. Am ascultat sfatul dumnealui. Dimineața am mers in sala de operatie, domnul doctor vorbea cu mine ma intreba daca totul este ok. Am simtit cum umbla in ureche insa nu am simțit durere. Operatia a durat in jur de 45 de minute, iar la un moment dat aud foarte tare o voce "Cum este? Simti vreo diferenta?" Nu vreti sa stiti ce sentimente m au incercat si cum m am simtit cand am auzit vocea lui tare, e ceva de nedescris.. M am ridicat pe picioarele mele de pe masa de operatie si am fost dusa 30 de minute la ATI. Domnul doctor mi a spus ca mi poate face externarea in aceeasi zi. Am avut un discomfort foarte usor dupa ce a trecut efectul anesteziei, dar nu am avut ameteli sau altceva. Dupa 10 zile am mers pentru a mi scoate pansamentul si vreau sa va zic ca a fost WOW, un sentiment de nedescris. Auzeam perfect. Domnul doctor mai presus de toate este OM, vorbeam cu el ca si cum vorbesc cu mama mea, este foarte deschis si înțelegător, raspunde la absolut orice intrebare, nu este genul de doctor care sa te alunge cat mai repede din cabinetul lui. La o luna am mers pentru control unde mi s a facut audiograma care a iesit foooarte bine cu o crestere semnificativa a auzului. Sunt programata la operatie si pentru cealaltă ureche si sincer va spun ca de abia aștept. Este atat de bine sa auzi, sa nu trebuiască sa iti fie rusine sa iesi cu prietenii deoarece nu auzi ce se vorbește, sa iti fie jena sa pui mereu oamenii sa repete sau sa vorbeasca mai tare pentru a i intelege... Acum, la 3 luni dupa operatie ma simt la fel, nu s a schimbat nimic. Aud la fel de bine si asta doar datorita doctorului si omului Cristian Martu, caruia ii voi purta recunoștință mereu pentru caracteru si profesionalism. Va indemn sa rezolvati aceasta problema pentru ca nu este nimic complicat si viata dumneavoastră v a fi 100% schimbata.
3 comentarii
0
07-08-2023, ora 12:15
VioNico
Nu este medic/terapeut
VioNico
Buna! Poți sa-mi spui, te tog, cât a costat operația?
0
24-08-2023, ora 15:03
Madalina.08
Nu este medic/terapeut
Madalina.08
Operatia nu a costat nimic, a fost facuta la spitalul de Recuperare. Am platit doar implantul de titan 650 de lei, deoarece in spital nu sunt. Am dat comanda si mi a venit acasa prin curier.
0
17-04-2024, ora 19:01
adddddriana
Nu este medic/terapeut
adddddriana
Buna. Am fost si eu diagnosticata cu otoscleroza bilaterala, insa nu stiu momentan daca trebuie sa ma operez cat mai repede. Ai putea totusi sa-mi dai mai multe detalii, aveai tinitus inainte de operatie? Cum esti acum?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: