Copil 8 ani - Multiple episoade de rinosinuzita, sinuzita bacteriana - se recomanda scoaterea polipi

29-12-2022
Maria381
Nu este medic/terapeut
Maria381
Bună ziua, pentru un copil de 8 ani, care din primăvară și pana acum a avut mai multe de 6 episoade de răceala cu diagnostic de rinosinuzita, sinuzita bacteriana, manifestate cu dureri de cap, dureri de obraji uneori și temperatura, și care în urma analizelor, toate au avut nevoie de antibiotic ca și tratament, se recomanda scoaterea polipilor? Ar putea ajuta? Sa nu mai ajungă pe antibiotic la toate răcelile? Mulțumesc.
7 comentarii
0
29-12-2022, ora 08:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Nu polipii sunt cauza racelilor
2. daca trebuie sau nu operati polipii decide doar medicul ORL.. care vede copilul
3. Cauiza racelilor frecvente in 99 la 100 din cazuri..este alimentatia incorecta, probleme gastro intestinale care afecteaza copilul prin 2 modalitati
UNU.. esrte refluxul gastro eosfaghian in somn.. cand acidul gastric urca si arde faringele pana sus in spatele nasului
Doi... inflamatia de pe tractul digestiv scade imunitate
4. trebuie incepute investiagtiile la gastrologie, tratament pentru digestie, regim corect alimentar cum am mai scris in sute de postari pe acest forum
tratamentull corect local la ORL
0
29-12-2022, ora 10:39
Maria381
Nu este medic/terapeut
Maria381
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Știu ca polipii nu sunt cauza răcelilor. Întrebam pentru ca s-a recomandat scoaterea polipilor pentru a o ajuta în problemele cu sinuzita. Mi s-a spus ca polipii întrețin infecțiile acestea la nivelul sinusurilor pe care le dezvolta în timpul virozelor. Ea nu are probleme de respirație, sforăit, otite.
0
29-12-2022, ora 12:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dacă respira bine pe nas..
Unde sunt polipii??
Primul simptom a polipilor.. Nas infundat. Sforăit.
Cred ca mai corect este consult Gastrologie
Regim drastic alimentar..
Fără lapte de vaca. Fără dulciuri cu creme unde este lapte prag
Fără oțet. Lamai. Usturoi. Citrice. Acidulate
0
29-12-2022, ora 13:20
Maria381
Nu este medic/terapeut
Maria381
Mulțumesc. O sa încercăm și pe partea de gastro.. Scoaterea polipilor s-a recomandat strict datorita sinuzitei, nu din alt motiv.
0
29-12-2022, ora 18:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cum a fost diagnostica sinuzita??
Radiografie SAF. Sau CT??
Dacă sinuzita este de la secreția de Mucus care o produce intestinul ca intoleranta la Lapte și dulciuri cu creme??
0
29-12-2022, ora 23:29
Maria381
Nu este medic/terapeut
Maria381
Nu am făcut nici radiografie nici ct. Diagnosticul a fost pus la consultație în urma istoricului de viroze repetate cu infecție la sinusuri tratate doar cu antibiotic, durerile de cap și de obraji. Pot atașa fisa cu ultimul consult dacă ajuta.
0
30-12-2022, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ma ajuta
doar ca NU se pune diagnostic de sinuzita... fara radiografie sau CT.. nu se vad sinusuriel altfel
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •