Operatie polipi - dureri postoperator

19-04-2021
Monica1990
Nu este medic/terapeut
Monica1990
Buna ziua,
Copilul meu in varsta de 2ani si 11 luni a fost operat acum 7 zile de polipi, dupa ce tratamentul medicamentos nu a functionat.
Medicul Orl care l-a operat ne-a spus ca au cazut cojile, ca totul arata bine in nas, gat si urechi sa nu mai dam cu bixtonim si panadol doar o zi, seara.
Totusi el doarme foarte prost si spune ca il doare gatul, mai sta cu gura deschisa si sforaie putin. Este normal sa se trezeasca din somn cu aceste dureri si inca sa mai sforaie?
4 comentarii
0
19-04-2021, ora 19:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu e normal sa se ajunga la opereatie pentru polipi la 2 ani... acei polipi trebuie sa fie acolo pana la 5-
7 ani. asa ca Daca nu se trateaza cauza problemei..ei RECIDIVEAZA
2. pe forum am explicat ca exista doar 2 cauze mari care duc la aparitia si marirea in volum a polipilor
unu este REfluxul gastro eosfagian in somn..de la alimentatia incorecta seara cu mancaruri acre, si consumul fructelor si dulce dupa cina
sau de la Alimentele alergene... gen lapte de Vaca.. care maresc polipii in volum pe fon alergic sau Intoleranta..la acele alimente
3 sunt Foarte curios sa stiu acum daca doriti sa spuneti..cu ce ati Gresit in alimenatie??
4. doar tratamentul pentru polipi nu avea cum sa ajute fara Regim
5 se trezeste copilul cu direri in gat fiindca nu ati trata cauza NU ati scimbat alimenattia inaite de culacre si copilul continue sa faca reflux gastro eosfagian in somn si acidul gastric ii arde gatul
0
20-04-2021, ora 01:27
Monica1990
Nu este medic/terapeut
Monica1990
El este alergic la proteina laptelui de vaca, migdale, banana, soia, mazare, astfel incat suntem pe regim inca de la varsta de 1 an, de cand am descoperit alergiile. La culcare bea doar lapte Alfamino, ultima masa de solide fiind in jurul orei 20-20.30, el avand ora de culcare 22.30.
Suntem in evidenta doamnei Berghea pe partea de alergii, dupa regim panelul s-a negativat chiar, insa ne-a propus ca provocarea sa asteptam sa o facem in spital, tinand cont de istoricul lui.
Pentru reflux recunosc ca nu am insiatat cu investigatiile intrucat la eco abdominal ni s-a spus ca totul este in regula, el nu a avut problema cu regurgitarea.
Fructe tolereaza pere, prune, mere, pe acestea consumandu-le dupa amiaza, ajutandu-l si la tranzit.
D
0
20-04-2021, ora 08:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca la culcare trebuie invatat cu un ceai cald de musetel.. NU cu lapte..
vorbiti cu un pediatru... poate e cazul de dat un gaviscon la culcare sa nu faca reflux in somn
0
20-04-2021, ora 18:07
Monica1990
Nu este medic/terapeut
Monica1990
Multumesc mult pentru indiciatii dn doctor.
Astazi am fost cu cel mic la un medic pediatru cu competenta in gastroenterologie si ne-a dat de facut un exudat faringian, refalgin sirop (7 zile) si recomandare pentru inca o eco abdominala si testare patch pe partea de alergii intarziate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: