operatie scoatere amigdale?

22-03-2011
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna ziua,
Trebuie sa-mi scot amigdalele. Nu am ajuns inca sa vb personal cu d-na dr. insa a fost maica-mea la un control si a intrebat. Din cate a inteles va tb sa urmez un tratament de cateva saptamani cu moldamin. A inteles bine? Mie mi-e cam neclar si pana diseara ca vb la telefon cu d-na dr. nu mai am rabdare. Ce spuneti?
12 comentarii
0
22-03-2011, ora 12:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt foarte curios sa stiu.. de unde stie doamna dr. ca trebuie neaparat sa scoti amigdalele si nu e bine numai sa le tratezi sau sa le micsorezi cu radiofrecventa?
0
22-03-2011, ora 13:06
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Pai am avut 3 intalniri, ultima chiar in februarie cand mi-a dat un tratament ptr rinofaringita, atunci cand mi-a spus ca va trebui cat de curand sa scoatem si amigdalele. Azi m-am trezit cu amigdalele foarte inflamate, expectorez secretii galbene, foarte groase si ma dor chiar si cand beau apa. Maica-mea a mers azi la un control, motiv ptr care i-a spus si despre mine. D-na dr a spus ca e posibil sa am o viroza, ceea ce cred avand in vedere simptomele(dureri de cap, imi curge nasul, ma doare tot corpul). Maica-mea ia transmis numai ca m-am hotarat sa le scot si sa stabilim cand. Atunci d-na dr i-ar fi zis ca tb mai intai sa fac niste analize, si zice ca asa a inteles, ca ar tb sa urmez si un tratament cu moldamin. Diseara voi vb personal cu d-na dr, dar nu inteleg ce e cu moldaminul in povestea asta?
0
22-03-2011, ora 16:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o protectie ca sa nu faci reumatizm sau late complicatii de la amigdalita
o sa dureze 3 saptamani pana la vindecare si peurma operatia
0
22-03-2011, ora 22:22
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Multumesc de raspuns. Sper sa scap cat mai repede de problemele astea caci de mai bine de 6 luni nu mai am liniste. Maine merg sa ma vad cu d-na dr, revin sa va spun cum am stabilit. Seara buna!
0
23-03-2011, ora 13:43
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna ziua
Doar ce m-am intors de la intalnirea cu d-na dr orl. Am stabilit asa: zinnat 500-1la 8 ore, vit C, nurofen de dureri, si moldamin 1/saptamana 3 saptamani, dupa care operatia. I-am spsu si d-nei dr ca imi este tare frica de operatia asta, de dureri si de recuperare care am inteles ca dureaza cam 10 zile. Nu ar fi mai bine operatia cu laser in locul celei clasice? Multumesc!
0
05-04-2011, ora 20:49
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna seara,
Sunt disperata. Desi sunt la a doua saptamana de moldamin de ieri iar am gatul praf. D-na dr a spus ca daca nu-si revine nu ma poate opera. Acum simt ca sunt umflata in gat, ma doare cand inghit si expectorez niste secretii galbene. Este normal? Ce parere aveti? Multumesc!
0
05-04-2011, ora 21:11
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Am uitat sa va spun ca dupa ce expectorez secretia aia galebn verzuie din gat, ma simt bine, ca si cand nu am nimic. Pana se aduna iar...si se aduna cam repede. De ce nu vine in nas ca sa o suflu, ca asa am senzatia ca irit gatul. Multumesc!
0
05-04-2011, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
secretiile din gat pot fi si din cauza faringelui ( nu neaparat din cauza amigdalelor)
faringele poate fi iritat din cauza alimentelor acide, acre sau citrice si din cauza refluxului gastro-esofagian.
in acest caz.. puteti avea surpriza ca o sa aveti dureri de gat si secretii chear dupa ce scoateti amigdalele.
tineti regim alimentar strict si consultati un medic Gastrolog
0
06-04-2011, ora 09:35
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna dimineata si multumesc de raspuns. D-le dr. dar nu mananc acru, nu beau acid, nu citrice, nu foarte dulce, nu cafea, nu tutun, nu am regurgitatii, dorm pe 2 perne, am urmat tratament ptr reflux, am consultat medic gastro care mi-a spus ca refluxul meu cel mult imi irita esofagul si asta numai daca exagerez. Deci, nu mai inteleg nimic. Ce as putea sa mai fac mai mult decat fac deja? Multumesc!
0
06-04-2011, ora 16:30
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna ziua,
Ce inseamna regim si cum sa-mi impart mesele. Multumesc!
0
06-04-2011, ora 17:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mesele tre sa fie cate putin si mai des.
trebuie sa continui tratamentul pentru reflux ( almagel 1 lingura dupa fiecare masa )
pentru gat.. inhalatii si gargara urmezi recomandarile de la ORL
0
06-04-2011, ora 19:56
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Multumesc!
Am insa o nelamurire. Din 15 decembrie 2010 si pana la sf lui februarie 2011 am urmat cu lanzul si debridat, iar toata luna martie nexium si motilium. Nu este nicio problema daca fac asa un timp indelungat? Am citit pe net ca tratamentul prelungit cu un astfel de tratament nu si-ar mai face efectul sau ceva de genul asta. Ce ziceti sa fac in continuare? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: